101 דרכים להאט את החיים – פרק 4 – מה זה כסף?

את הפרק הקודם, "תפסיקו לקנות שטויות", סיימנו בתובנה שצמצום הרכישות המיותרות, לא רק שישמור על מרחב חיינו נקי מרעשים מיותרים, אלא גם יביא לחיסכון משמעותי. אבל מה באמת אנחנו חוסכים כשאנחנו מפסיקים לרכוש עוד ועוד שטויות? התשובה שעולה אוטומטית על הדעת היא כמובן כסף, אנחנו חוסכים כסף, וזה נכון, אבל זה לא משנה את השאלה שלנו – מה בעצם אנחנו חוסכים? או במילים אחרות… מה זה כסף?
בדרך כלל כשאנחנו מדברים על כסף, אנחנו מדברים על "מה לעשות" עם הכסף. איך להשיג אותו, איך לבזבז אותו, איך להשקיע אותו וכדומה. לעיתים רחוקות, אם בכלל, אנחנו נעצרים על מנת לחשוב מה זה בעצם כסף. אבל עכשיו אין לנו ברירה, יותר אי אפשר לברוח מזה – אם אנחנו רוצים להאט, מן הראוי שלפחות ננסה להבין את אותו רעיון מעורפל שגורם לנו לרוץ יותר מהר ולקפוץ יותר גבוה.

דרך טובה להתחיל להבין מה זה כסף, תהיה פשוט לבחון את התפיסות המקובלות, ולעיתים אף המיתיות, באמצעותן אנחנו מסבירים לעצמנו מה זה כסף. סביר להניח שאם נגמלתם מחיתולים ואתם חיים בעולם המערבי, הרי שאתם אוחזים באחת או יותר מהתפיסות הבאות:

כסף שווה ביטחון.
התפיסה שכסף שווה ביטחון הינה מוצדקת ברמה מסוימת, בכל הנוגע ליכולתנו להשיג מזון, ביגוד ומגורים נאותים, אולם בתרבות המערבית דומה שהמשוואה "כסף שווה בטחון" כבר מזמן חרגה מתחומים אלה. השתרשה בנו המחשבה כי הכסף משמש מחיצה בינינו, כיצורים שברירים ופגיעים, לבין עולם קר, אכזר, בלתי צפוי ומנוכר, ואנחנו מסתמכים על הכסף שיגן עלינו מפניו. כסף גם משמש לנו כדרך להתמודד עם מצבים נפשיים כגון: דאגה, חרדה, בדידות, אימה – לעיתים אנחנו עושים זאת באמצעות מסע קניות שאמור להסיח את דעתנו מהקשיים שנתקלנו בהם, לעיתים באמצעות ניתוחים פלסטיים הדוחים פחדים אקזיסטנציאליסטים מפני המוות, ולעיתים אנחנו פשוט משלמים לפסיכולוג על מנת שינקה את כל הבלגן.
אבל האם המשוואה "כסף שווה ביטחון" אכן נכונה? דרך פשוטה לברר זאת היא לדמיין את עצמנו צועדים בשעת לילה עם מזוודה עמוסה בשטרות… האם אנחנו מרגישים יותר בטוחים, או יותר פגיעים? אם כסף היה ביטחון, הרי שהיינו אמורים להרגיש הרבה יותר בטוחים, ולפיכך המשוואה הגורסת כי כסף שווה ביטחון, היא פשוט שגויה.

איור: תום כהן

כסף שווה כוח
באותו נשימה בה נהוג לזהות כסף עם ביטחון נהוג לזהות אותו גם עם כוח, ושוב, גם כאן יש קורטוב של אמת. איש לא יכחיש שכסף אכן מעניק לנו את היכולות לעשות מה שאנחנו רוצים מתי שאנחנו רוצים, ולא לעשות את מה שאנחנו לא רוצים מתי שאנחנו לא רוצים (אנחנו פשוט יכולים לשלם למישהו אחר שיעשה זאת), אבל האם המשוואה הזו יכולה להסביר את כוחו של גנדי למשל? אם כסף שווה כוח, איך נסביר את עוצמתו של האיש הקטן והרזה שהוביל את ארצו לעצמאות?
אולם הבעיה האמיתית עם המשוואה "כסף שווה כוח" אינה נעוצה ביוצאים מהכלל שלה, אלא בעובדה שהיא עוצמת את עינינו ומסתירה את קשת האפשרויות ומגוון הדרכים האחרות הפרושות לפנינו להשגת כוח אמיתי, עוצמה נפשית ואצילות רוחנית.

כסף שווה כסף.
כן, בתפיסה התרבותית שלנו, לכסף יש ערך בפני עצמו. יותר מערך, כמעט מעמד של קדושה. אז אולי זה המקום להזכיר שהכסף הוא המצאה אנושית, בת כ 4,000 שנה בלבד, ושהוא עצמו אינו אלא סמן מייצג ונטול כל ערך לכשעצמו. הוכחת טענה זו היא פשוטה מאוד, נסו לרכוש שוקו בתאילנד עם שטר של 200 ₪, או יותר טוב, נסו לרכוש בננה מאיש שבט זולו באמצעות שטר של 100 דולר… (מומלץ לנעול נעלי ספורט נוחות במקרה השני) הסיבה שבשני המקרים תקבלו דחייה היא פשוטה – לכסף שלכם אין שום ערך מחוץ לאזור הגיאוגרפי בו חלה לגביו הסכמה, ויותר מכך, גם בתחומי המוסכמות החברתיות, לכסף יש ערך אך ורק ברגע החילופין עצמו. לכשעצמו, הוא אינו שווה את הנייר עליו הוא מודפס – אנחנו לא יכולים לאכול, לשתות, ללבוש או לגור בתוכו, וגם אם נצעד עם שק מלא שטרות בלב המדבר הוא לא יועיל לנו בדבר, אלא אם נפגוש אדם אחר שיהיה מוכן להחליף אותו איתנו בתמורה ללגימה. "כסף שווה כסף" היא משוואה מעגלית וריקה מתוכן. היא אינה מסבירה לנו דבר.

כסף שווה אמצעי חליפין
נכון. במאה העשרים ואחת כסף אכן משמש אמצעי חליפין במרבית האזורים בעולם, אבל אנחנו מנסים לחדור למציאות העמוקה של הכסף, לא אל דרכי השימוש בו. אנחנו מבקשים להגיע אל לב המהות  שלו, לא אל הקניון הקרוב…

אז מה כן כסף יכול להיות?

לכל התפיסות השגויות אשר מנסות להסביר מהו הכסף, יש מכנה משותף אחד. הן חיצוניות לנו. הכסף הוא תמיד משהו שאין לנו ממנו די, שאנחנו מתאמצים להשיג, ושבו אנחנו תולים את מירב תקוותנו, ביטחוננו, כוחנו, אושרנו והערכתנו העצמית. מהי אם כן הדרך הנכונה החוצה מהמבוך הכלכלי שבו הלכנו לאיבוד? מהי ההצהרה האמיתית היחידה שנוכל לומר בנוגע לכסף שתהיה תקפה תמיד?

כסף הוא דבר מה שאנחנו בוחרים להמיר את אנרגיית חיינו בעבורו

בואו נקרא את זה שוב

כסף הוא דבר מה שאנחנו בוחרים להמיר את אנרגיית חיינו בעבורו

.

.

כסף שווה אנרגיית חיים.
אנרגיית החיים שלנו היא סך כל הזמן שאנחנו נמצאים בעולם, השעות היקרות מפז שזמינות לנו בגלגול החיים הזה. כאשר אנחנו הולכים לעבודה, אנחנו ממירים את אנרגיית החיים שלנו בעבור כסף. כאשר אנחנו הולכים ללשכת האבטלה, אנחנו ממירים אנרגיית חיים תמורת כסף. אפילו כשאנחנו הולכים לקזינו, אנחנו ממירים אנרגיית חיים בעבור כסף.

ההגדרה של הכסף כשווה ערך לאנרגיית חיים מעניקה לנו מידע חשוב, אנרגיית החיים שלנו היא משהו הרבה יותר מציאותי ומוחשי בעבורנו מאשר כל תפיסה אחרת של כסף בה אנחנו יכולים לאחוז . אנרגיית החיים שלנו היא משהו מוגדר, וחשוב יותר, סופי. היא כל מה שיש לנו בעולם הזה ובייחוד בשל כך היא יקרה לנו יותר מכול. האופן שבו אנחנו בוחרים לבזבז אותה מקרין על המשמעות שאנחנו מעניקים לחיינו עלי אדמות.

אנרגיית החיים שלנו.
אבל מה בעצם אמרנו עכשיו, אחרי הכול, הכסף מספיק חשוב לנו כדי שנרצה לבזבז לפחות רבע מאנרגיית החיים שלנו במטרה להשיג אותו, לבזבז אותו, לפנטז עליו ולדאוג בגללו. ונכון, יש גם הרבה מוסכמות חברתיות הנוגעות לכסף ששווה להפנים וללמוד. אבל בסופו של דבר, ההבנה החדשה והחשובה ביותר היא שרק אנחנו קובעים כמה הכסף שווה בשבילנו. אחרי הכול, אנחנו אלה שמשלמים בעבורו באמצעות הזמן שלנו, ואנחנו קובעים על מה נבזבז אותו.

אם אתה בן ארבעים, אתה יכול לצפות בממוצע לעוד 349,763 שעות של אנרגיית חיים (39.9 שנים) עד למותך. בהנחה שקרוב למחציתן מוקדשות לפעולות שימור כגון: שינה, אכילה, עשיית צרכים, רחצה, ופעילות גופנית, הרי שנותרו לך עוד 174,882 שעות של אנרגיית חיים, בהן אתה יכול לעשות שימוש לטובת התחומים הבאים:

1. מערכת היחסים שלך עם עצמך
2. מערכת היחסים שלך עם אחרים (חברים, בת זוג, משפחה)
3. הבאת היצירתיות שלך לידי ביטוי (באמצעות תחביבים למשל)
4. התרומה שלך לקהילה בה אתה חי
5. התרומה שלך לעולם בו אתה חי
6. מציאת השלווה הפנימית שלך
7. הגשמת הדבר שאתה תופס כייעודך (במידה ואין כזה מהר לרכוש לעצמך אחד)
8. זמן איכות לבהייה חסרת תכלית או…
9. העבודה שלך.

 

אז כמה שעות נשארו לכם לחיות, ומה אתם הולכים לעשות איתן?

 

עכשיו, כשאנחנו יודעים שהמשמעות האמיתית של הכסף היא אנרגיית החיים שלנו, ייתכן כי הגיע הזמן להאט את המרדף אחריו, ולשנות את סדרי העדיפויות. זה לא כסף שאנחנו מרוויחים, אלה שעות חיים שאנחנו מוסרים, וזה לא כסף שאנחנו מבזבזים, אלא רגעים יקרים מפז שיכולנו לעשות בהם דברים אחרים…

________

הנתונים בפרק מבוססים על הספר המומלץ "Your Money or Your Life" שיצא לאור בעברית תחת השם "החיים או הכסף" בהוצאת "כתר"

________

תגובות4

 • הגב אוקטובר 28, 2012

  שרון

  האמת? ההסבר על למה כסף לא שווה בטחון או כח לא כל כך משכנע. חבל, כי בעקרון סדרת הפוסטים הזו מאד מוצלחת…

    

 • מערכת סלואו
  הגב אוקטובר 28, 2012

  מערכת סלואו

  קורה שלא משתכנעים, שמחים לשמוע לגבי השאר, תודה

    

 • הגב מרץ 3, 2015

  לבנה

  הפוסט הזה הזכיר לי סיפור שודאי נמצא בבלוג המהמם הזה היכן שהוא כי הוא מאד תואם את רוח הבלוג הזה.
  הייטקיסט בחופשה ראה על בכל בוקר על שפת הים איש שהיה מטייל על שפת הים, שוחה, נח ואחר כך עוסק בדיג. ברגע שהעלה האיש דג בחכתו, מיהר לצרור אותו ולהתפנות משם שמח וטוב לב.
  התייר החליט לפנות בוקר אחד אל האיש:
  איש יקר, אני עוקב אחריך כבר כמה בקרים ורואה כי
  אתה כל כך מוכשר בדייג. מה אתה עושה בדג שאתה דג בכל יום?
  ובכן, אני לוקח אותו הביתה ואז אשתי האהובה מתקינה לנו ארוחה נהדרת ממנו.
  מדוע שלא תרכוש רשת דייגים?
  לשם מה לי רשת?
  ובכן, עם כישרון כשלך תוכל לדוג הרבה דגים ברשת אחת.
  ומה אעשה בהרבה דגים?
  ובכן, תוכל למכור אותם כדי לקנות סירה.
  ומה אעשה בסירה?
  ובכן, תוכל להפליג למעמקי הים ושם לפרוש כמה רשתות דייג ולדוג יותר דגים.
  ומה אעשה ביותר דגים?
  ובכן, מכור אותם וכך יהיה לך כסף לקנות פועלים.
  ומה אעשה בפועלים?
  ובכן, תשלח אותם במקומך כל בוקר אל הים על מנת שידוגו עבורך את הדגים וכך תהיה לאיש עשיר.
  ומה אעשה כשאהיה איש עשיר?
  או. אז יהיה לך פנאי לבוא אל הים גם כדי לשחות ולהשתזף ולאכול עם אשתך….
  ומה אני עושה עכשיו?….

    

 • הגב אוגוסט 16, 2015

  עידו

  היי,
  כיף לראות עוד ועוד בלוגים בנושא הערך האמיתי של החיים: הזמן.
  יש בספר עוד דברים חשובים שלא ציינתם פה כמו הכסף כגורם שמעוות
  את האופי האישי ובולם משאלות החיים והתעסוקה של הרבה מאוד אנשים
  בגלל מירוץ ההנאה.

  הספר "הכסף שלך או החיים שלך" כבש גם אותי
  וצילמתי סרטון שלם עליו בערוץ היוטוב שלי:
  https://www.youtube.com/watch?v=cffcM_tIsQQ

  תהנו ותצליחו 🙂
  עידו.

    

השאירו תגובה