לחנך את אמא – 22 – העונה כמשל

עונת מעבר, בה השינוי נמצא באוויר, בארון הבגדים ובמקרר, היא הזדמנות נהדרת להכיר בשינויים, לתת לישן להסתיים ולחדש להתחיל, בלי למהר להחלטות ומעשים. ואכן, בשנים האחרונות בהן קצב החיים שלי נמצא תחת שליטה ואני בוחרת את המהירות, שמתי לב שבעונה זו ההאטה היא צורך; לכבד את התקופה ולהקדיש את הזמן לניקיון הבית, הגוף והמחשבות. להוציא חפצים, רגשות ודעות אל השמש, לבחון אותם באור החדש, ולבחור מה חוזר פנימה ומה נשאר בחוץ.

ואכן, בחודשיים האחרונים האטתי להתבונן במה שהביא החורף ולהחליט מה היה ונגמר ומה נשאר וממשיך איתנו לקיץ. דוגמא טובה לחשיבותה של ההתבוננות הזאת מספקים שוב, כמי שעדיין קרובים וקשובים לטבעם, הילדים, שדרך הלמידה שלהם  קיבלה בחורף אופי המתאים להסתגרות בבית ועם השמש מקבלת תפנית חדה החוצה.

אתם לא באמת יכולים להישאר בבית עם ספר במזג אוויר כזה...

בחורף, החקירה מופנית פנימה. הצורך בתעסוקה בתוך הבית מוביל את הילדים, שבמהלך הקיץ התבשלו ברעיון ללמוד לקרוא, לכתוב ולחשב, לכדי למידה מאורגנת ולכן ההתפתחות בתחומים האלה היתה משמעותית מאוד. ופתאום, השמש האביבית ושעות האור שגורמות לילדים לצאת, לשחק, לפעול בחוץ. האם זה אומר שההתקדמות שעשו תחכה ותמשיך רק בחורף הבא? האם אני צריכה לנצל את התקופה האחרונה ולמנף אותה לעוד נושאים ותחומים? לחשוב על זה עכשיו מתוך הבנה שמה שמתאים לעונה שעברה כנראה לא מתאים לעכשיו מוביל לתובנה שההתקדמות שלהם אף פעם לא נעצרת אלא רק משנה את פניה. הידע שצברו במהלך החורף בא לידי ביטוי ביחס שלהם לסביבה, במשחקים שהם בוחרים, בפעילויות ותחומי עניין חדשים שהם מגלים. התיאוריות שלמדו מושלמות עכשיו על ידי התנסות. ההבנה שהשינוי הוא טבעי ומתבקש הופכת את ההחלטה לגבי ההמשך לקלה מאוד.

לעומת זאת, לא להאט ולבחון אלא לנסות להמשיך כאילו לא התחלפה כאן עונה פירושו התנגדות מצידי ואם הייתי מכריחה את הילדים להמשיך בדרך הלמידה החורפית, היתה מתעוררת התנגדות גם מצידם.

התנגדות  צוברת תסכול, כעס ומתחים ואם הייתי ממשיכה להתעלם מזה שקרה כאן משהו היתה עשויה להפוך לכדור שלג שסוחף לתוכו גם אחרים ועלול לגדול לכדי מימדים שאפילו חום יולי אוגוסט לא ימיס.

חורף, אביב, קיץ, סתיו. מחזור שמתרחש כל שנה ומאפשר לי כל כמה חודשים לשנות ולגוון את החוויות שלי. נעים לי להכיר בזה ולכבד את זה, להסיק לחיי היומיום ולדעת שמשהו חדש תמיד נמצא באופק, שמה שיש לי הוא נכון לעכשיו ולהיות מוכנה לשחרר אותו אם לא ירגיש נכון גם אחר כך, כששוב תתחלף העונה.

_____________

באותו נושא – מנקה חלונות – 1 – הוראות הפעלה לאביב

_____________

היה ראשון להגיב