עידכוני האטה

בשבועיים האחרונים קיבלתי כמה וכמה פניות להתראיין. העובדה שהקורונה כופה עלינו האטה, יוצרת, בקרב לא מעט אנשים מסתבר, את הקישור לתנועה. באופן אישי, אני לא אוהב את החיבור. המגפה הנוכחית הובילה עד כה למציאות קשה. אלפי מתים ומאות אלפי נדבקים, עוצר בערים, אנשים מאבדים את מקום עבודתם וכלכלות קורסות מסביב לעולם. זה לא משהו שאני רוצה שיידבק לתנועת ההאטה.

מצד שני, אני תמיד אומר שלתנועת ההאטה צריך להגיע "אפויים", ומהבחינה הזאת, הקורונה היא כמו טאבון ענקי. אני רוצה להאמין שאחרי שהמשבר ייגמר, אנשים יהיו יותר פתוחים לרעיונות של האטה. מסיבה זאת ממש, את הזרעים צריך להמשיך ולהפיץ, כמו תמיד, לאט ובהתמדה.

כחלק מהפצת רעיונות ההאטה, התחלתי לפרסם סדרה של טורים באתר "המקום הכי חם בגיהנום", במהלכה אני אנסה, בזהירות, להבין מה בכל זאת אנחנו יכולים לחלץ מהסיטואציה הנוכחית. למי שטרם התוודע לאתר, מדובר במופת של עיתונות עצמאית, שאחראי לכמה מהתחקירים החשובים של השנים האחרונות. מוזמנים לגלוש, לקרוא, וככל יכולתכם, לתרום לשימורו באמצעות תמיכה קבועה (מנוי), או חד פעמית.

עד כה התפרסמו שני טורים. הראשון, תגובה להכרזתו של ראש הממשלה, שבאחת מהודעותיו לתקשורת קבע כי "תרבות הפנאי תיעצר החל ממחר – עלינו להתרגל למציאות חדשה". והשני, תגובה להופעתם של מיליוני דורשי עבודה חדשים בעולם. הנה שני הלינקים. בשישי הקרוב צפוי להתפרסם הטור השלישי בסדרה.

לחצו על התמונה כדי לקרוא (אייר למקום: עמרי כהן omriku)

 

לחצו על התמונה כדי לקרוא (אייר למקום: דורון פלאם)

***

בנוסף, אני שמח לקחת חלק, כעורך מן המניין, בפרויקט חדש שהושק השבוע – רדיקל: מעבדה לרעיונות.
היזמה, בהובלת איתמר ויצמן ובתמיכת הברית הישראלית, קוראת לציבור הרחב לעזור ולעצב את עתיד העולם, באמצעות רעיונות חדשניים ופורצי דרך.

אנחנו מאמינים שכל משבר טומן בחובו הזדמנות לשינוי סדרי העולם, וההיסטוריה נוטה לגבות אותנו.
מוזמנים לקרוא יותר בלינק, ולהגיש את הרעיון שלכם לתחרות (יש גם פרסים כספיים לרעיונות המובילים).

***

וגם, היה לי את הכבוד להתראיין לטור "חמישה ספרים" במוסף הספרים של הארץ.
כשעופרה רודנר פנתה אלי, לא ידעתי עד כמה קשה יהיה לבחור רק חמישה ספרים מתוך מדף ההאטה, ורבים וטובים נותרו בחוץ (למרות שהצלחתי לכופף את גבולות הטור ולציין בו שישה בסופו של דבר).

לחצו על התמונה לקריאה

רק למקרה שהרשימה הקצרה לא מספקת אתכם, אני מצרף לינקים להמלצות נוספות שפורסמו בעבר, בשני פוסטים בבלוג.

רשימה ראשונה – רשימה שניה

***

וגם, בשבועיים האחרונים נשאלתי בכמה הזדמנויות האם עדיין ניתן להזמין את הספר. נכון לרגע זה, דואר ישראל עובד כהרגלו, כלומר, לאט. אני שולח בדואר 24, אבל גם בזמנים רגילים זמן ההגעה הממוצע היה 5-10 ימים. אם אתם בוחרים להזמין, אנא, התאזרו בסבלנות (שיעור ראשון בהאטה אם תרצו). במידה ואתם גרים באזור תל אביב, יפו, גבעתיים, הרצליה – אני מבצע מסירות באופן עצמאי, בעודי עוטה מסיכה וכפפות, ובדרך כלל בטווח זמן של עד 48 שעות. הנה הלינק.

שיהיה שבוע טוב, וחג פסח שמח,

עמית

While Reading the Newspaper News, Hans Andersen Brendekilde 1912

***

פוסט זה הינו "קצרצר" – סדרה של פרסומים מהרשת החברתית מהשבועות האחרונים, שעולים גם בבלוג לטובת הנגמלים.

תגובות6

 • הגב אפריל 4, 2020

  עופר

  השיעמום והיעילות הם אוייבי האדם שמצליח לשרוד.(כלומר למצוא לו בית קטן לדור בו ,מזון פשוט ובריאות תקינה).הדבר נובע בעיקר מחינוך קלוקל.
  לו הייתי שר החינוך הייתי קובע במערכת הלימודים (שרובה מיותרת) שעתיים בשבוע שהנושא בהן הוא:שיעמום.
  כלומר לא לעשות דבר.
  רק מי שילמד להשתעמם יוכל להינות מהבטלה כאשר יגדל.

    

  • הגב אפריל 5, 2020

   יעל ר.

   למה צריך שעתיים בשבוע? מבחינתי רוב התיכון היה עיסוק בדיוק בזה. זו באמת היתה תקופה מאוד יצירתית עבורי – כתבתי בשיעורים סיפורים, ציירתי, חשבתי, עשיתי אוריגמי, וכל דבר שאינו הדבר המשעמם והמיותר שמורה הכתיב לנו באותו רגע.
   אם כבר, צריך שבמערכת החינוך ילמדו באמת, ללמד לחשוב, לא בהכתבות ושינון, ושיקחו את הסלולארים שהם באמת המפלט הקל של כל משועמם צעיר שאינו יודע איך להעסיק את עצמו יותר מ-5 דקות בשקט ללא מסך.

     

 • הגב אפריל 4, 2020

  ביולוג ירושלמי

  נפלא.
  תודה רבה על ה"קצרצרים" עבור כל אלו שרשת חברתית בעבורם היא כמעט מילה מוקצה.
  המשך בעשייה המבורכת :::)

    

 • הגב אפריל 14, 2020

  נעמה יערי

  קראתי אותך בעתון הארץ עמית. מאד אהבתי. כרגיל.
  חג שמח.

    

 • הגב אפריל 18, 2020

  קמיליה

  דוגמא לבלוגר שסגר הקורונה, וספר נושן מספריתו הפרטית, קירבו אותו לרעיונות תנועת ההאטה.

  https://ronyuval.wordpress.com/2020/04/17/%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%97-%D7%94%D7%90%D7%99%D7%98%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%A1%D7%95%D7%91%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%AA/

    

 • הגב מאי 19, 2020

  אמיר

  בראייה היסטורית, אני חייב לומר שהתקופה הזאת מגיעה בזמן הקל לעיכול של מאה שנים (אם לשאול את הביטוי) למאורעות המגפה העולמית הקודמת, השפעת הספרדית.
  אני משוכנע, שגם אז עצרו ברחבי העולם את התנועה המואצת שכבר הורגלו בה…
  אולי היה ביטוי לכך בכתיבה מהעת ההיא? האם ידוע על כך?
  אשמח מאוד לשמוע.

    

השאירו תגובה