הרגלי זן – 6 – שתים עשרה דרכים לשחרר לחץ

היומיים האחרונים בחיי היו פשוט מטורפים. הם היו עמוסים בפעילויות, פגישות, אנשים שבאו לבקר, מאות אי-מיילים, שיחות טלפון, הודעות, ופרוייקטים אחד אחרי השני. בדרך כלל אני מצליח להישאר רגוע ומפוקס לאורכו של יום עבודה, אבל היומיים האחרונים העמידו את היכולות שלי במבחן. אמנם נשארתי רגוע, אבל רמות המתח היו בהחלט גבוהות מכפי שהייתי רוצה. אחרי כל זה, הייתי חייב לשחרר לחץ.

אז היום הוא יום של שחרור לחץ בעבורי. יש לי מספר שיטות בדוקות ומוכחות לעשות זאת, ואני חייב להגיד שבעשרים וארבע השעות האחרונות רמות המתח שלי צנחו בצורה דרמטית. כדי לא לשמור שום דבר בבטן, הנה מה שעובד בשבילי.


1. נשימות עמוקות. קחו נשימה עמוקה. החזיקו אותה בפנים. עכשיו שחררו את האוויר… באיטיות. נסו לספור עד עשר בזמן שאתם נושפים את האוויר החוצה מהריאות. הרגישו את המתח והלחץ זורמים החוצה מגופכם יחדיו עם הנשיפה. חזרו על הפעולה כ 3-10 פעמים, לפי הצורך.

2. עיסוי עצמי. אני אוהב לעסות לעצמי את הכתפיים, הצוואר, הראש והגב התחתון. זה עוזר לי בצורה משמעותית, אבל אפילו יותר טוב: בקשו מבן/בת הזוג שלכם לעסות זאת בשבילכם. דרך נהדרת נוספת להירגעות היא לבצע מתיחות ושחרור לכל אחד משרירי הגוף, אחד בכל פעם, החל בבהונות וכלה בצוואר והראש.

3. צאו להליכה. כאשר אני נמצא בלחץ, אני אוהב לקחת חמש דקות הפסקה ולצאת להליכה מסביב לבניין. במקביל אני אעשה את תרגילי הנשימה או העיסוי העצמי, בזמן שאני צועד. זאת דרך נהדרת לשחרר את המתח ולאפשר לעצמכם להתפקס בחזרה.

בדיוק, ללכת, לנשום עמוק ולעסות לעצמך את האוזניים. עוד שניה זה עובר.

 

4. התעמלות. הבוקר הלכתי לים בשעה 05:30 ויצאתי לשחייה. החוף עצמו בזריחה היה יפיפה והשחיה היתה מרעננת וממריצה. אתמול יצאתי לרכיבת אופניים, ויום קודם לריצה קצרה. מחר אני חושב שאצא שוב לרוץ. התעמלות באמת מצליחה לשחרר את הלחץ מהמערכת ומעניקה לנו זמן רגוע לחשיבה.

5. צאו החוצה. גם אם לא הייתי שוחה הבוקר, עצם העובדה שהייתי שם על החוף, עם כוס הקפה (נטול הקפאין) שלי, היתה מרגיעה. זה מרגיש טוב להתחבר לטבע ולספוג את היופי שמסביבנו, ואם אתם כבר שם, תעשו כמה מתיחות, תפהקו, קחו נשימות עמוקות ותהנו.

6. סקס. אחת הדרכים הטובות ביותר של כל הזמנים להירגעות, עובדת כמו קסם. ברצינות. היא ככל הנראה הטובה ביותר ברשימה.

אפשר לשלב עם מתיחות ולהירגע כפליים

 

7. קחו יום חופש. זה מה שאני עושה היום. אל תגלו לבוס. יש לי הרבה ימי חופשה ומחלה שנצברו כך שזאת לא בעיה. אני פשוט הולך לנוח, להתבטט, ולהרשות לעצמי להירגע באמת ולהתרכז.

8. עשו מדיטציה. אתם לא צריכים לעבור שום הכשרה כדי לעשות סשן של מדיטציית התרגעות. פשוט שבו איפשהו בשקט, עצמו את העינים, הירגעו, ותתמקדו בנשימה. נסו להתרכז בה כשהיא נכנסת לגופכם ואז יוצאת.
כאשר דברים אחרים קופצים לראשכם (והם יקפצו, זה בלתי נמנע) הכירו בהם (אל תנסו לאלץ אותם החוצה) אפשרו להם לעזוב, ואז חזרו להתמקד בנשימה. עשו זאת למשך כמה זמן שתוכלו, ואז קחו עוד שתי נשימות מטהרות וקומו על רגליכם כמו חדשים.

9. תקראו. אני אוהב להיזרק על הספה עם ספר טוב. בעצם, לא בהכרח ספר "טוב" – יותר בכיוון של מותח, כזה שמכריח אותך להמשיך עוד דף בכל פעם ושואב אותך לחלוטין לתוכו, ולא מאפשר לך לחשוב על שום דבר אחר. ג'ון גרישם עובד בשבילי, כמו גם ווליאם גיבסון או סטפן קינג. פשוט לכו לאיבוד בעולם שהם יוצרים.

10. תאהבו. אני אוהב לבלות זמן עם הילדים שלי ועם אשתי. להתכרבל איתם, להתמקד בהם ולשכוח משאר העולם. הם הדבר הכי חשוב בחיי, ולעיתים אני צריך להזכיר לעצמי זאת.

11. תתנתקו. תכבו את הטלפון, תכבו את המחשב, ותתנתקו מהעולם החיצון לזמן מה. כל האמצעים האלה רק מעלים את רמות הסטרס שלכם. תבחרו להיות אוף-ליין ותשאירו מאחוריכם את עולם האון-ליין! אתם יכולים לעשות את זה! פרט כמובן ל'הרגלי זן'. זה הבלוג היחיד שאתם מורשים לקרוא בזמן שאתם משחררים לחצים.

12. תנמנמו. אחד המועדפים עלי. פשוט קחו לכם חצי שעה לנמנם, זה יאפס אתכם, וכשתקומו תרגישו כאילו עשיתם אתחול לחיים.

 

מה הדרכים המועדפות עליכם לשחרור לחצים? ספרו לנו בתגובות.

__________

לפרק הראשון – תשטפו את הקערה שלכם

לפרק הקודם – האמנות האבודה של הבדידות

__________

 

תגובות3

 • הגב נובמבר 27, 2012

  D! בארץ הקודש

  ברור שמשחרר הלחצים מספר שתיים הוא להתפטר!!! אם אפשר אז באמצע היום.

  המשחרר הראשון הוא העמדה ליד הקיר, שצריכה להיות בכל משרד. חמש דקות של דפיקת הראש בקיר תבהיר לעצמך שסתם מטופש להיות לחוץ.

  לגבי 6 – יש משהו שסקס זה לא הפיתרון בשבילו? (חוץ ממערכת יחסים בקאנטים???)

    

 • מערכת סלואו
  הגב נובמבר 27, 2012

  מערכת סלואו

  🙂
  אנחנו ממתינים לרשימה המלאה שלך D!
  מבטיחים להעלות אותה כפוסט

    

 • הגב נובמבר 27, 2012

  D! בארץ הקודש

  הו, אני מקבל תגובה מהמערכת… 🙂 (מסמיק). בחיי.
  חשבתי/קיוויתי שתגובה תספיק. אם היה לי פוסט שלם לכתוב הייתי עושה זאת (לחץ במה משתק).

  אבל תודה על הצעה. אשמור אותה.

    

השאירו תגובה