מלתחה מינימליסטית – הצד שלה

קוראים לי שני ספיבק, ואני אוהבת בגדים (קהל: כולנו אוהבים אותך שני). אני כל כך אוהבת בגדים שהלכתי ללמוד עיצוב אופנה, ואז ביליתי עוד כמה חודשים טובים בקורס סטיילינג. נכון להיום, ומעבר לעבודתי היומית, אני עושה סטיילינג אישי וכותבת את בלוג האופנה "בלונד בליצ'". בגיל צעיר יותר, אחד החלומות הגדולים שלי, היה שתהיה לי את האפשרות להשיג כל בגד שארצה, ואני לא מדברת רק על בגדים שראיתי בחנויות על המדפים, אלא גם כאלה שראיתי על אנשים אחרים ברחוב.

אל תבינו אותי לא נכון, לא רציתי שכל אותם בגדים יהיה שייכים לי – גם ככה הצפיפות והדוחק בארון הבגדים שלי הזכירה יותר פרוור עוני בפאתי בומביי – רק רציתי שתהיה לי את האופציה ללבוש אותם פעם או פעמיים ולהעביר אותם הלאה. במובן מסוים הצלחתי להשיג את כוח העל הזה (על כך בהמשך), אבל חשוב יותר, העובדה שלא תכננתי הריסה של המטבח לטובת חדר ארונות (לבשל תמיד אפשר על גזיה במקלחת), מעודדת אותי לחשוב שכבר אז קינן בי חיידק המינימליזם שהולך ומתפשט בגופי בשנים האחרונות.

שני 1

רק אחרי שניפיתי כמעט חצי מתכולת הארון הבנתי פתאום שיש לי מה ללבוש.

כמו שקוראי אתר סלואו יכולים לנחש, הטריגר לכתיבת הפוסט הנוכחי הוא הטור "המלתחה המינימליסטית שלי", בו סקר עמית את 33 הפריטים שמאכלסים את ארונו (כולל בגד ים, כובע ושני תיקים). הרעיון של מלתחה מינימליסטית (או "מלתחה אקולוגית" כפי שהיא מכונה לעיתים ברשת) תפס תאוצה בשנים האחרונות, לא מעט בזכות שני פרויקטים מדוברים שזכו לאזכורים גם בתקשורת המקומית – "שישה פריטים או פחות", שקרא לגברים ונשים ללבוש את אותם שישה פריטים במשך חודש שלם, ו"פרויקט 333" שקרא לאנשים לאמץ מלתחה של 33 פריטים למשך שלושה חודשים בכל פעם (לא כל כך מאתגר אם אתם שואלים אותי, בשנה מלאה מדובר על 132 פריטים…). וברחבי העולם, או יותר נכון הרשת, ניתן לאתר עוד עשרות, אם לא מאות בלוגים, שעוסקים בנושא (הנה למשל סרטון של בחורה חביבה שלבשה, כחלק מפרויקט שנקרא "The Uniform Project", את אותה שמלה במשך שנה).

הסיבות לפופולאריות הגואה של המלתחה המינימליסטית הן רבות, אולם לטעמי ניתן לציין שתיים מהן כמרכזיות: עליה במודעות למחיר היקר של הבגדים הזולים (סדנאות יזע בעולם השלישי, ניצול עובדים ושכר מינימום ברשתות הגדולות, פגיעה בסביבה ועוד), שהחלה עם פרסומו של הספר "בלי לוגו" ומאז ממריאה שחקים, והמשבר הכלכלי של שנת 2008 שהביא לשגשוג ופריחה של רעיונות הנוגעים לפשטות מרצון ומינימליזם, שהפכו כעת לדרך חיים שלא רק מביאה לחיסכון כספי והקלה נפשית, אלה גם לכזו החותרת כנגד השיטה המלמדת אותנו לצרוך עוד ועוד, גם על חשבון המינוס בבנק, כדרך היחידה להיות מאושרים.

באופן אישי, ולמרות  שמאז ומתמיד התחברתי למינימליזם באמנות, אני מודה שעד שלא הייתי צריכה לעבור דירה, לא עצרתי על מנת לחשוב כיצד אני מיישמת את הזרם הפילוסופי הזה בחיי היום יום, בטח שלא במסגרת המלתחה (אני יכולה רק להתנחם בעובדה שגם מינימליסטים גדולים וטובים ממני התחילו את דרכם בנסיבות דומות).

בערך במחצית הדרך של אריזת ארון הבגדים שלי, מצאתי את עצמי מוקפת בערימה של ארגזים, והתחלתי להבין שאם אני ממשיכה בקצב הזה זו רק שאלה של זמן עד שאנשיו של תשובה יגיעו, יפנו אותי בכוח מהדירה ויבנו עליה מגדל יוקרתי.  חיש מהר עיינתי בתכולתם של הארגזים שמילאו את הדירה, וכמעט מייד איתרתי שניים שהועברו אחר כבוד לתרומה. עוד שניים נשלחו לאותו מקום לאחר שההובלה הסתיימה ויכולתי לפתוח את הארגזים ולעבור בנחת על תכולתם, ואת תכולתם של שניים נוספים מכרתי באירוע יד שניה.

בחודשים האחרונים אני מאתגרת את עצמי ומנסה לבדוק עם כמה בגדים אני יכולה להסתדר ולהיקרא מינימליסטית, ולהלן הרשימה המלאה של הפריטים שנמצאים כרגע בשימוש:

קרדיגן אחד
5 חולצת טי
3 חולצות מכופתרות
5 חולצות אחרות
4 ג'ינסים
2 זוגות מכנסיים
5 סריגים
3 שמלות
מעיל
טראנץ'
3 צעיפים
3 זוגות נעליים – נעלי עקב גבוה, בינוני ושטוחות
תיק אחד גדול ליום יום
תיק קטן יותר
קלאץ'
משקפי שמש
משקפי ראייה
שעון
3 שרשראות
זוג עגילים
3 טבעות

 סה"כ 49 פריטים כולל תכשיטים ועזרי נחייה (משקפי הראיה שלי). אני אמנם לא עומדת באתגר ה- 33 (אלה גם לא כל הפריטים שבבעלותי יש להודות, ואני עדיין בתהליך של צמצום הארון), אבל בהתחשב בנקודת המוצא וחלומות הילדות שלי, מצבי לא רע בכלל. בנוסף, אני חייבת להודות שהארון המינימליסטי שלי נפלא בעיניי, ולהבדיל מהתקופה העמוסה שלו, עכשיו יש מה ללבוש, מהסיבה הפשוטה שרואים את כל הפריטים שיש בו.

שני ארון

אפילו הארון עצמו נראה הרבה יותר מעניין שהוא לא משקיע את כל האנרגיה שלו בלא לקרוס

 

בפוסט של עמית הוזכרו עשרה צעדים שמתאימים הן לגברים והן לנשים, בדרך למלתחה המינימליסטית, ולמי שטרם קרא/ה מומלץ בחום לעשות זאת. ואחרי שסיימתם, הנה עוד כמה המלצות משלי.

דרישות מקדימות:

בקבוק יין לבן (או כל סוג אחר של אלכוהול) ודירה ריקה לשעה וחצי עד שלוש.

אופן ההכנה:

1. הוציאי מהארון את כל הבגדים.
2. הביטי בהר הטקסטיל בייאוש.
3. הכירי בעובדה שלא לבשת 90% מהבגדים שבבעלותך מעל שנה.
4. פלטי צווחה קטנה ואבדי את ההכרה לפרק זמן קצר.
5. התאוששי באמצעות מלחי הרחה.
6. ערמי את הבגדים שאת יודעת שלעולם לא תלבשי: חולצה מאוד פרחונית שקיבלת מדודה רחוקה, מכנסוני פייטים שקנית במבצע, כובע רחב שוליים שקיבלת באירוע (אירוע מוחי אם אני זוכרת נכון). הכניסי אותם לארגז וכתבי עליו, "תרומה, נא לא להחזיר לשולח בשום מצב".
7. צרי ערימה שנייה של בגדים שאת מחבבת ועדיין לא לבשת במשך תקופה ארוכה, ונסי לאתר, או ליזום, מכירה של בגדים יד שניה. אני משתתפת באחת כזאת היום ומחר בדיזינגוף סנטר, ויש עוד עשרות כאלה שמתקיימות כל הזמן ובכל רחבי הארץ.
8. אל תחששו. מינימליזם לא אומר שאתן כלואות לעד בבית עם אותו סט של פריטים. זוכרות את כוח העל שרציתי כשהייתי צעירה – להשיג כל בגד שאני רוצה – למדתי שאני יכולה להשיג אותו באמצעות מסיבת החלפות. בכל פעם שיימאס לכן מהבגדים שיש לכן בארון הזמינו כמה חברות הביתה והחליפו איתן מלתחות.

שני 2

לא כל פריט ישן שנקרע או נשחק צריך להיזרק. הג'ינס שבתמונה עבר טיפול עם מספריים טובות, חוט תפירה וקצת דמיון.


כמה טיפים למלתחה מינימליסטית מסוגננת:

מידות. בארון שלך צריכים להיות אך ורק בגדים שטובים למידותייך. לא טיפה גדולים מידי ובטח לא קטנים.
צבעים. חשוב שתכירי את פלטת הצבעים שמתאימה לגוון עורך. השתדלי לבחור את פלטת הצבעים המתאימה לך והיצמדי לצבעים ניטראליים, כך תוכלי לשלב אותם עם יותר פריטים.
שילובים. אל תערבבי יותר מידי צבעים באאוטפיט אחד. מספיקים שלושה. לחלופין, מראה מונוכרומטי שמורכב מכמה פריטים תמיד נראה טוב.
פרינטים. אותו כנ"ל לגבי ערבוב של פרינטים שונים באאוטפיט אחד. צריך להיות מאוד מוכשרים כדי לא להראות מגוחך בחולצת פסים, מכנסיים משבצות ומעיל פרחוני.
בגדי ערב. תשמרי לערב פריט אחד או שניים עם שסע עמוק, תחרה, בד שקוף, פייטים ובדים מבריקים. אין לנו יותר מידי הזדמנויות ללבוש אותם (אני לפחות מוזמנת לאחרונה פחות ופחות לערבי גאלה) אבל תמיד טוב שתהיה אופציה לדפוק הופעה.
אקססוריז. אקססוריז כמו שרשראות או צעיפים יכולים להגדיל אופטית את המלתחה המינימליסטית שלך. מספיק שיהיו לך שני צעיפים ושלוש שרשראות כדי שהמלתחה שלך תראה עשירה יותר. אני מאוד אוהבת צעיפים בחורף. אפשר לקשור אותם בהמון דרכים והם מקפיצים לך את הלוק.

יש לכן עוד רעיונות, אשמח לשמוע, ובהצלחה לאלה מכן שיתחילו את תהליך דילול הארון כבר היום – סופ"ש הוא תמיד זמן טוב.

_______

לטור של שני – איך להיות מגניבים בשקל תשעים*
_______

תגובות15

 • הגב ינואר 25, 2015

  עדי

  לגמרי בעד!
  ואפשר גם לשדרג את הקיים כל הזמן ומבלי להוציא כסף 🙂
  http://www.trenchapp.com

    

 • הגב ינואר 26, 2015

  דוד

  תודה עושה ממש הרגשה טובה
  ממש כמו לפרוק משא כבד שעל הגב

    

 • הגב פברואר 1, 2015

  שני

  עדי, מייד נכנסת לראות את הקישור!

  דוד, כייף לשמוע, תודה!

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  גד להב

  הפוסט הזה נשלח ברגעים אלה ממש לאשתי, אעדכן בתוצאות 🙂

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  יוני

  בנוסף לבגדים צריך גם תיק לאישה

    

 • הגב יוני 10, 2015

  Mars

  מה הסיכויים שתרצי להעלות תמונה? סתם לשם הסקרנות, מנסה להצטמצם ותוהה מהם פריטים טובים ו"אוניברסליים". 🙂
  תודה על הכתבה

    

 • הגב יולי 13, 2015

  חן

  אחרי שנים של בזבוזים בלי מחשבה וקניה לפי טרנדים החלטתי לעשות שינוי בארון שלי, ולהתחיל לקנות חכם. את הדרך לארון מינימליסטי אני מתעדת בבלוג – http://www.minimalit.co.il ושווה לעקוב כי הפריטים שאני לא צריכה יותר מחפשים ארון חדש :)) וסתם להגיב ולתת לי השראה וחיזוקים!

    

 • הגב יולי 16, 2016

  Karen B

  ממש לא מנימליסטית, אבל הארון שלי ממש אל מפוצץ בבגדים. הטיפ שלי הוא פעמיים בשנה לנפות את הארון מכל מה שמוכתם/קרוע/קטן/גדול (כן, גם זה קורה לפעמים). אני מזמינה חברות שמאושרות לקבל ממני את האוצרות האלו. קל יותר לסדר את הארון כשאין כל כך הרבה בגדים בו.

    

 • הגב דצמבר 21, 2017

  שיר

  תודה על ההשראה.
  בשנתיים האחרונות אני קונה מעט מאוד בגדים, גם כשאני בחו"ל וזה מפתה עוד יותר בגלל המחירים הזולים.
  כשקונה, אז בעיקר טוב, איכותי ובגזרות וצבעים שירוצו איתי במשך שנים.
  (עדיין חוטאת מדי פעם באייץ' אנד אם, זארה ומנגו).
  ההרגשה נהדרת מכל הבחינות: תחושת ניקיון ודיוק, פחות זיהום סביבתי, פחות לקיחת חלק בעבדות מודרנית של אלו המייצרים את הבגדים, חיסכון כספי.
  והכתבה של מיקי חיימוביץ' על מחיר הבגדים הזולים שלנו…נו אחרי זה כבר אין מה לומר יותר.

    

 • הגב יולי 23, 2019

  בחורה חכמה שמדברת לעניין

  אם אפשר להבין מה בדיוק מינימליסטי ברשימה הלא נגמרת הזו? 49 פריטים זה מינימליסטי? פשוט ביזיון של כתבה באמת הצחקתם אותי ברמות. מרוב שזה לא מינימליסטי נהייה לי שחור בעיניים.

    

  • עמית נויפלד
   הגב יולי 23, 2019

   עמית נויפלד

   הצחוק טוב לבריאות, ובמידה והראייה שלך תחזור לעצמה הרי שלא נגרם כל נזק.

     

 • הגב יוני 18, 2020

  אחלה בחורונת

  הי, לדעתי לפחות,הארוח הזה לא מינימליסטי בעליל. כמו שראיתי שאחת אמרה פה ש49 פריטים זה לא מינימליסטי. זה מאוד לא מינימליסטי והייתי אומרת על גבול המפוצץ. זה ארון שלם שלא נסגר הרשימה הזו שכתבת וארון גדול לא קטן. באמת אני רוצה להבין לאן הגענו ש49 פריטים זה מינימליסטי. זה פשוט לעשות צחוק מקוראי הכתבה באמת. המון בהצלחה עם זה.

    

  • עמית נויפלד
   הגב יוני 18, 2020

   עמית נויפלד

   אני חולק על דעתך אבל אלחם על זכותך לצמצם את רעיון המינימליזם למספר שרירותי שאת חושבת עליו

     

  • הגב יוני 18, 2020

   שני ספיבק

   היי, תודה על התגובה ותודה על "אחלה בחורונת".
   מעדכנת, שאולי תשמחי לדעת שכעבור חמש שנים, המלתחה שלי מונה פחות מ-30 פריטים.

   חולקת עלייך בעניין ה"צחוק מהקוראים" כי בטח ידוע לך שמינימליזם זה תהליך שלוקח זמן ללמוד וליישם ואם הגעת לכתבה הזו, סימן שאת בדרך הנכונה.

   מוזמנת להציץ בקבוצת "ארון מלא" בפייסבוק או באינסטגרם שלי.
   https://www.facebook.com/groups/1639171023048358/

   https://www.instagram.com/shani_spivak_/

   המון בהצלחה גם לך.

     

 • הגב ספטמבר 22, 2021

  רונה

  הכי חשובים אלו טיפים 4 ו5 חחח ואגב אני גם לא חושבת שיש מספר מדויק שמגדיר מה זה מינמליזם
  לי למשל יש צורך ביותר בגדים ופריטים
  1 כי אני דתייה ולובשת 2-3 שכבות
  2 בחורף קר לי ואני שמה 4-5 שכבות
  3 כמישהי שמתגוררת לבד לוקח זמן עד שמצטברת לי מכונה ואני צריכה להחליף בגדים בינתיים (מזיעים, וגם יש בגדים להפריד בהיר, צבעוני, עדין וכו')
  4 יש לי אולי יותר קטגוריות, בגדים לעבודה, ליוםיום, לשבת, לדייט (יש אומנם דברים שאני לובשת גם וגם אבל עדין אני מתלבשת שונה)

    

השאירו תגובה