המקצוענים – 1 – רפאל דוידוב – גלב

מקצועות, כמו חברי כנסת בזמן הצבעה על חוק חברתי, נוטים להיעלם עם השנים. אז נכון ש"חופר ג'ורות" זה כבר לא מקצוע נדרש, ו"מוכר נוצות" כבר לא נזכה לראות יושב מאחורי דלפק עמוס לקוחות, אבל פה ושם חיים בינינו בעלי מלאכה שעדיין נושאים בגאווה טייטלים מהשטייטלים, ומגיעים כל יום לעבודה עם חיוך על הפנים, ובדיוק בשבילם אנחנו יוצאים לדרך עם טור חדש – המקצוענים – ובפוסט הראשון אנחנו גאים לארח את רפאל דוידוב – גלב

עד לפני כמה עשרות שנים, סלוני גילוח היו נפוצים כרשתות יוגורט בתל אביב, וכל גבר שהיה מכבד את עצמו נהג לפקוד אותם אחת לכמה זמן, על מנת להתכבד בגילוח מקצועי ומפנק כמוהו לא יכל להשיג באמצעות הציוד הביתי, או לפחות לא מבלי להזדקק לתרומת דם. בעשורים שחלפו מאז, הצליחו הייצרנים לשכלל את סכין הגילוח עד לרמה בה ניתן לבצע כיום השתלת כליה עם ג'ילט מאך 3, והגילוח עצמו הפך מטקס מעורר נקבוביות לעוד פעולה מטרידה שיש לבצע בבוקר לפני שיוצאים לעבודה.

גלב בפעולה – שנת 1920

יחד עם זאת, כאן ושם עוד נותרו כמה גלבים שיודעים כיצד להעביר תער על זיפים מרדניים, ועושים זאת עם הרבה כבוד ואהבה למקצוע העומד על סף הכחדה. אחד מהם הוא רפאל דוידוב, גלב וספר מגיל 13.

את המקצוע החל ללמוד רפי מבעלה של אחותו עוד בגיל 12, ושנה אחר כך נרשם לבית ספר מקצועי לספרות בבוכרה, בה נולד. "באותם ימים היה נהוג שילדים בגיל הזה ילכו ללמוד מקצוע, זה היה יותר טוב מלבזבז את הזמן ברחוב, וההורים רצו שנלמד משלח יד", הוא מספר תוך כדי שהוא מעביר את תערו ביד מיומנת על צווארו של יובל, לקוח אקראי שמצאתי על כיסא הספר.

המספרה הראשונה בה עבד היתה ממוקמת בשוק של בוכרה, בסמוך לחמאם, ומרבית הלקוחות היו מגיעים בימי חמישי. בתחילה עבד, כנהוג באותם ימים, כשוליה, אולם מהר מאוד עבר לקבל לקוחות בעצמו, "בכל פעם שהיה צריך להחליף ספר הייתי נכנס למלא את מקומו", וכך החל את דרכו, מגלח פה ומקצץ שם, ובין לבין מעניק סיוע לספרים המבוגרים והותיקים.

לארץ עלה בשנת 1992 והתמקם בכפר שלם, את העיסוק במקצועו המשיך מחנות קטנה בדרום תל אביב, ולפני מספר שנים עבר לכתובתו הנוכחית – השומר 3 בתל אביב – ליד שוק הכרמל. כשאני עומד ומסתכל מהצד קשה שלא להתרשם מהאופן שבו הוא מבצע את המלאכה – ידו אוחזת בתער ונעה על צווארו ולחייו של יובל בתנועות חלקות כמשיכת מכחול, פניו רציניות ועיניו מחייכות,  "אני עושה את העבודה שלי מכל הלב, ונהנה מהמקצוע", הוא חש צורך לומר את מה שמהצד נראה ברור לכול.

כשאני שואל אותו לדעתו על צעירים שיוצאים מבתי הספר לספרות וממהרים לתלות שלטי ניאון זוהרים "מעצבי שיער" הוא מחייך ומפרגן, "שהם יעשו את שלהם ואני את שלי, יש מקום לכולם". הוא כבן חמישים, ומעריך שתחת ידיו עברו עד היום מעל לעשרת אלפים גברים.

הגילוח מתחיל בשכבה ראשונה של קצף סמיך אותו מערבל רפי בקערת נירוסטה קטנה, והעברת תער ראשונה. לאחר מכן תימרח שכבה שניה של קצף והתער יועבר שוב.

במידה ועורו של הלקוח יבש, הוא יזכה לשכבה של משחה נגד יובש, ואז טלק. במקרה הצורך עושה רפי שימוש גם במלחים ומינרלים אחרים על מנת לטפל בפצעים.


בשלב הבא מונחת מגבת חמה על הפנים ורפי מעסה ומנקה עימה את שאריות הגילוח והמרקחות שנמרחו על הפנים

ולבסוף, גולת הכותרת – עיסוי פנים כתפיים וראש.

לאחר התזה אחרונה של מי קולון קם יובל מהכיסא כשחיוך על פניו. הוא נוהג לפקוד את המספרה של רפי אחת לכמה שבועות ומעיד שהגילוח בבית אינו דומה בכלום לחוויה המפנקת שמעניק גלב מקצועי.

"הצעירים מגיעים בדרך כלל ביום שישי, אחרי הקניות והסידורים, זאת דרך טובה להירגע", אומר רפי, "לפעמים גם באים וסתם יושבים ומדברים, תבוא פעם הבאה עם חברים…"

אז קדימה, חברים, בפעם הבאה שאתם עושים קניות בשוק, ועל הדרך רוצים ליהנות מטיפול כמו בסרטי הגנגסטרים הישנים, תעברו אצל רפי ולא תצטערו.


בקטנה

בתער בו משתמש רפי מוחלפת הסכין לאחר כל לקוח, והידית עצמה עוברת חיטוי

מחיר גילוח מפנק – 25 ש"ח

מחיר תספורת גברים – 35 ש"ח

רפי אינו מספר ואינו מגלח נשים

(תודה מיוחדת ליובל שאיפשר לצלם את התהליך)

____________

לכרטיס העסק של רפאל דוידוב

____________

מכירים בעלי מקצוע נוספים שמשלח ידם עלול להעלם מהעולם? צרו עימנו קשר ונשמח לכתוב עליהם

____________

 

תגובות6

 • הגב נובמבר 1, 2011

  blonde bleach

  תותח.
  עשית לי חשק לגדל זקן.

    

 • הגב נובמבר 1, 2011

  גיא לביא

  איזה סטייל, אני אבדוק את הגלב הזה בקרוב

    

 • הגב נובמבר 1, 2011

  דוד דוידוב

  אחלה ספר שבעולם מומלץ בחוםםם
  אין כמו אבאאא חחח

    

 • מערכת סלואו
  הגב נובמבר 1, 2011

  מערכת סלואו

  תותח אבא שלך 🙂

    

 • הגב אפריל 18, 2013

  דודו.א.

  פוסט נפלא! בכלל לא ידעתי שיש מקצוע כזה… 🙁
  כשאתגלח מתישהוא, אשתדל לקפוץ לביקור.
  תודה 🙂

    

 • מערכת סלואו
  הגב אפריל 19, 2013

  מערכת סלואו

  תודה לך דודו, אנחנו תמיד שמחים לספק לרפי עבודה

    

השאירו תגובה