50* מטר מרובע של אהבה – 3 – מגדול לקטן, כללים ועצות למתחילים.

משבר הנדל"ן שפרץ בשנת 2008 הבהיר יותר מכל כי תפיסת ה Bigger is Better כשלה במבחן המציאות. אלפי אמריקנים שרכשו בתים פרטים גדולים במיטב כספם גילו כי הם אינם מסוגלים לעמוד בהוצאות האחזקה והחובות, וקרסו תחת העול כאשר הם גוררים עמם את העולם כולו. שוק הנדל"ן בישראל, שידע בעשור האחרון עליה דרמטית במחיריו, מביא אף הוא את הציבור הרחב לשקול פתרונות מגורים יצירתיים יותר, וכמובן, קטנים יותר. בשני הפרקים הראשונים סקרנו דירות קטנות ומעוצבות, וכעת, אחרי שעשינו לעצמנו חשק, אנחנו מבקשים לסקור בקצרה את היתרונות של המעבר לדירות קטנות וכמו כן להביא סדרה של הנחיות שתעזור לכל אחד ואחת להקל את המעבר לדירה קטנה (או במילים אחרות, אם היתה לנו טיפת אינטילגנציה, זה היה הפרק הראשון).

היתרונות שבמעבר לדירה קטנה יותר הם כמעט ברורים, ובכל זאת נזכיר אותם בקצרה:

1. מעבר לדירה קטנה מסייע בידי אלה מאיתנו שמבקשים להפנות עורף לתרבות הצריכה. כאשר מקום האיחסון שלכם מצומצם, אתם חושבים פעמיים לפני שאתם קונים את זוג הנעליים החמישים במספר, או את הארונית הדקורטיבית והעתיקה שיוצרה בסין לפני יומיים ותזרקו בעוד שעה. ייתכן ואתם עדיין רוצים, אבל זה יעבור לכם, פשוט אין יותר לשיט הזה מקום.

2. ומכאן גם, שאתם תחסכו כסף. הרבה כסף. הדירה עצמה תהיה יותר זולה לרכישה או לשכירה, החשבונות יהיו זולים יותר, ואתם, כאמור, תבזבזו פחות על שטויות.

3. המעבר לדירה קטנה וצמצום ההוצאות יקנה לכם יותר מכל תחושה של חופש. חופש מעריצות "הדברים" ששלטו עד כה בחייכם – החדרים הגדולים שעמדו ריקים, הרהיטים הכבדים, הוצאות התחזוקה – את כל אלה אנחנו נושאים כאבן ריחיים על צווארנו, בין אם במודע ובין אם לא, במהלך כל יום שעובר. הדירה הקטנה הופכת אותנו לקלילים יותר.

4. יותר זמן פנוי לדברים שאתם מוצאים חשובים. כשאין חדרים פנויים שצריך "לעצב" או חדרים עמוסים שצריך "לארגן", וכשאין צורך לבזבז שעות ארוכות בחיפוש אחר מוצרים ורכישות חדשות, אנחנו מקבלים תוספת נטו של זמן איכות.

5. חיים ללא חובות. כשאתם קונים או שוכרים דירה קטנה אתם בעצם בוחרים לחיות במסגרת התקציב שלכם, ללא הלוואות וללא חובות. או לפחות לא כאלה שלא תוכלו לעמוד בהן וידירו שינה מעיניכם בעשרים וחמש השנים הבאות.

6. ובסופו של דבר, אתם אפילו עלולים לגלות שאתם צריכים לעבוד פחות, אחרי הכל, אם צמצמתם את ההוצאות בצורה דרמטית, אין שום סיבה להמשיך לעבוד 12 שעות ביום, במיוחד לא אם אתם שונאים את מה שאתם עושים – זה הזמן למצוא לעצמכם תחביב.

7. הדובדבן שבקצפת – פחות מטרים מרובעים, פחות ניקיונות.

8. באמת שיש עוד יתרונות, דירה קטנה מאפשרת התניידות מהירה וקלה יחסית, היא יותר ידידותית לסביבה והיא יותר הגיונית גם מבחינה סוציאלית וחברתית, אבל תכלס, לא כל רשימה שמתחילה ב 1. חייבת להיגמר ב 10. – אנחנו מאמינים שגם שמונה סיבות זה מספיק.

לפני הפוסט הזה

 

___________

בין אם השתכנעתם ובין אם לא, יש כמה כללים פשוטים שיעזרו לכם לבדוק את ההיתכנות ולהסתגל לרעיון של מעבר לדירות הקטנות (הצעדים הרשומים מטה מיועדים לאלה מכם המתגוררים בבתים פרטיים, או בדירות גדולות במיוחד – אם אתם חיים בדירת 2 חדרים בתל אביב, אנחנו מרשים לכם לצחוק):

1. עשו רשימה של כל הפעילויות שאתם נוהגים לבצע בבית וכל הכלים והמכשירים שאתם חשים כי יש לכם צורך חיוני בהם ליום יום. נסו להיות מפורטים ככל האפשר.

2. במשך שבוע או שבועיים, נהלו יומן של הפעילויות שלכם בדירה, באיזה חדרים ביקרתם, לכמה זמן, ומה עשיתם בהם.

3. בחנו את הבית שלכם. נסו למצוא את החדרים או האיזורים בהם כמעט ואינכם משתמשים, וכעת, נסו לדמיין מה היה חסר בחייכם במידה והם היו נעלמים לצמיתות.

4. המתינו כשבועיים וחזרו על השלב הראשון מבלי להסתכל על הרשימה שערכתם במהלכו. חזרו על רשימה זו פעם נוספת באותה צורה כחודש אחר כך.

5. השוו את הרשימות השונות – ייתכן מאוד שתגלו כי אזורים שונים בבית ופעילויות מסויימות שנכנסו לרשימה הראשונה נעדרות מהרשימות האחרות.

 

אנשים רבים חיים בבתים גדולים מכוח ההרגל – בעבר הילדים מלאו את החדרים וכעת משהם בגרו ועזבו לבתים משלהם הם נותרים עם דירות גדולות יתר על המידה ובתים פרטיים שעומדים שוממים ועדיין דורשים הוצאות מיותרות ותחזוקה רבה – המעבר הטבעי מדירה קטנה לדירה גדולה יותר עקב התרחבות המשפחה צריך לעבוד גם בכיוון ההפוך, מרגע שחזרתם לחיות כזוג, מן הראוי לפנות את הבית הגדול לטובת המשפחה הצעירה הבאה שזקוקה לו, ולעבור לחיות בעצמכם בדירה קטנה יותר, פשוטה יותר, המתאימה יותר לצרכים האקטואליים שלכם.

ואחריו...

 

___________

גם אם אתם עדיין לא מוכנים נפשית לעבור למגורים בדירה קטנה יותר, אתם עדיין יכולים לאמץ לעצמכם מספר כללים ועקרונות שיעזרו, בשלב ראשון, להפוך את החיים שלכם לפשוטים יותר: תסדרו את הבית שלכם, תפסיקו לקנות שטויות,תחליפו כלים ומכשירים עם השכנים, ובעיקר, תחליטו שמספיק.

___________

אולי הדרך הכי טובה להתכונן נפשית למעבר לדירה קטנה היא לחשוב על מעבר לדירה זעירה. כאשר בניו יורק בלומברג מתכנן בנייה של מאות דירות בנות 26-28 מ"ר, ובארצות הברית ובאוסטרליה אנשים כבר מזמן עוברים לגור בדירות זעירות על גלגלים, הפרספקטיבה הופכת להיות יותר מסתם עוד מילה גסה בלקסיקון.

הנה שני סרטונים שיגרמו לכם לחשוב שדירה של 50 מ"ר היא פאקינג ארמון.

 

 

 

ולמי שאהב, הנה דוקומנטרי מרתק של שעה ועשרים דקות על "אנשי הדירות הקטנות"

___________

* יש לכם דירות קטנות של עד 50 מ"ר שעוצבו בצורה ייחודית, מעניינת ויעילה? צרו עמנו קשר ונשמח להציג אותן לראווה.

לפרק הראשון – דירת גג בשוק לוינסקי

____________

היה ראשון להגיב