המינימליסטים – 1 – מה זה מינימליזם?

אז מה זה בעצם אומר להיות מינימליסט? אם לומר לכם את האמת, זה די פשוט: כדי להיות מינימליסט אתם חייבים ללמוד לחיות עם פחות מ-100 פריטים, ואסור לכם להחזיק רכב בבעלותכם, או דירה, או טלוויזיה. אסור שתהיה לכם קריירה, ואתם צריכים להיות מסוגלים לחיות במקומות אקזוטיים בכל רחבי העולם, שאת שמם קשה להגות. אתם גם צריכים לפתוח בלוג, ואסור שיהיו לכם ילדים, ואתם חייבים להיות גברים צעירים ולבנים מרקע מיוחס.

המינימליסטים – ג'ושוע פילדס וראיין ניקודמוס


אוקי. אנחנו צוחקים כמובן. אבל אנשים הנוטים לבטל את המינימליזם כגחמה בדרך כלל נוטים לציין אחד או יותר מ"האיסורים" שהזכרנו על מנת להסביר מדוע הם לעולם לא יוכלו להיות מינימליסטים. האמת היא שהמינימליזם אינו עוסק ישירות באף אחד מהדברים האלה. הוא בהחלט יכול לסייע לכם להשיג אותם אם בכך חפצה נפשכם. אם אתם שואפים לחיות עם פחות רכוש, או לחיות ללא הזדקקות לרכב צמוד או טלוויזיה, או לטייל בכל רחבי העולם, אז המינימליזם בהחלט יכול להושיט לכם יד לעזרה, אולם לא זאת הנקודה.

מינמילזם הוא כלי שיכול לסייע לכם להיות חופשיים. חופשיים מפחד. חופשיים מדאגות. חופשיים מאשמה. חופשיים מדיכאון. חופשיים ממלכודת תרבות הצריכה עליה אנחנו מבססים את חיינו. חופשיים באמת.

אין בכך כדי לטעון כי יש פגם מהותי בבעלות על רכוש חומרי. דומה כי הבעיה כיום נובעת מהמשמעות העמוקה שאנו מעניקים לרכוש. אנחנו נוטים לייחס משמעות רבה מידי לחפצים, לעיתים זונחים בעבורם את הבריאות שלנו, מערכות היחסים שלנו, התשוקות שלנו, ההתפתחות האישית שלנו, והרצון לתרום מעבר למעגל המצומצם של חיינו. רוצים להיות בעלים של רכב או דירה? מעולה, לכו על זה! רוצים להקים משפחה ולהיות קרייריסטים? אם הדברים האלה חשובים לכם הרי שזה נפלא. המינימליזם בפשטות יאפשר לכם לקבל את ההחלטות הללו בצורה מודעת יותר, מכוונת יותר.

יש די והותר מינימליסטים מוצלחים אשר מנהלים חיים מוערכים ושונים. חברנו, ליאו בבאוטה, נשוי ואב לשישה ילדים מתגורר בסן פרנסיסקו. לג'ושע בייקר יש קריירה ממנה הוא נהנה, משפחה אותה הוא אוהב, רכב צמוד ובית בפרברים. באופן הפוך, קולין ורייט הוא הבעלים הגאה של 51 פריטים בלבד, ואת זמנו הוא מעביר בטיולים ארוכים מסביב לעולם. תמי סטרובל ובעלה חיים בבית קטנטן (tiny house) וללא רכב בפורטלנד. למרות שכל אחד מהאנשים האלה מנהל חיים שונים, יש להם שני דברים במשותף: הם מינימליסטים, והמינימליזם אפשר להם לחיות חיים חדורי מטרה.

אבל איך ייתכן שאנשים אלה, המנהלים חיים כל כך שונים, יהיו כולם מינימליסטים? זה מחזיר אותנו לשאלה המקורית: מה זה בעצם מינימליזם? אם היינו צריכים לסכם זאת במשפט אחד, היינו אומרים, מינימליזם הוא כלי המאפשר לכם להיפטר מהדברים המיותרים בחיים, לטובת התרכזות במה שבאמת חשוב לכם, כך שתוכלו למצוא אושר, הגשמה ולהיות חופשיים.

המינימליזם עזר לנו:

להיפטר ממנהגנו להיות חסרי שביעות רצון
לקחת בעלות על הזמן שלנו
לחיות את הרגע
לנהות אחר התשוקות שלנו
להתנסות בחופש אמיתי
ליצור יותר ולצרוך פחות
להתרכז יותר בבריאות שלנו
להתפתח כאינדיבידואלים
לתרום לקהילה
להיפטר מרכוש מיותר
לגלות תכלית משמעותית ושליחות לחיינו

באמצעות שילוב והטמעה של המינימליזם, הצלחנו לבסוף למצוא אושר עקבי בחיינו, ובואו נודה בזה: זה בדיוק מה שכולנו מחפשים, נכון? כולנו רוצים להיות מאושרים. המינימליסט מחפש את האושר לא באמצעות דברים, או חפצים, אלא באמצעות החיים עצמם. לפיכך, מוטלת עליכם האחריות לקבוע מה הם הדברים המהותיים, ומהם הדברים השטחיים בחייכם.

באמצעות מאמר זה אנחנו מנסים להציג בפניכם את הרעיון כי על מנת להפוך למינימליסטים אינכם מוכרחים להתחייב לקוד התנהגות מסוים, או לרשימה של חוקים וכללים ספציפיים. ולמרות זאת מילה של הזהרה: הצעד הראשון אף פעם אינו קל, אולם המסע אל עבר המינימליזם הופך להיות קל יותר – ומתגמל יותר – ככל שאתם מתמידים בו. פעמים רבות הצעד הראשון כרוך בשינוי מהותי בדרכי החשיבה שלכם, הפעולות היומיומיות וההרגלים. אל חשש, אנחנו פה כדי לעזור, וזאת בדיוק הסיבה שתעדנו את התהליך שעברנו בעצמנו, על מנת שאתם תוכלו ללמוד מהטעויות וההצלחות שלנו, להטמיע את שלמדנו בסיטואציות אישיות שלכם, ובכך לסייע לכם בהשגת משמעות עמוקה יותר לחייכם.

____________

באותו נושא

101 דרכים להאט את החיים – פרק 2 – תסדרו את הבית
איך לעבור דירה ולהישאר בחיים, או, בדרך למינימליזם – חלק ראשון
איך לעבור דירה ולהישאר בחיים, או, בדרך למינימליזם – חלק שני

הרגלי זן – 9 – המדריך ליצירת הבית המינימליסטי

__________

1 תגובה

  • הגב אוקטובר 9, 2019

    מאיה

    ממליצה בחום על הפודקאסט שלהם. שילוב של עצות נהדרות לחיים והומור.

      

השאירו תגובה