101 דרכים להאט את החיים – פרק 3 – תפסיקו לקנות שטויות

סיפור שטייטל מוכר (ובכן, מוכר למי שמכיר סיפורי שטייטל) מגלגל את קורותיו של יהודי עני, בעל לאישה ואב לשבעה ילדים שהגיע אל הרבי שלו על מנת לקבל עצה. "רבי," אומר היהודי בקול אומלל, "אנחנו תשע נפשות בדירת חדר, הצפיפות והרעש קשים מנשוא, וכסף אין. מה לעשות?". הרבי חשב מספר רגעים וענה לו, "תכניס כבשה הביתה." היהודי הטוב פלבל בעיניו, "להכניס כבשה הביתה?" שאל נדהם, אך הרבי עמד על שלו. "תכניס כבשה הביתה ותחזור אלי עוד שבוע". כעבור שבוע חזר היהודי עייף ומרוט, "רבי, אנחנו תשעה נפשות וכבשה בבית, צפוף, רועש מלוכלך, מה לעשות?", הרבי ענה, "תוציא את הכבשה מהבית ותחזור אלי בעוד שבוע". כעבור שבוע חוזר היהודי  נלהב אל הרב, "רבי רבי, כמה מקום יש בבית, הכול מרווח, שקט, נקי…".

סביר להניח שכל אחד מאיתנו הכניס במהלך חייו כמה וכמה כבשים הביתה, ולכן ההמלצה בפרק 2 היתה פשוטה – תסדרו את הבית – מי שימלא אותה יגלה שהוא רגוע יותר, נינוח יותר, נהנה משקט ויז'ואלי, מוצא בקלות מה ללבוש (פשוט כי לא נותרו יותר מידי אופציות), מבזבז חצי מהזמן הקבוע על ניקיונות, ושהדירה שלו גדלה בעשרים מטרים מרובעים לפחות. אבל זאת כאמור היתה ההמלצה הפשוטה, עכשיו מגיע הטריקי פארט – לא להכניס שוב את הכבשה.

הדרך לשמור על חלל המחייה שלנו נקי מרעשים מיותרים היא לכאורה פשוטה – להפסיק לקנות שטויות – היא נהיית מורכבת כאשר אנחנו מנסים לרדת לעומקם של המנגנונים שמביאים אותנו שוב ושוב, למרות ניסיונות עבר שכללו זריקה של אינספור מוצרים לא נחוצים, פריטי נוי, בגדים שלא נלבשו ואף רהיטים, לרכוש עוד ועוד שטויות שנערמות מחדש בפינות שזה עתה טוהרו.

אז לפני שאנחנו אפילו מנסים לעמוד על הסיבות, מן הראוי אולי להגדיר "שטויות". כשאנחנו אומרים שטויות אנחנו מתכוונים ל"דברים שאנחנו לא באמת צריכים". – ואוו וואוו וואוו… (אנחנו יכולים לשמוע אתכם צועקים) מי אתם בכלל שתקבעו עבורנו מה אנחנו צריכים ומה לא? – צודקים, אנחנו לא מתיימרים, אבל יש לנו את הדרך שבה אתם יכולים לקבוע עבור עצמכם, פשוט תזכרו בכל הדברים שזרקתם מהבית בניקוי היסודי האחרון: זוגות הנעליים, הבגדים, פריטי הנוי השונים, הגאדג'טים המטופשים, הפיצ'יפקסים, הכורסא שלא ניתן להזיז כששוטפים ריצפה ואף אחד לא ישב בה מעולם… אז לא צריך לצעוק, אנחנו מרשים לכם להגדיר בעצמכם את המילה "שטויות", וההנחיה למשימה היא "דברים שאתם לא באמת צריכים". רק תהיו כנים.

מקבץ שטויות לדוגמא

אבל זה לא נגמר בזה… "סליחה, אולי אני לא צריך שתי בובות ענקיות של האחים בלוז בסלון, אבל אני בהחלט רוצה אותן". כאן אנחנו מרימים ידיים, ולא בגלל שאין לנו מה להגיד, פשוט בגלל שאנחנו לא כאן כדי לריב. אנחנו יכולים להעלות עשרות פוסטים שיעסקו במנגנונים שגורמים לנו "לרצות" דברים, החל בשטיפת המוח של עולם הפרסום והשיווק וכלה בתפיסות מודרניות של ערך עצמי הנשען על מוצרי הצריכה בהם אנחנו מקיפים את עצמנו. מאות ספרים נכתבו בנושא וסביר להניח שעוד נדוש בו במקומות אחרים, אבל כרגע, אנחנו חוזרים להמלצה מלמעלה – תהיו כנים. בפעם הבאה שאתם עומדים מול פריט זה או אחר, ומשהו מגרד לכם בגזע המוח ולוחש לכם בתעלת האוזן "לקנות! לקנות!", פשוט תעצרו, תנשמו עמוק, תדמיינו את הניקיון הבא שתערכו בדירה ותשאלו את עצמכם מה הסיכויים של הפריט הנ"ל לעבור את הסלקציה הקרובה. אנחנו מבטיחים שההתגברות על הצורך הלא רציונאלי שברכישת אגרטל ענק דמוי פינגווינים מזדווגים שיוצר בעלות של דולר אחד בסין ומחומרים רעילים, טומנת בחובה הנאה גדולה בהרבה מזו שאי פעם הייתם מצליחים להפיק מהמוצר עצמו.

הכי שטויות (הבובות למכירה, ניתן לפנות באמצעות הלינק "צור קשר" בראש האתר)

עכשיו, אם נעשה ספירת מלאי של השטויות שאספנו וזרקנו במהלך חיינו, סביר להניח שנגלה שחלקן נרכשו: כפיצוי על שבוע קשה בעבודה, באופן קפריזי במהלך חופשה, או עקב תסמונת אובססיבית אחרת שבמהלכה שכנענו את עצמנו שחיינו לא יהיו חיים בלעדי השטות הנוכחית שקורצת אלינו מחלון הראווה. אבל, ובאופן מובהק, נגלה גם שחלק לא מבוטל מהשטויות שברשותנו הגיע אלינו בתור מתנות (אין דבר יותר נורא מלקבל או לתת שטות במתנה, יש לכם כבשה בבית ואפילו לא זכיתם לבחור אותה)
למעשה, "מתנות" (יומולדת, חנוכת דירה, בר מצוות, חתונות, ימי אהבה, בריתות…)  הן הגורם מספר אחד להופעתן של שטויות בעולם. נסו להימנע מקנייה או קבלה של שטויות במתנה. אם אתם לא מכירים מספיק טוב את צרכיו וטעמו של הנמען, נסו להתפקס באמצעות השאלה הפשוטה "יש משהו שאתה צריך ואפשר להביא לך אותו מתנה?", אם הנשאל יהיה כנה, הוא יקבל מתנה שימושית שתזכה לשיבה טובה, לפחות עד כמה שהיצרן מרשה

אז זהו, מהיום נושמים עמוק, סופרים עד עשר (מחקרים מוכיחים שספירה עד עשר תגרום לכם לשכוח בתשעים אחוז מהמקרים מה בכלל רציתם לקנות) ואומרים לא לשטויות. מעבר לשקט הנפשי שבו תזכו בעקבות ההחלטה, תיהנו גם מעוד השלכה משמעותית שבטווח הרחוק תסייע בידכם להאט עוד יותר את חייכם – אתם תחסכו.
מה בדיוק תחסכו? זה כבר בפרק הבא

__________

לפרק 2 – "תסדרו את הבית"

היה ראשון להגיב