101 דרכים להאט את החיים – פרק 18 – זוכרים

אחרי שבפרק הקודם הזמנו אתכם להתחיל ולכתוב יומנים, הפרק הנוכחי זכה לכותרת "זוכרים",  אבל אתם יכולים לנשום ולהיות רגועים. לא צריך לעמוד ולהרכין ראש וגם אין צפירה בקרוב, בשביל סוג כזה של לזכור אנחנו מפנים אתכם לעצרת  המרכזית לזכרו של יצחק רבין שתערך הערב בכיכר רבין ותציין 17 שנים להירצחו. אנחנו פה למטרה פחות רשמית או לאומית ויותר חמימה וביתית, או במילים אחרות, אנחנו פה כדי לשחק משחקים. לפני פחות מיממה קיבלנו תזכורת נעימה לחורף הקרב ובא (ובכן, נעימה למעט אולי עבור העיר חיפה שהוצפה וטבעה) ומעבר לטקס הורדת בגדי החורף מהמדף העליון מן הראוי להתחיל להעלות הצעות נעימות ואיטיות לבילויים ביתיים לקראת הערבים החורפיים הצפויים לנו בקרוב.

את קולקציית חורף 2012 להצעות בילוי איטיות ונעימות בחרנו לפתוח באמצעות משחק הזיכרון הישן והטוב, רק עם טוויסט קטן בהוראות – במקום ללכת לחנות הצעצועים הקרובה אנחנו מעדיפים לייצר אותו בעצמנו, ובאפס השקעה או עבודה.

לכל משפחה שנוצרה טרום העידן הדיגיטלי יש בבית איפשהו מגירה או ארון שלא נפתחו שנים ארוכות ובהם מעלים אבק אלבומי התמונות הישנים עם כל התצלומים מימי ההולדת, האירועים המשפחתיים, החופשות, ושאר הרגעים המאושרים – על מנת לייצר משחק זיכרון פשוט ומהנה בדקות ספורות כל שעלינו לעשות הוא לבחור שתי תמונות מהטיול ללונדון, שתי תמונות מהברית של אלון, שתי תמונות של סבתא רות, שתי תמונות של אמא מהצבא וכך הלאה. התמונות לא חייבות להיות זהות, להפך, מספיק קשר של זהות המצולם או האירוע המדובר, והעובדה שהן לא זהות זה תהפוך את המשחק להיות פורה, מעניין ומאתגר.

והאתגר כאן אחרי הכל חשוב. אנחנו חיים בתקופה של הסחות דעת, עודף אינפורמציה והפרעות המוניות של קשב וריכוז. המוח שלנו הוא מכונה משומנת ומיומנת, אבל כמו כל איבר אחר בגוף, הוא זקוק לאימון, ומשחק הזיכרון הוא הדרך הטובה ביותר לשמור אותו שרירי וחטוב.

ילדים באמצע טריאתלון מוחי, התמונה לצורך המחשה בלבד, נא להתעלם מהקלפים הקנויים (תמונה: ויקיפדיה)

 

משחק זיכרון מתמונות ישנות יכול בקלות גם להפוך למתנה ראויה לבן או בת זוג, למכר שעוזב למקום אחר, או לקולגה שסיים תקופה או מסלול. אפשר לשדרג אותו באמצעים פשוטים, ברחוב אלנבי בתל אביב, למשל, יש חנות שלמה שמתמחה בקופסאות מכל הסוגים והגדלים. בשקלים ספורים ניתן לרכוש קופסא ראויה ולעצב אותה בעטיפת משחק לכל דבר, עם חוקים והוראות הפעלה. לכל צמד תמונות ניתן לצרף טקסט קצר, אנקדוטה קשורה או סתם ברכה, והרי לכם מתנה שלא תשאיר עין יבשה בקהל.

אז החורף הזה אנחנו לא מסתגרים בחדרים עם טלוויזות רועשות ומחשבים אישיים ועשרות חלונות פתוחים בדפדפנים. עם הישמע הרעם הראשון אנחנו מתכנסים בסלון, נשכבים על השטיח ומתחילים לזכור.

(תודה לגולש גיא לביא על הרעיון לפוסט)

__________

לפרק הראשון – כללים מקדימים
לפרק הקודם – כותבים יומנים

__________

1 תגובה

  • הגב אוקטובר 28, 2012

    עמישמת

    תודה על ההצעה המעניינת באמת. הייתי קורא לה "פוסט לעת חורף 1".

      

השאירו תגובה