אח בוערת, דגי סלמון שוחים ומרתון סריגה למרחקים ארוכים – ברוכים הבאים לטלוויזיה האיטית

מרבית תוכניות הטלוויזיה בימינו מתאפיינות בעומס ויזואלי ותוכני: תוכניות אירוח ממהרות לקטוע את הדוברים על מנת להספיק כמה שיותר מרואיינים, שעשועונים כורעים תחת עול החסויות, קומדיות מתעקשות לספק פאנצ'ים אחת לכמה שניות ללא קשר לטיבם, וסרטי הטלוויזיה נערכים ללא ספק על ידי אפילפטים מוסמכים. אל מול מציאות טלוויזיונית זו, מתכנן  ערוץ הטלוויזיה הציבורי של נורבגיה NRK  (שנודע בשנים האחרונות כמוביל העולמי בתחום של "טלוויזיה איטית") שידור חי לילי רציף בן 13 שעות שיראה אנשים סורגים להנאתם, ותו לא. עם זאת, ולמרבה ההפתעה, המשדר המנומנם צפוי להיות פצצת רייטינג.


כמו תוכניות ריאליטי אחרות, שידורי טלוויזיה איטית הם שידורים מרתוניים המכסים אירוע שגרתי (יש יאמרו משמים) מתחילתו עוד סופו, ולכן הם זוכים להצלחה מסחררת גם אצל צופי הטלוויזיה בנורבגיה. עם זאת, טלוויזיה איטית שוברת כמעט את כל כללי הז'אנר של תוכניות המציאות. בטלוויזיה איטית אין תסריט, אין התפתחות בעלילה, אין קונפליקט ואין שיאים דרמטיים. זה שידור פשוט, מרגיע ואיטי לעייפה, שמספק לצופה הפוגה מהעולם של עדכוני החדשות וזרימת המידע הבלתי פוסקת. בנוסף, אפשר ללכת למטבח בלי לחשוש לפספס דבר מה חשוב
.

"זו דרך אחרת, מוזרה יותר, לספר סיפור", אמר מפיק ערוץ  NRK רון מוקלבאסט. "זו טלוויזיה איטית, אך אצילה. אם היא מרגישה מוזר מדי, אז סימן שאנחנו בהחלט בדרך הנכונה".

שידור הטלוויזיה האיטית הראשון של ערוץ NRK היה ב-27 בנובמבר 2009, כאשר הערוץ שידר ברצף מסע רכבת בן שמונה שעות מאוסלו לברגן, לציון 100 שנים להקמת מסילת הרכבת בין שתי הערים. המשדר זכה לפופולאריות כה רבה עד ששודר שוב בשידור חוזר.

בשנת 2011 שידר NRK במשך 134 שעות רצופות את תמונותיה של ספינה שהפליגה צפונה לאורך חופי נורווגיה, וקבע שיא עולם לתוכנית הטלוויזיה הארוכה ביותר. לכל אורך ההפלגה, בכל פעם שחלפה הספינה על פני עיירה כלשהי, קיבלו את פניה מאות סירות קטנות של התושבים, ובמדיה החברתית כבש שם הספינה את פסגת "הנושאים הפופולאריים" בטוויטר.


ברגע השיא (שגם בו לא קרה שום דבר מיוחד) צפו בתוכנית לא פחות מ-600 אלף בני אדם ושיעור הרייטינג הממוצע של התוכנית היה 36%. למעלה משלושה מיליון מתוך חמישה מיליון תושבי המדינה ראו את השידור בשלב זה או אחר. ההזדהות של אחד הצופים עם שידור ההפלגה היתה כה גדולה עד שכשהריח עשן בזמן שצפה בשידור, מיהר להתקשר לערוץ הטלוויזיה כדי לדווח כי משהו בוער על סיפון הספינה. למעשה היתה זו
שריפה שפרצה במטבח ביתו.

בפברואר 2013 העביר הערוץ שידור בן 12 שעות של אח בוערת וקולות הפצפוץ הנלווים, ובמקרה אחר שידור במשך 18 שעות רצופות תמונות של דגי סלמון שוחים נגד הזרם במעלה הנהר. שני המשדרים זכו לרייטינג מכובד.

טלוויזיה איטית קיימת למעשה עוד מראשית ימי שידורי ניסיון של ערוצי טלוויזיה. הערך אמנותי שלה החל לעורר תשומת לב בעקבות יצירות קולנוע איטי מוקדמות כמו הסרט "שינה" של אנדי וורהול משנת 1963 – בו צילם את ידידו ישן במשך חמש שעות ו-20 דקות.

http://www.youtube.com/watch?v=pkQMJBlO0v8


____________

הפוסט פורסם לראשונה באתר המומלץ הכל שקרים

__________

באותו נושא
101 דרכים להאט את החיים – פרק 10 – תכבו את הטלוויזיה, תתנתקו מהכבלים

__________

היה ראשון להגיב