לראשונה בישראל – יום ההתנתקות הבינלאומי – 07-08.03

מאז עלה אתר סלואו לאוויר, הספקנו לכתוב בשתי הזדמנויות על חגיגות יום ההתנתקות הלאומי, אשר מתרחשות בערים ניו יורק, סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס מזה ארבע שנים רצופות. מאחר ולמפעילי אתר זה אין ולו עצם יזמית אחת בגופם (יוזמה היא בניגוד לתקנון התנועה) הסתפקנו בדיווח מפרגן על המאורע, הוספנו לו את הכינו "בינלאומי", הצענו לגולשים לאמץ אותו בחום וחזרנו לישון. למרבה הצער מסתובבים בינינו עדיין אנשים צעירים, אנרגטיים ומלאי עזוז, אשר מתעקשים לחולל מהומות, וכך יוצא שהשנה, לראשונה, נזכה להצטרף לאחינו באמריקה ולחגוג את יום ההתנתקות באופן מקומי, באירוע שזכה לכינוי "יום לא דיגיטלי".

מאחורי ההפקה הישראלית עומדים החברים ליאור פרנקל ושי נצר מ- UNDIGITIZE.ME שאחראיים גם לקמפיין Phone Faced Down עליו כתבנו בעבר, ולצד שלל פרסומים בתקשורת המקומית שנרתמה לטובת קידום האירוע, הם גם דאגו לרתום מגוון רחב של ברים ואמנים לטובת האירוע עצמו שיערך בערב יום שישי. בין המקומות שלוקחים חלק ביוזמה ניתן לציין את השסק, הפסאז', הדלי, איסמי סלמה, סנדרה מילר, וכמובן הבוקסה ברוטשילד, בו תערך המסיבה המרכזית. לפרטים המלאים מומלץ להיכנס לעמוד האירוע בפייסבוק (ממש פה).

יום לא דיגיטלי – גאווה ישראלית

 

במהלך עשרים וארבע השעות שבין השקיעה של שישי לזו של שבת אנחנו מוזמנים לחוות את המציאות ללא תיווכם של מסכים מרצדים כאלה ואחרים. לדבר עם חברים בלי וואטס אפ, לאכול בראנץ' בלי אינסטגרם, לרקוד בלי השאזאם ולהנות ממחשבות אקראיות בלי לשתף אותן בפייסבוק. מאחר והיום כולו מתנהל ללא מחשבים או טלפונים חכמים עליכם לדאוג ולקבוע מראש עם חברים. אם הופעות ומסיבות רועשות בברים לא עושות להם את זה, יש די והותר אופציות אחרות – פיקניק בפארק, ארוחה ביתית, שיטוט לחלק היסטורי בעיר, משחקי חברה, שחיה ליילית, או כל רעיון אחר שעולה על רוחכם ואינו מצריך שימוש בגי.פי.אס.

לאלה מכם שפיספסו את הפוסטים הקודמים בנושא, להלן תקציר האירועים שהובילו להיווצרותו של היום המיוחד הזה:

בשנת 2010 התכנסה בלוס אנג'לס חבורה של יוצרים יהודים צעירים לטובת חשבון נפש משותף. מרביתם היו אמנים, כותבים, קולנוענים ומקצועני מדיה אחרים, וכולם, בדרגה זו או אחרת, מכורים. שבעה ימים בשבוע ועשרים וארבע שעות ביממה הם היו זמינים, מגגלים, מצייצים, מעדכנים, מלייקקים, מרפרשים, מגיבים, מסמסים ובאופן כללי לוקחים חלק פעיל בשימור הפרעת הקשב הגדולה ביותר שנרשמה מאז הזדקף ההומו ספיאנס על רגליו. המיאוס המשותף שחשו כלפי האופן בו השתלטה הטכנולוגיה על הדרך בה הם מנהלים חייהם החברתיים, הביאה אותם ליצר תגובת נגד תרבותית לעידן המהיר, שזכתה לשם "מניפסט השבת" – פרשנות חילונית משלהם ליום המנוחה התנ"כי.

המניפסט, שנוצר ברוחה של תנועת ההאטה ההולכת וצוברת אהדה ברחבי העולם, כולל  עשרה עקרונות פשוטים, כגון: הימנעו מטכנולוגיה, הדליקו נרות, צאו לטבע, שתו יין ובלו זמן בחברת אנשים אהובים. ברוח הקוד הפתוח, כל אחד מוזמן לנסח ולהציע עקרונות נוספים משל עצמו.

מניפסט השבת – העותק המקורי


מעט לאחר שהחלו בהפצת המניפסט, הבינו חברי הקבוצה, המכנה את עצמה Reboot (אתחול מחדש) שיום מנוחה אחד בשבוע היא דרישה לא פשוטה מאנשים שהתרגלו לבלוע ריטלין על מנת להתרכז בדבר אחד ליותר מדקה, ולפיכך יצרו במקביל את קמפיין "יום ההתנתקות הבינלאומי" (National Day of Unplugging) שעתיד להתרחש בעוד שבועיים זו הפעם הרביעית. משקיעת החמה של יום שישי 07.3 ועד שקיעת החמה בשבת 08.3, אנחנו נקראים לאתגר ההתנתקות הגדול: 24 שעות ללא טלוויזיות, טלפונים, מחשבים, טאבלטים או מסכים בוהקים אחרים. את האירוע יחגגו במסיבות ברחבי ניו יורק, לוס אנג'לס סן פרנסיסקו והשנה גם בתל אביב, לאחר שליאור פרנקל ושי נצר, יוזמי "הדיאטה הדיגיטלית" המקומית, לקחו על עצמם לארגן את האירוע הישראלי.

אז, אם גם אתם מנהלים מערכת יחסים עמוקה ורצינית עם הרשת החברתית, יושבים בחמישי על הבר כשאתם שקועים במסך הסמארטפון במקום באנשים, לא זוכרים מתי קראתם יותר מעשרים עמודים של ספר ברציפות, או הקשבתם לבנאדם שמדבר אליכם ברצינות, יום ההתנתקות הבינלאומי הרביעי הוא בדיוק ההזדמנות להוכיח לעצמכם שמכורים או לא, אתם יכולים להפסיק מתי שאתם רק רוצים.

________

באותו נושא

איך לקנות סמארטפון ולהישאר בחיים, או, היכונו לביאת הדאמבפון
מארק צוקרברג, שריל סנדברג, והדיאטה הדיגיטלית הבאה שלכם

_______

תגובות2

 • הגב מרץ 4, 2014

  מיכאל רובין

  ואם אני כבר שומר שבת ועושה את כל הדברים האלה ממילא? כל שבוע, יום שלם ללא טכנולוגיה וכו'? איך אני יכול להאט את החיים שלי עוד?

    

 • מערכת סלואו
  הגב מרץ 4, 2014

  מערכת סלואו

  בדיוק בשביל זה יש לנו את הטור 101 דרכים להאט את החיים

    

השאירו תגובה