101 דרכים להאט את החיים – פרק 13 – מנוי לספרייה העירונית

בפרק הקודם, פותחים ספרים, שכנענו אתכם  מעל ומעבר לכל ספק שהדבר שאתם באמת צריכים כדי להאט את החיים זה ערמה של ספרים טובים, וראו איזה פלא – רצה הגורל ומעט אחר כך החלו ברחבי הארץ אירועי שבוע הספר והעניקו לנו את ההזדמנות הנוסטלגית להתהלך בצילן של הוצאות לאור קטנות כגדולות ולהיחשף למגוון רחב של ספרים, שברשתות הגדולות נדחקים אל המדפים הצדדיים (אם הם בכלל זוכים להגיע אליהן בחיים). ועדיין, מחמם לב ככל שיהיה, שבוע הספר מעלה מחדש את שאלת העלות הכלכלית של רכישת הספרים, ובמיוחד בימים אלה, בהם נקלע שוק הספרות המקומית למערבולת של אינטרסים ומבצעים מבזים (אבא במאה ואמא בשקל), מן הראוי להיזכר באופציה השפויה והחינמית לקריאת ספרים – הספרייה העירונית.

נמתין שניה שתפסיקו לצחוק.

כשהיינו ילדים (שנות השמונים ומטה) הספרייה היתה חלק מהחיים שלנו, בין אם בבית ספר, במתנ"ס, או זו הניידת – קיבלנו את עובדת היותה שם כמובן מאליו, כשרצינו הלכנו והשאלנו ספר, קראנו והחזרנו. איכשהו כשגדלנו נעלמה הפונקציה הזאת מחיינו, ובמקום להשאיל התחלנו לרכוש את הספרים שאנחנו רוצים לקרוא או לכל היותר להחליף אותם בין חברים. לא יהיה מופרך לומר שחלק גדול מאיתנו פשוט הניח שהספרייה הציבורית מתה, קצת כמו חדר האוכל הקיבוצי – משהו שהיה פעם ולא נותרו ממנו אלא זכרונות מעורפלים, וסיפלי פלסטיק כתומים וכחולים.

אבל החדשות המרעננות הן שהספרייה, לא רק שלא נפחה את נשמתה, אלא אפילו שודרגה במהלך העשורים האחרונים, וכעת היא מעניקה לתושבי העיר מגוון רחב של שירותים, החל בהשאלה וכלה במאגרי מידע ושימוש באינטרנט ומחשבים, וכל זאת ללא כל תשלום, ממש ככה, בחינם.

במידה ותכנסו בשעות הצהריים של אמצע השבוע לספריית בית אריאלה שבתל אביב אנחנו מבטיחים לכם שאתם תחנקו מרוב הפתעה – עשרות אנשים, צעירים וזקנים, ממלאים את האולמות השונים. הספרייה עצמה מציעה מבחר של עשרות אלפי ספרים במגוון רחב של תחומים, ושטחי העיון מעניקים פינות עבודה רבות אליהן אפשר להגיע עם מחשב נייד על מנת לעבוד – גם אם סתם מרעיש לכם בבית בגלל השיפוצים במעלה הרחוב.

אולם העיון הכללי, ממוזג, שקט, חיבור לאינטרנט ולהשלמת האווירה הפסטורלית כמה עשרות אלפי ספרים

 

אחת האטרקציות הגדולות של הספריה היא לכל הדעות מדור העיתונאות, אשר כולל את ארכיון העיתונים העבריים וכתבי העת הגדול ביותר מבין שלל הספריות הארציות – מדפים ארוכים שניצבים לכל אורכו של האולם הגדול מכילים אלפי עיתונים כרוכים, ושליפה אקראית של אחת האסופות מן העבר מבטיחה הנאה רבה באחוזים גבוהים.

 

מקטע קטנטן מהארכיון הכולל את העיתונים: דבר, הארץ, חירות, על המשמר, המשקיף, למרחב, ידיעות, מעריב ועוד...

שליפה אקראית של עיתון ידיעות מגלה סנסציה - עוד בספטמבר 1991 רימינו בכל הקשור להתנחלויות

 

המדור מציע, כמובן, גם מגוון רחב של עיתוני היום, כך שאם אתם ממש במקרה גרים ליד בית אריאלה אתם מוזמנים לקפוץ לשם בכל בוקר על מנת לקרוא את העיתון שלהם עם הקפה.

הספרייה העירונית מציעה גם מבחר עשיר של ספרי ילדים ובני נוער, ייתכן חתך האוכלוסיה שמהווה את קהל היעד המוצלח ביותר שלה – זה דבר אחד לרכוש את אוסף כתבי עגנון, לקרוא שלוש פסקאות מ"תהילה" ואז להניח את שאר הספרים על המדף כדי להרשים את האורחים, אבל באמת שאין טעם בבזבוז מאות ואלפי שקלים על עשרות ספרי ילדים אשר לאחר תקופה קצרה נזרקים, במקרה הרע, או נמסרים במקרה הטוב – אף אחד לא באמת מחזיק את "סיר הסירים" על המדף אחרי גיל עשרים.

אז קחו את הילדים שלכם לספרייה ותנו להם לשאול ספרים, בנוסף לחיסכון הכלכלי זה ילמד אותם על אחריות ושיתוף, וכאשר אחת לתקופה הם יתקלו בספר שהם לא יכולים ללכת לישון בלעדיו, אז תגשו כלאחר כבוד לחנות הספרים העצמאית/יד שניה הקרובה ותרכשו להם את העותק הספציפי שזכה והגיע למעמד.

__________

זה חינם, כבר אמרנו? כל מה שצריך זה להתייצב בספרייה עם תעודת זהות בה מופיעה כתובת הרשות הנכונה – התהליך לוקח פחות מחמש דקות ולאחר מכן אתם יכולים לשאול עד 4 ספרים בחודש, אבל לא רק. המנוי מעניק לכם גם גישה ושימוש בשירותי אינטרנט ותוכנות אופיס, במאגרי מידע ואוספי תמונות, בספריית המוזיקה והמחול, בספרייה המשפטית ועוד… (לרשימה המלאה של אפשרויות ההנאה)

מנוי לספרייה העירונית זה הדבר הכי נכון שאתם יכולים לרכוש לעצמכם עוד היום ובחינם – זה חסכוני, זה קהילתי, זה אקולוגי, וזה אפילו די מגניב (באמת שלא היינו אומרים לכם סתם).

Don't Leave home Without It

 

לרשימת הספריות הציבוריות המלאה לחץ כאן

____________

לפרק הקודם – פותחים ספרים

לפרק הראשון – כללים מקדימים

____________

היה ראשון להגיב