כיצד סייעה מקדונלד'ס ל"יס מן" להאכיל את עניי העולם

היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס עומד להסתיים בעוד שעות ספורות, וזה אולי זמן טוב להיזכר באחת המתיחות המקוריות שביצע צמד ה"יס מן", הלא הם איגור ואמוס וז'אק סרבין. לשני החברים, שהכירו בשנות השלושים של חייהם, היה עבר עשיר כמשבשי תרבות – בעודו עובד בתור אינימטור בחברה לעיצוב משחקי מחשב, הכניס סרבין באג לסימולטור טיסה שגרם לעיר התלת ממדית שבמשחק להתמלא בכל יום שישי ה-13 בגברים בבגדי ים שהתנשקו ביניהם, ואילו ואמוס היה אחראי למבצע בו הוחלפו תיבות הקול של בובות חיילי כוח המחץ באלה של בובות ברבי, מה שסיפק לילדים רבים חג מולד מעניין במיוחד. את דרכם המשותפת החלו בהעלאת אתר סאטירי שעוצב אחד לאחד כאתר של גרוג' בוש הבן, כאשר את סלוגן הבחירות שלו הם שינו ל"נקי מסמים מאז 1974".

ההצלחה, שבאה לידי ביטוי במכתבי איום בתביעה מצד סוללת עו"ד של המועמד הטרי, הביאה את הצמד להמשיך ולפעול, ובין המתיחות המפורסמות שלהם ניתן להזכיר את ההודעה המפוברקת לעיתונות, שגרמה לסוכנות אי.פי לדווח כי חברת ג'נרל אלקטריק החליטה לשלם מיוזמתה מס הכנסה של 3.2 מיליארד דולר לאחר שהוטחה בה ביקורת ציבורית על הפטורים הרבים להם היא זוכה (מישהו אמר "טבע"), הודעה שהוכחשה במהירות על ידי דוברי החברה, וכמובן, את המתיחה שהביאה לצניחה בשווי המניה של תאגיד "דאו כימיקלים", וזאת לאחר שסרבין הגיע לאולפן בי. בי. סי. בפריז, ושם, אל מול 300 מיליוני צופים, הזדהה כנציג החברה והודיע כי "דאו כימיקלים" החליטה לקחת אחריות מלאה על אסון בופאל (האסון הגדול ביותר בתולדות הגלובליזציה – בעקבות דליפה של חומרי הדברה ממפעל החברה נהרגו 16,000 אנשים ועוד מאות אלפים נפגעו לצמיתות) וכי היא החליטה להגדיל את סכום הפיצויים שסוכם מ- 470 מיליון דולר, לסכום הגיוני יותר של 12 מיליארד. בתוך 23 דקות מרגע שידור הידיעה איבדה מניית החברה קצת יותר משלושה מיליארד דולר משוויה.

לאור שתי מתיחות אלה, ועוד רבות וטובות אחרות, נקל להבין מדוע הרצאתם אודות הפתרון לרעב העולמי, שהוצגה כהרצאה רשמית מטעם ארגון הסחר העולמי בשיתוף עם רשת מקדולנד'ס, זכתה לתהודה מצומצמת יותר, אולם עדיין, שווה לצפות בסרטון בן שבע הדקות שמתעד את אותה הרצאה.

כפי שניתן לראות, ציבור הסטודנטים מזדעזע מתוכן הדברים, ובאתר הרשמי שלהם הסבירו ואמוס וסרבין כי הבעיה בהרצאה לא היתה בתכנים המופרכים שלה, אלא בקהל שהיה יותר אינטילגנטי וחכם – בהרצאות רבות שלהם בכנסים כלכליים חשובים הם הצליחו להרצות על נושאים כגון: "הסרת חסמי הסחר החופשי באמצעות הרג מקימי איגודים מקצועיים" ו"ביטול ארוחות הצהריים הארוכות באיטליה כחלק מסטנדרטיזציה של שעות העבודה הבינלאומיות" , ואף להציג את חליפת הפנאי המושלמת למנהלי העתיד בכנס שעסק בעתידו של ענף הטקסטיל, ותמיד זכו לתגובות רציניות ומחמיאות. דווקא הסטודנטים הצעירים, אלה שטרם זוהמו ונרמסו תחת גלגלי השיניים של מערכות השוק, זיהו את הבעייתיות, בלשון ההמעטה, שהיתה טמונה בהרצאה, ומחו באופן ברור כנגדה.

שני סרטים באורך מלא שתעדו את פעילותם, "היס מן" (2004) ו"היס מן משנים את העולם" (2009) הביאו עימם חשיפה גדולה לצמד, ולה היה כמובן מחיר – כתבים ועיתונאים החלו לזהות אותם – ועל מנת להתמודד עם הבעיה החדשה הקימו השניים את "מעבדת היס מן", בה הם מכשירים את הדורות הבאים של משבשי התרבות, אשר מצידם ממשיכים לאתגר את העולם בהודעות מפוברקות, מסעי פרסום פיקטיביים ומתיחות אחרות. שווה לעקוב.

___________

באותו נושא

לא רק מקדולנד'ס

___________

היה ראשון להגיב