המתנה הבאה שלכם – פרויקט מיוחד לרגל החגים

10,000,000,000 ₪.

זה הסכום שמגלגל שוק המתנות בישראל בכל שנה. המתנות שיוצרות את הסטטיסטיקה הכלכלית הזו ניתנות באירועים שונים ומגוונים, ימי הולדת, חנוכת דירה, בר מצוות, חתונות, ימי אהבה, בריתות, וכמובן גם חגים. שבוע לפני שאתם מוצאים את עצמכם מתרוצצים ברחבי העיר על מנת למצוא משהו הולם לרכוש לבני המשפחה ולמארחים, החלטתי להעלות בפניכם כמה הצעות שיכולות להפוך את מציאת המתנה לתהליך מהנה, ואת רגע קבלת המתנה לאושר כנה.

מאחר ואנחנו באתר סלואו, הדוגל במינימליזם ופשטות מרצון, הרי ש"מתנות" אמורות להיתפס כאחד האיומים הגדולים ביותר על דרך חיים זו. אופציה אחת להימנע ממלכודת המתנות, היא ליידע את סביבתכם הקרובה, חברים, בני משפחה וקולגות לעבודה, כי אתם לא מעוניינים לקבל או לתת מתנות בשום מאורע (הצעה שעולה באתרים רבים בעוסקים במינימליזם). לטעמי, מדובר בדרך לגיטימית אולם לא בהכרח קלה לעיכול על ידי הסביבה. בעבור אלה מכם שאוהבים לקבל ולהעניק מתנות (ורובנו כאלה יש להודות) עדיין יש כמה וכמה דרכים לחמוק ממלכודת "חנות המתנות". הראשונה שאסקור כעת תנסה לשכנע אתכם להעביר את רכישת המתנות באופן בלעדי לחנויות יד שנייה ושווקי פשפשים, הפוסט הבא יעסוק בהכנת אלכוהול באופן ביתי (למען האמת חשבתי להכניס את שניהם בפוסט אחד, אבל ייצור אלכוהול מתגלה כעולם רחב ומענג, שבפירוש ראוי לטקסט נפרד ומרגש) ולאחריו נתקדם לנושא פרקטי יותר.

התמונות הבאות לקוחות מאוספים פרטיים שלי ושל חבר קרוב העונה לשם עמית וינדר, שכמוני נהנה לשרוץ בשווקי פשפשים, ויחדיו אנחנו משתעשעים בפתיחה של חנות יד שנייה ביום מן הימים. בתמונות מופיעים חפצים שונים שיכולים להפוך למתנות (לא רק לתקופת החגים), וכמובן שאין בהן על מנת לייצג ולו חלקיק מהעושר האינסופי וההיצע הרחב של שווקי הפשפשים – כל אחד יכול למצוא את מה שהוא אוהב, ויותר מזה, כל אחד יכול למצוא בדיוק את מה שהוא מחפש. לפני מספר שנים החלטתי ברגע האחרון להתחפש לדמות מהסרט "תפוז מכני", אולם לצערי היו ברשותי רק נעלי צבא שחורות וגטקס לבנים. הגעתי לשוק הפשפשים ביפו ברגע האחרון, ובתוך פחות מרבע שעה איתרתי בשלוש חנויות שונות מגן ביצים גדול של מתאבקים, כובע שחור, שלייקס לבנים ואפילו מקל הליכה שנפתח לחרב, אותו אני שומר גם היום.

ולעניינינו, להלן כמה דוגמאות למציאות מהשווקים שתוכלו להפוך למתנה הולמת לחגים. כל החפצים, יש לציין, נרכשו בסכומים של עד 200 ₪ לכול היותר (וסליחה מראש על איכות התמונות).

רוקחים

ציוד מבתי מרקחת ישנים, ובמיוחד בקבוקי רוקחים, מאוד נפוצים בשווקים, ובהתאמה מחיריהם עדיין זולים יחסית. לאחר שמנקים אותם, ניתן להשתמש בגדולים על מנת לאחסן קטניות (אורז, שעועית מש וכו') ואילו בקטנים ניתן למלא שמן זית, חומץ בלסמי, ונוזלים אחרים. כלי החרסינה מתאימים לסוכר, מלח, קפה וכדומה.

כלי בקלית

את כלי הבקלית ניתן למצוא בעיקר בשווקים במזרח אירופה, אבל לא רק, מדובר בכלים שבעבר אחסנו סבון ידיים, דיו, שעווה וכו’, וכיום יכולים לשמש לאיחסון של מגוון חומרים, בעיקר בחדר הרחצה. הם יחסית מאוד זולים, ואם אתם לא טסים היום או מחר אפשר לנסות לאתר כאלה גם באתרים שיוזכרו בסוף הפוסט.

למעשן

אם יש לכם חברים מעשנים מומלץ לרכוש להם מפגש בסדנא של אלן קאר "להפסיק לעשן בדרך הקלה". לאחר אין ספור הפסקות הלכתי אליהם לפני שלוש שנים ומאז לא רציתי לעשן ולו פעם אחת. עד אז, שווקי פשפשים עמוסים במתנות נפלאות למעשנים: מצתים ישנים, מקטרות, קופסאות כסף לגפרורים ואינספור מאפרות.

מתנות לאישה

נשים הן כמובן המרוויחות הגדולות של שווקי הפשפשים. בגדים, תיקים, נעליים, משקפיים וארנקים מציפים את הדוכנים. בתמונה: ארנקי כסף קטן משנות העשרים של המאה שעברה, וסיכה לדש השמלה.

מתנות לשתיין

בקבוקי קריסטל, דליים לקרח, ותופסן קוביות קרח הם מוצרים נפוצים וזולים. מי שירצה ללכת עד הסוף יגלה גם מבחר נאה של עגלות בר יפות.

מצלמה 8 מילימטר

לחובבי הקולנוע יש מגוון רחב של מתנות, החל ממסרטות 8 מ"מ ומקרנים ישנים, וכלה בכרזות וינטג' של סרטים (חפשו למשל בחנות "נקודת חן" ביפו, לה יש אוסף מרשים, אם למרבה הצער לא מדובר בחנות זולה). חלקם של המוצרים עובד, וחלקם יצריך תיקון או יוותר לשמש לנוי.

כלי מוזיקה

כלי מוזיקה גם הם נמצאים בהמוניהם בשווקים, במצבי צבירה כאלה ואחרים. חלקם יוכלו לשמש רק לנוי, ואחרים, כמו אלה שבתמונה, נרכשו בסכומים מצחיקים ומנגנים כאילו אף אחד לא מקשיב.

ארגז תפירה

ארגז כלי תפירה יכול לשמש מתנה נפלאה למגוון שימושים. הוא יחסית נפוץ, מחירו זול, ולאחר צביעה או פוליטורה הוא מהווה פריט עיצובי מוצלח מאוד בכל דירה או חלון ראווה.

תחריטים

כל שוק שמכבד את עצמו מחזיק מאות תמונות, ציורים ותחריטים, חלקם שווים במיוחד ורובם נמכרים במחירים כה נמוכים, שיש הקונים אותם רק בעבור המסגרות.

גדולי המוזיקה

פריט שמצאתי בשוק פשפשים של חיפה – ארגז תקליטים המכיל 40 תקליטים שונים של מיטב המלחינים, ובעבר הוענק מתנה לקוראי ספריית מעריב. תקליטים בכלל הם מוצר שכיח בשווקים, ופה ושם ניתן למצוא מציאות אמיתיות שכל בעל פטיפון ישמח לקבל לחזקתו.

משחקי וידאו

לנוסטלגים – משחקי Game&Watch של נינטנו. יותר קל להשיג באתרים הייעודיים מאשר בשווקים, אני מודה.

רדיו וספרי בישול

אחרי יום שלם של מסכים, מה יכול להיות יותר נחמד מאשר להיכנס למטבח, לפתוח את הרדיו ולבשל משהו לפי הוראות סדרת "אמנות הבישול הביתי" של הוצאת "מסדה"

שלט רחוב

מתנה קלאסית במידה ואתם מוצאים את השלט הנכון. ביפו, בקצה הצפוני של שוק הרוכלים יש חנות שבעליה זכה במכרז של עיריית תל אביב, ובמחסן שלו מצויים כמה מאות שלטים, שווה לבדוק.

 

מטבע הדברים, בשווקי פשפשים וחנויות יד שנייה צריך גם מעט מזל על מנת למצוא מוצרים במצב איכותי ובמחירים זולים. בשנים האחרונות המילה "וינטג'" זכתה לעדנה ואפשרה לסוחרים רבים להקפיץ מחירים בצורה איומה, אבל כאמור, פה ושם יש עדיין חנויות זולות וסוחרים הוגנים (כן, גם ביפו) שחלקם אפילו מאפשרים החלפת פריטים שנקנו אצלם, וייתכן שהם ראויים לפוסט נפרד באמת.

רכישת מתנה בשוק פשפשים טומנת בחובה עוד כמה יתרונות שאציין בקצרה: אתם יודעים שרכשתם פריט שהוא כמעט One of a Kind, אתם יודעים שהענקתם לפריט ישן מחזור חיים חדש, ואתם יודעים שרכשתם אותו בחנות קטנה, מאדם פרטי ולא מרשת ארצית, ובכך תרמתם לצמיחה כלכלית אמיתית.

ומעבר לכל האמור, ולמעשה החלק הכי חשוב, הקנייה הופכת לחוויה מהנה. במקום לעמוד בתוך קניון בתור של חנות מתנות עמוסה בשטויות, אתם יכולים לבלות חצי יום בשיטוט בין דוכנים וחנויות, לפשפש ולחטט ולחפש אוצרות. שווקי פשפשים הם בדרך כלל אטרקציות חובה לתיירים, כך שאם אתם לא נוהגים לטייל בהם באופן שוטף, תוכלו להפיק מהעניין הנאה אמיתית.

שווקים שאני מבקר בהם באופן קבוע ויכול להמליץ עליהם בלב שלם הם שוק הפשפשים ביפו, שוק הפשפשים בחיפה (מחירים זולים בצורה משמעותית מזה של תל אביב) ושוק המציאות שמתקיים ברחבת קולנוע חן (כיכר דיזנגוף) בכל יום שלישי ושישי. אלה מכם שלא השתכנעו לצאת מהבית יוכלו למצוא את מרבית הפריטים באתרים כגון Esty וכמובן Ebay. באופן אישי אני תמיד אעדיף את החיטוט בארגזים המאובקים, אבל אני יודע להעריך את הנוחות והמבחר שאתרים אלה מספקים.

יש לכם מספיק זמן עד ערב ראש השנה, נצלו אותו כדי למצוא מתנה ראויה.

________

 

תגובות7

 • משה
  הגב ספטמבר 17, 2014

  משה

  בחינת הכנת אלכוהול ביתי אני ממליץ בחום על המתכון הבא:http://bishulbezol.blogspot.co.il/2010/12/blog-post_20.html?m=1

    

 • הגב ספטמבר 19, 2014

  שם (חובה)ההוא הא

  אני מאוד מאוד מקווה בשבילך (ובשביל קוראיך) שאתה *לא* מאחסן שום מוצר בצנצנות ישנות של בית מרקחת. בייחוד לא באילו שנושאות תווית כמו Arsen …
  אתה לא אמור לאחסן מזון בשום כלי שאתה לא יודע מה ההיסטוריה שלו – כנ"ל גם לגבי מוצרי קוסמטיקה.
  יום טוב,
  הרוקח

    

  • עמית נויפלד
   הגב ספטמבר 19, 2014

   עמית נויפלד

   אני כמובן לא ממליץ לאחסן מזון בשום כלי שנרכש בשוק הפשפשים מבלי להעביר אותו חיטוי הולם, ובמיוחד בקבוקי רוקחים גדולים, תודה על ההדגשה

     

 • לכבוד השנה החדשה (מיד ראשונה…) העניקו מתנה מיד שנייה
  מקורי,מרגש והעיקר ירוק !

    

 • הגב אוקטובר 30, 2014

  עליזה יתום

  אוהבים לקנות בחנויות יד שנייה? אינדקס חנויות יד שנייה נוצר במיוחד בשבילכם. באינדקס מופיעות מעל אלף חנויות יד שנייה ברחבי הארץ. עליזה יתום – יוזמת ומנהלת האינדקס http://www.index2.info

    

 • הגב מרץ 2, 2015

  הדס

  אשמח לפוסט מפורט יותר על איך להסתדר בשוק הפשפשים בחיפה 🙂

    

  • עמית נויפלד
   הגב מרץ 2, 2015

   עמית נויפלד

   יש את הפוסט הזה (http://bit.ly/1Ga8ET2) שנכתב די מזמן, בטח בקרוב אסע לבקר שם שוב ואשתדל לעדכן מה התחדש 🙂

     

השאירו תגובה