50* מטר מרובע של אהבה – 6 – ההיסטוריה של העיצוב חוסך המקום

בשני הפוסטים האחרונים בטור, "לרהט דירה קטנה" ו- "הדירה של גראהם היל", עסקנו במה שנהוג לכנות Transforming Furniture (רהיטים משני צורה) אשר מצליחים לספק עיצוב מינימליסטי נעים לעין ופונקציונליות נחוצה לחללים קטנים. העיצוב חוסך המקום, כפי שראינו, יכול לנוע בקשת רחבה, החל מקירות זזים היוצרים חדרים חדשים וכלה בספה ההופכת למיטה ההופכת בתורה לשולחן כתיבה. הפוסט הנוכחי מבקש לשפוך אור על ההיסטוריה של העיצוב הפונקציונלי, שכן, בניגוד לתפיסה הרווחת, לא מדובר בעיצוב חדשני פרי העשורים האחרונים, כי אם בתפיסה עיצובית, לעיתים אף אמנותית, אשר התפתחה במקביל למהפכה התעשיית ולתהליך העיור, ונועדה לענות על צרכיהם של מהגרים רבים.

ג'ין קלי בסרט "אמריקאי בפריז" (1951) מספק הצצה משעשת לרעיון העיצוב חוסך המקום

ואילו בסרטון הערוך הזה ניתן לראות את צ'רלי צ'פלין מתוודע למיטה פונקציונלית ביותר, לצד עוד קטעים רבים מסרטים ישנים, אשר ערוכים יחדיו עם עיצובים מודרניים הנמכרים באמצעות חברת Resource Furniture

 

עוד קודם לכן, בשנת 1866, רשם צ'ארלס הס פנטנט (מספר 56,413 ברשם הפטנטים האמריקאי) עבור המצאה שהיתה "שילוב משופר של פסנתר, ספה וארון בגדים" ואשר לדבריו נועדה לשמש חדרים במלונות, פנימיות או דירות המשמשות לאירוח במהלך היום, אולם נועדו לשינה במהלך הלילה.

משהו שלא תמצאו בסניף של איקאה

 

ולא רחוק מאוד מאותו פסנתר משופר, ניתן למצוא את הקוביה הבאה, אשר מאכלסת בפנוכה בית שלם (חדר שינה, סלון, חדר עבודה) ואשר הוצגה במוזיאון "מומה" בניו יורק בתערוכה שעסקה בעיצוב מינימליסטי.

למטה חדר שינה, למעלה סלון המתאים לאירוח של עד שישה אנשים

ובצד השני פינת עבודה שיכולה להפוך לשולחן אוכל לשלושה, ואיזורי אחסון נוספים

 

אם אתם מרגישים שמשהו חסר לכם אתם כמובן צודקים, ובהתאמה, באותה תערוכה ניתן היה לחזות במיני מטבח שעוצב על ידי האיטלקי ג'ו קולומבו בשנת 1963

כיריים עם שתי פלטות, מקרר, קרש חיתוך גדול, נקודות חיבור למכשירי חשמל נוספים ושטחי אחסון

וכך זה נראה במבט על

 

פתרון עיצוב פחות אמנותי (לא זכה להגיע ל"מומה") אך לא פחות פרקטי הוא השילוב של מיטה כפולה בשני חדרים, אשר תופסת מקום רק באחד מהם, ושייתכן והיה להיט היסטרי כבר בשנות החמישים של המאה שעברה.

תמונה מאתר Modern Mechanix

 

שלא לציין את ההמצאה שהבטיחה להפוך גם את חייהם של אחרוני הפועלים לחיים של בורגנים מן השורה – האמבטיה המתקפלת.

תמונה מאתר Modern Mechanix

 

בהתחשב בכך שמרביתנו מסתפקים כיום במקלחות קצרות, ייתכן ויש מקום למעצב בעל אופי יזמי שירים מחדש את הכפפה וישיב לנו את שלוות הנפש שבאמבטייה טובה.

________

אין ספק שהעיצוב חוסך המקום עבר דרך ארוכה מאותן מיטות נשלפות ועד למגהץ המשמש גם כפלטה במטבח, אולם לאלה הבוחרים לגור בחללים קטנים ובעלי עיצוב פונקציונלי, מן הראוי לזכור כי הם לוקחים חלק בנישה עיצובית ייחודית למדי, בעלת עבר מפואר, אשר זכתה להיות מוכרת גם כאמנות לכל דבר.

________

לכל הפוסטים בטור "50* מטר מרובע של אהבה"

________

היה ראשון להגיב