101 דרכים להאט את החיים – פרק 7 – קואופרטיב שמרטפים

כמו שהבטחנו בפרק הקודם, מעכשיו והלאה אנחנו מתכוונים להיות יותר קונקרטיים ופחות אמורפיים. לא עוד שאלות כגון: מה זה כסף? ולא עוד עקומות סיפוק והחלטות מעורפלות. ובכן, לפחות אנחנו מבטיחים לנסות. מעכשיו כל פרק ופרק בסדרה יכלול המלצה פשוטה אחת, שתעזור לנו להאט את החיים, ומאחר והבנו כבר בפרקים הקודמים שלהאט משמעו לשלוט בצורה טובה יותר באופן שבו אנחנו מנצלים את אנרגיית החיים שלנו, ומאחר והבנו שאת אנרגיית החיים שלנו אנו ממירים בכסף, הרי שכל מה שנותר לנו לעשות זה ללמוד כיצד לשלוט בזרימת הכסף, פנימה והחוצה מחיינו, והדרך הראשונה והטובה ביותר לעשות זאת, היא להתחיל לשתף.

רעיון השיתוף עתיק כמעט כימי האדם עצמו, והמחלוקות סביבו היו מאז ומעולם חלק בלתי נפרד ממהותו. אפלטון למשל האמין שעל מנת לצור את האחווה הגדולה ביותר שבאפשר בקרב מעמד "השומרים" במדינה, הרי שיש למנוע מהם לאחוז ברכוש פרטי שמבדל ומפריד בין בני האדם. מנגד טען אריסטו שרכוש משותף נוטה להיות מוזנח בסופו של דבר מאחר ואין איש אחראי לו באמת, ובנוסף גרס, כי האדם מחצין את אופיו הייחודי באמצעות רכושו הפרטי. גם בין הקומוניזם לקפיטליזם היו חילוקי דעות דומים, אבל לשמחתכם, אנחנו לא עומדים לפצוח בנאום אידיאולוגי ממושך, למעשה, אנחנו אפילו לא הולכים לגעת (בשלב זה) בנושאי הליבה האלה. אנחנו רק רוצים ללמוד איך  רעיון השיתוף יכול לקחת חלק משמעותי בשיפור החיים שלנו, ובצמצום ההוצאות שלנו, וזאת מבלי לשנות את סגנון חיינו מן הקצה אל הקצה, ומהסיבה הזאת במיוחד, החלטנו גם להתחיל בהצעה ל"שיתוף" של הדבר הבסיסי ביותר בחייכם – הילדים שלכם.

___________

זוגות צעירים אשר מביאים ילד ראשון לעולם נוטים בדרך כלל להעלם לממד חמישי, אותו אחד, שאם להסתמך על מרבית המדענים בעולם, מורכב משלושה יסודות כימיים בלבד: מטרנה, מחסור בשעות שינה וטיטולים. מידי פעם מגיח אחד מבני הזוג אל היקום המקביל בו עדיין מתנהלים החיים שנזנחו מאחור, הוא שותה בירה אחת, מציץ בשעון, ממלמל ג'יבריש לא ברור ונעלם חזרה בהבזק של אור.

עכשיו, למרות הפיתוי בגדול שבדבר, אנחנו לא באמת מציעים שזוגות צעירים יתחילו לעשות ילדים בשותף עם זוגות אחרים (אלוהים, הטמפרטורות יצנחו רק בגלל החיסכון במגבונים לחים…) אבל מאחר וזוגות צעירים נוטים לעשות ילדים במקביל לזוגות צעירים אחרים, ובמקרים רבים במקביל לזוגות צעירים שהם גם חברים קרובים, הרי שאנחנו ממש בעד שכל אחד ואחת מכם יקים לעצמו קואופרטיב שמרטפים.

כל הורה יודע שמרגע שילדו הראשון מגיח לעולם הרי שזמן הפנאי שלו הופך ללא יותר מאשר בדיחה הזויה מהעבר, אבל לא כך חייב להיות הדבר. קואופרטיב שמרטפים בעצם אומר שאתם יוצרים לעצמכם בנק שעות של שמרטפות חינם, בנק אשר על מנת לגבש אותו מספיק אפילו זוג חברים אחד בתור התחלה. ניתן להחליט על ימים קבועים בהם זוג אחד עושה בייביסיטינג לשלושה ילדים ומפנה את זמנם של הוריהם לעשות ככל העולה על רוחם, וזאת מבלי להתמודד עם ההוצאה הכספית הכרוחה בהזמנת שמרטף, ומבלי להיות מודאגים מהמחשבה שהבייביסיטרית לובשת מכנסי ג'ינס קצרים במיוחד.

בדרך כלל אנחנו נוטים להזמין שמרטף רק כאשר יש אירוע שממש מחייב את נוכחות שני ההורים, או שאנחנו כבר לא זוכרים באמת מתי בילנו ערב רומנטי בלי הילדים. אבל למה לחכות לאירועים המיוחדים? למה לא לדעת שבכל יום שלישי יש לנו ערב חופשי בשביל להזמין פיצה ולראות סרט בלי לקום כל חמש דקות לחדר של הקטנים, או להתכרבל על הספה עם שני ספרים וכוסות סחלב חם בלי להתווכח תורו של מי להחליף חיתולים? נכון, בתמורה לערב הנעים הזה תצטרכו אתם בערב אחר להתמודד עם עוד שנים או שלושה זאטוטים פרט לשלכם, אבל מחקרים מוכיחים שהבדלי הרעש שנמדדו בקבוצות של שניים, ארבעה או שישה ילדים לא היו משמעותיים בשום צורה, ובכל אחת ואחת מהמדידות הבוחנים התחרשו באותה מידה, כלומר, לחלוטין.

קואופרטיב שמרטפים הוא דרך פשוטה ונפלאה לניצול נכון של אנרגיית חיים, אל תהססו ואל תחכו, תרימו כבר עכשיו טלפון לזוג חברים אחד קרוב, ותחליטו על יום אחד בשבוע שבו אתם משתפים בילדים.

____________

 

היה ראשון להגיב