חג השוטטות 2022

בתשעה עשר ביוני הנכם מוזמנים לכבות את הטלוויזיה, לבטל את כל התכניות האחרות ולהצטרף לחגיגות העולמיות של יום השוטטות, פשוט על ידי יציאה להליכה איטית וחסרת תכלית ברחובות.

חג השוטטות (World Sauntering Day) הוא אחד האירועים החשובים ביותר של תנועת ההאטה ובוודאי שאחד המהנים שבהם. האירוע נחגג לראשונה בשנת 1979 בגרנד הוטל במישגן, המתהדר במרפסת הארוכה ביותר בעולם (201 מטרים). היוזם של החג החדש היה ברנש בשם W.T. Rabe שביקש למצוא תגובה הולמת לפופולריות ההולכת וגואה של הג'וגינג באותה תקופה, והאירוע, במהלכו שוטטו המשתתפים על המרפסת הלוך ושוב, נועד לעודד אנשים לקחת את החיים יותר בקלות, להאט את הקצב וליהנות מהסביבה המקיפה אותם.

אם מחשבה על יציאה מהבית להליכה חסרת תכלית נשמעת לכם תמוהה, אין להאשים בכך אלא את העידן המודרני, שהטמיע בנו דפוסי חשיבה תועלתניים. לכל דבר שעושים חייבת להיות מטרה ברורה והבטלה היא אם כל חטאת. חג השוטטות משחרר את האדם לפנאי נטול דאגות או מטלות שמגיע לשיאו בפעילות העצלה והסקרנית של השוטטות.

השוטטות, חשוב לציין, שונה מהליכה. המשוטט הוא בן דמותו של הפלאנרי (Flaneur), כינוי שהוטבע בצרפת במאה השש עשרה ותיאר איש בעל פנאי, בטלן, חוקר/מגלה העולמות העירוני ומומחה לענייני הרחובות. המשוטט העירוני הוא שילוב מנצח, אם כי אמביוולנטי, של סקרנות ועצלנות, והוא מהווה דמות מפתח בחשיבה האורבנית המודרנית, כמו גם בכתיבה ובאמנות.

השוטטות מאפשרת להתענג על המרחב הציבורי שהולך ונגזל, להכיר את הסביבה העירונית, לגלות מקומות נסתרים, להתרשם מאמנות רחוב, להיקלע לשיחות אקראיות, להתחבר לעצמנו, ולא פחות מכך, למרוד. ארנה קזין כותבת בספרה במרחק הליכה שהדרך העירונית היא כיום "מעבר ממקום של ייצור למקום של צריכה. היא אינה מקום בעצמה. היא אינה חלק מהיקום. האדם ההולך בלי סיבה הוא בלתי נסבל. ולכן, כטיפוס, המשוטט, בן התרבות העירונית, הוא במידה רבה היפוכו של הצרכן".

נראה שהשוטטות כה מאיימת על סדרי העולם, עד שבחוק היא נקבעה כעבירה. היה ותעצרו על ידי שוטר בעודכם הולכים ובוהים, תאלצו למהר ולתרץ את מעשיכם. הלכתם לעבודה. הלכתם לבקר חבר. הלכתם לקניות. הכי טוב הלכתם לקניות, תמיד יש מה לקנות. חג השוטטות, במובן זה, הוא לא פחות מקריאה למרד בעידן התועלתני, ייצרני וצרכני.

"יעד מסוים לשוטטות או הקצבה מחמירה של זמן סותרים בהגדרה את רוחו האמיתית של המשוטט", כתב אדמונד וייט, ואכן, איננו יכולים לומר כיצד או היכן לשוטט. אנחנו יכולים רק להפציר במשוטטים אחרים – צאו בהמוניכם אל הרחובות ביום חגנו הגדול, היו סוכני שוטטות המכירים לעוברי אורח אקראיים את תענוגות הרחוב, והעניקו לאחרים את השיעור הטוב ביותר שיקבלו במסגרת לימודי הפנאי – חינוך לשוטטות.

 

פלנרי בפעולה (מקור לא ידוע)

***

למקרה שפספסתם – מהדורה חדשה ומעודכנת של המדריך המלא להאטה זמינה עכשיו באתר הקיבוץ המאוחד ובכל חנויות הספרים.

תגובות8

 • הגב יוני 18, 2022

  יעל

  עמית, תודה על דברים חשובים.
  אני חושבת שאני משוטטת קצת עם הנכדים ועם הכלב שלי. מתה על ההזדמנויות שהם נותנים לי לא לעשותנ(כמעט) כלום

    

 • הגב יוני 19, 2022

  haim

  לשוטט בקיץ בחום?
  מתאים לעונות מעבר…

    

 • הגב יוני 19, 2022

  אביגיל

  תודה עמית. מעניין שזה לא ב16.6 בבלומ'ס דיי….. אולי זה מעודד אותנו גם וגם וכל יום? הנה משהו שכתבתי על בלומס דיי מזמן ובזכות הבלוג שלך ניער אותי….
  https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/55/ART2/120/929.html

    

 • הגב יוני 19, 2022

  עמית

  לצאת לשוטטות טוב כל השנה.
  ואני יוצא לשוטטות רק בגלל החום. אם חם אפשר להצטייד במים, ולהוסיף כובע וקרם הגנה אם השוטטות היא בשעות היום. אני יוצא לשוטטויות רק בגלל החום. עשיתי את זה גם סתם בשביל להבהיר כמה נקודות.

    

 • הגב יוני 19, 2022

  רבקה רוטמן

  הכי אוהבת לשוטט בעיר חדשה ולגלות מקומות מגניבים❤️

    

 • הגב יוני 19, 2022

  אורלי ניצן

  לחלוטין!
  תודה!

    

 • הגב יוני 20, 2022

  אתי הורן

  אנצור את התאריך בליבי ואסמן אותו ביומני כיום הקדוש בשנה!

    

 • הגב יולי 4, 2022

  סוזן

  אני קוראת לזה ,"לטייל",כמו שטיילתי עם אבא בילדותי..ללא מטרה,פשוט להנות מהסביבה הקרובה והרחוקה.

    

השאירו תגובה