מ'יס מן' וחוק הרווחים הכלואים ועד ל'אקטיפדיה' והרס החופים – זריקת השראה לאקטיביסט המתחיל

מחוף הים שנגזל לטובת ארנונה לעסקים ועד לחוק הרווחים הכלואים, מיוקר המחיה ועד לעלויות הבניה בשטחים הכבושים, אלוהים יודע שלא חסרות לנו סיבות לצאת לרחובות ולמחות. מה שכן דומה לעיתים כי חסר לנו, זו חשיבה יצירתית שתאפשר למחאה להדהד וליצור מודעות רחבה בציבור. בדיוק בשביל לעודד את אותה השראה נחוצה  הושק לאחרונה אתר אקטיפדיה (Actipedia) – מאגר מידע אודות פעולות אקטיביסטיות יצירתיות ומעוררות השראה, המבוסס על תוכן גולשים. האתר, יוזמה משותפת של "מעבדת יס" (מבית היוצר של קבוצת המתיחות האנטי-תאגידיות יס מן) והמרכז לאקטיביזם יצירתי , מציג יותר מ-400 דוגמאות מרחבי העולם של פעילים ואמנים שעשו שימוש בשיטות פעולה ואסטרטגיות יצירתיות כדי לקרוא תגר על מוקדי הכוח ולהציע חזון לחברה טובה יותר.

אתר אקטיפדיה - כל אחד מוצא משהו לאהוב

 

קבוצת יס מן, השותפה כאמור להקמת אקטיפדיה, עושה כבר שנים שימוש בתעלולים כדי להיאבק באי-צדק. אחת המתיחות המוצלחות ביותר של יס מן אירעה בחודש נובמבר 2008 כאשר הקבוצה הוציאה מהדורה סאטירית של העיתון "ניו יורק טיימס", אשר הופצה בחינם בכ- 80,000 עותקים ברחבי לוס אנג'לס וניו יורק. המהדורה הפארודית, שכותרתה הראשית הכריזה "המלחמה בעיראק הסתיימה", כללה 14 עמודים ונשאה את התאריך ה-4 ביולי (יום העצמאות האמריקאי) 2009. העיתון כלל גם מאמר שנכתב כביכול על ידי בעל הטור המפורסם של הטיימס, תום פרידמן, בה הוא הביע חרטה על תמיכתו בפלישה לעיראק, והכריז כי לעולם לא יכתוב שוב באף עיתון.

ניתן לרכוש גליון למזכרת באתר הקבוצה - כל הכספים משמשים כתרומה להמשך פעילותה

 

כותרות נוספות שהופיעו במהדורה ההיתולית: "אושר חוק שכר מקסימום" ו"מגזר הנפט המולאם יממן את המאמצים לבלימת שינויים אקלימיים", המשיכו את הקו האוטופי, וגם המוטו המפורסם שמופיע בעמוד הראשי של העיתון "ניו יורק טיימס" – "כל החדשות שראויות לדפוס" (All the news that's fit to print) – הוחלף במהדורה הסאטירית בנוסח: "כל החדשות שאנחנו מקווים להדפיס".

במקרה אחר פרסמה הקבוצה הודעה מזויפת לעיתונות בה נאמר כי ענקית התעשייה האמריקאית ג'נרל אלקטריק החליטה, כביכול, להשיב לממשלת ארה"ב החזר מס בסך 3.2 מיליארד דולר שקיבלה, כדי לאפשר לממשל להימנע מחלק מהקיצוצים המתוכננים בתקציב. ההודעה המזויפת נשאה את הלוגו של ג'נרל אלקטריק וכללה קישור לאתר דמה באינטרנט שעוצב בדומה לאתר של החברה. שורה של אמצעי תקשורת, בהם סוכנות הידיעות אי.פי, נפלו בפח, ודיווחו על ההודעה כאילו היה אמיתית. כעבור כמחצית השעה, ונפילה חדה של מניית ג'נרל אלקטריק שמחקה כ-3.5 מיליארד דולר משווי החברה, התברר כי מדובר במתיחה.

כל מה שאנחנו צריכים זה מישהו/י שירימו את הכפפה וייצרו הודעה דומה בפוטושופ מטעם חברת "טבע" - הרשת החברתית כבר תמשיך משם

 

לאחר שעשתה דוקטוראט במהתלות בעולם התאגידי, פנתה קבוצת 'יס מן' להפיץ את הידע שצברה לקבוצות פעילים אחרות ברחבי העולם, ולשם כך הקימה את "מעבדת יס לאקטיביזם יצירתי", אשר מהווה סוג של מפעל לייצור תעלולים בעלי משמעות, או אם תרצו, מערכת המסייעת לארגונים ואנשים לבצע בכוחות עצמם פעולות בסגנון יס מן. האתר החדש – אקטיפדיה – נועד להנגיש את מקרי המבחן של המחאות היצירתיות לקהל הרחב, ולא משנה מה האג'נדה שלכם, ואיזו הפגנה מופיעה לכם בפיד הקרוב, הוא בהחלט שווה הצצה, ולו לשם השראה.

באופן אישי אנחנו יכולים להעיד כי חמש דקות של שוטטות באתר פתחו לנו את הצ'אקרות, ולהלן הצעת הגשה למחאה המתרחשת זה עתה:

עיריית תל אביב הורסת את החופים ומכסה אותם בבטון על מנת לגבות ארנונה לעסקים? אין שום בעיה, אנחנו נכסה את העירייה בחול – דרושים מתנדבים המעוניינים להפוך את הרחבה העליונה של עיריית תל אביב לחוף ים מאולתר – כל שנדרש זה כמה מאות אנשים שירימו את הכפפה, שקי חול, כיסאות ים, מוכר ארטיקים אחד שהולך, ומספיק קרם הגנה. היי, אם עיריית פריז הצליחה להקים חוף ים על גדות הסיין, אין שום סיבה שאנחנו לא נקים אחד בכניסה למשרד של חולדאי.

_____________

ותודה מיוחדת לאתר הכל שקרים

_____________

 

1 תגובה

 • הגב מרץ 11, 2013

  איה

  תעדכנו על חול בעירייה! נשמע מעולה
  תודה
  מכורה לפוסטים שלכם 

    

השאירו תגובה