איך לקנות סמארטפון ולהישאר בחיים, או, היכונו לביאת ה- DumbPhone – חלק שני

בחלק הראשון הצעתי דרך פרקטית ופשוטה להימנע ממלכודת הסמארטפון השואבת משפחות שלמות אל קרבה מבלי להותיר אחריהן דבר – כל שעלינו לעשות על מנת להתחמק מגורל אכזר שכזה הוא לבקש מהמפעיל הסלולרי שלנו כרטיס SIM כפול, ולהמשיך להשתמש בטלפון הישן והטיפש שלנו, במקרה שלי, הנוקיה 6600 הכובש.

אולם, הצעה זו, חיננית ככל שתהיה, מעלה כפי שציינתי קשיים אחדים בפני המשתמש: הטלפונים הישנים אינם זוכים לתמיכה טכנית מהיצרניות, ובנוסף, מי שהתנסה בטכנולגיית הטאצ' ולו פעם אחת מתקשה לחזור לאחור ולהקיש שלוש פעמים על הספרה 5 רק על מנת להקליד את האות למ"ד בהודעת טקסט. מה שנדרש מאיתנו לפיכך זה טלפון חכם וטיפש כאחד – מינימום פונקציות (סמסים ושיחות בלבד) במקסימום טכנולוגיה (מסך טאצ', סוללה יעילה, חוסן פיזי וכו') – וממש במקרה אני יודע על חברה אחת בעולם שלה יש גם את הטכנולוגיה וגם את האינטרס לייצר עבורנו את ה DumbPhone המושלם…

כזה! רק הרבה יותר קטן ועם מסך מגע בבקשה (בתמונה: מרטין קופר, ממציא הטלפון הנייד וחבר)

 

 

___________

לכבוד
סטפן אלופ, מנכ"ל נוקיה

 

הנדון: חברת נוקיה ומהפכת הסלולר הבאה

 

מר אלופ שלום רב,

בשני העשורים האחרונים הייתי צרכן נלהב של מכשירי הטלפון הניידים שחברתך מייצרת, ואף כיום אני עושה שימוש במכשיר הנוקיה 6600 פולד הותיק. המכשיר שברשותי מספק לי את אותם ערכים ואיכויות שחשתי שהיו קיימים במוצרי החברה שלך מיומה הראשון: ממשק משתמש יעיל וידידותי, טכנולוגיה בסיסית ואיכותית, וחוסן פיזי ואמינות עיצובית. מאז ומעולם חשתי שהטלפונים שאתם מייצרים אכן עומדים במלא מובן המילה מאחורי הסלוגן השיווקי שכבר הפך למוטו של החברה – Connecting People – בצורה הכי פשטנית שיש זה בדיוק מה שהם עשו, עזרו לי לתקשר עם אנשים.

לצערי, ולאור התפתחויות טכנולוגיות וכלכליות, נאלצה בשנים האחרונות חברת נוקיה להזניח את העיסוק ביצירת קשרים בין אנשים לטובת הצטרפות למרוץ אל עבר הסמארטפון המושלם, אותו מכשיר אשר דומה כי עצם קיומו תלוי ביצירת נתק ופירוד בין אנשים.

אין זה סוד כי חברת נוקיה הצטרפה למירוץ בשלב מאוחר שלו –  לפני קצת יותר משנה צוטטת בתקשורת כמי שאמר: "האייפון הראשון יצא בשנת 2007 ועדיין אין לנו שום מוצר שיכול לספק את החוויה שאפל מציעה", לפיכך יהיה זה מן הראוי כי תשקול פיתוח של מנוע צמיחה נוסף לחברה, ולצד הצוותים העובדים על השקת המכשיר החכם הבא, תקים גם צוות קטן, ותיק ונאמן, כאשר המטרה שתוצב לנגד עיניו תהיה קלה ופשוטה – לייצר את הדאמבפון המושלם – מכשיר קטן, מבוסס מסך מגע, חסין לפרעות העולם, ובעל יכולות מינימליות של שיחה ושליחת הודעה.

אין לי ספק שלא נעלם מעיניך כי לצד המירוץ לקדמה הטכנולוגית נשמעים ברחבי העולם עוד ועוד קולות המבקרים את ההשפעות וההשלכות שיש למכשירי הטלפון החכמים על חיינו, ולצד הביקורת קיימת תנועה אמיתית של אנשים המפנים עורף לטכנולוגיה החדשה ומבקשים לשוב ולחיות חיים פשוטים יותר ומינימליסטיים. לא מדובר בקומץ משוגעים אלא במיליוני בני אדם הפרושים ברחבי העולם, או אם להשתמש במילים מתחום העולם העסקי, מדובר בשוק בתולי ובעל פוטנצאיל כלכלי ברור.

אלה האנשים שישמחו לרכוש טלפון קטן וטיפש אם רק היה קיים כזה בנמצא, ואלה האנשים שהיו יודעים לכבד ולהוקיר את החברה שהיתה מעניקה להם את האפשרות הטכנולוגית להמשיך ולתקשר עם אנשים אחרים ללא פילטרים, הסחות דעת ומסננים מיותרים.

אני לא מצפה מחברת נוקיה להזניח את כל מחלקות המחקר והפיתוח שלה, אלא רק להיזכר מה היתה המטרה שלה מאז ומעולם – להרוויח כסף – וכרגע, יש לנוקיה יותר סיכוי להיות רווחית אם היא תשכיל להוביל את מהפכת הדאמבפון הבאה, מאשר אם היא תמשיך להשתרך מאחור במירוץ אל עבר הסמארטפון הבא.

בעשרים  השנים האחרונות הייתי, כאמור, לקוח נאמן של חברת נוקיה, ובמידה ותשכילו לכלכל את צעדיכם נכונה, אני אשמח להיות לקוח נאמן גם בעשרים השנים הבאות.

שלך בידידות,
עמית נויפלד, תנועת ההאטה, ישראל.

____________

בימים הקרובים אתרגם את נוסח המכתב ואשלח אותו באמצעות המייל לחברת נוקיה, מבטיח לעדכן במידה ותהיה תשובה. 

עידכון – פחות מעשרים וארבע שעות לאחר שליחת המייל הגיעה תשובה מנוקיה:

Hi Amit,

Thank you for your email and for taking the time to write to us. Also, thank you so much for being a loyal fan and customer over the years, I cannot tell you how much you are appreciated here at Nokia. I will forward your suggestion of the "Dumbphone" along to those on the design teams.

Thank you again for your time, and I hope you have a great day.

Best regards,
Lauren

מסכימים עם האמור ורוצים לקחת חלק במהפכת הדאמבפון? כתבו לחברת נוקיה באמצעות טופס ההתקשרות הזה – אתם יכולים לכתוב את כל העולה בדעתכם, או פשוט לשרבט שורה אחת שתבטא נכונה את עמדתכם  Dumbphone is the next Iphone וחתמו במילה Slow

___________

לחלק הראשון

___________

1 תגובה

 • הגב ינואר 8, 2016

  בן מורג

  גם אני מעריץ נוקיה משכבר הימים. אחרי שעברתי בין עשרות טלפונים של נוקיה לאורך השנים, אני חושב שמצאתי את הנוקיה האולטימטיבי – NOKIA 220 RM969:
  http://www.gsmarena.com/nokia_220-6150.php
  שני מכשירי סים, טעינה באמצעות מטען גלקסי אוניברסלי, חיבור אודיו סטנדרטי, אפשרות להוספת כרטיס זכרון מיקרו אסדי עם שירים, מקשים גדולים, פנס, חיבור בלוטות' לאוזניות או רמקול, יחד עם כל שאר היתרונות הרגילים של נוקיה (סוללה מחזיקה 3-4 ימים, עמיד בטירוף, קל משקל וכו').

  הבעיה היחידה שלי כרגע היא שהוא נקנה בחו"ל (אי אפשר להשיג בארץ) ולכן אין עברית – תפריטים והודעות באנגלית בלבד. האם אתה מכיר איזהשהו פתרון להתקנת עברית על מכשירי נוקיה?

    

השאירו תגובה