יום לא דיגיטילי – 3-4.3 – מהשקיעה ועד השקיעה

זו הפעם החמישית, מאז עלה אתר סלואו לאוויר, שאנחנו זוכים לציין ולקחת חלק ב"יום לא דיגיטלי", אשר נחגג ברחבי העולם מאז שנת 2010. באותה שנה התקבצה חבורה של  יוצרים צעירים ועשתה חשבון נפש. מרביתם היו אמנים, כותבים, יוצרי קולנוע ומקצועני מדיה אחרים, וכולם, בדרגה זו או אחרת – מכורים. שבעה ימים בשבוע ועשרים וארבע שעות ביממה הם היו זמינים, מגגלים, מצייצים, מעדכנים, מלייקקים, מרפרשים, מגיבים, מסמסים ובאופן כללי במרדף אינסופי אחר פיסת האינפורמציה הבאה שתשקיט את הקריז למידע. במילים אחרות, הם היו שותפים להפרעת הקשב הגדולה ביותר שנרשמה מאז בריאת העולם. רק שלהם נמאס, וכתגובה לעולם הכאוטי של הטכנולוגיה, הם יצרו את "מניפסט השבת" – פרשנות חילונית משלהם ליום המנוחה.

מניפסט-השבת-600x984

מניפסט השבת נוצר ברוחה של תנועת ההאטה, מתוך רצון לייצר קונטרה תרבותית לעידן המהיר שבו אנחנו חיים, למצוא את המקום שבו אפשר לעצור ולחשוב, ולעזאזל עם הדד ליין הקרוב. המניפסט עצמו כולל עשרה עקרונות פשוטים, ויותר חשוב, גמישים. כל אחד ואחת מוזמנים לייצר לעצמם את מניפסט השבת שלהם, באופן שיאפשר להם ליהנות, להירגע, לבלות עם חברים ולצאת לחיק הטבע.

הקבוצה שיצרה את המניפסט, המכנה את עצמה Reboot (אתחול מחדש) הבינה כמעט מיד שיום מנוחה אחד בשבוע הוא דרישה לא פשוטה מאנשים שהתרגלו לבלוע ריטלין על מנת להתרכז בדבר אחד ליותר מדקה, ולפיכך, ובמקביל, היא יצרה את קמפיין  National Day of Unplugging, שעומד להתרחש בסוף השבוע הקרוב בפעם השביעית. משקיעת החמה של יום שישי 03.3 ועד שקיעת החמה בשבת 04.3 – אנחנו נקראים לאתגר ההתנתקות הגדול: 24 שעות ללא טלוויזיות, טלפונים, מחשבים, ממירים, סטרימרים או מסכים בוהקים אחרים.

השנה אנחנו זוכים לחגוג את ה"יום לא דיגיטלי" בשלל אירועים, פרי מוחם היצירתי של שי נצר וליאור פרנקל, שעומדים גם מאחורי מיזם Undigitize.me.


זה יתחיל כבר ביום שישי בצהריים, עם הופעות אנפלאגד של מוזיקאים בשדרות רוטשילד (במקרה של גשם הן יידחו לשבת), וימשיך לאורך היום עם אירועי אמנות שונים, כאשר המרכזי שבהם הינו תערוכה בבר הבוקסא בתל אביב, בה יציגו כ-15 אמנים עבודות העוסקות במערכת היחסים שבין האדם לסמארטפון. ביום שבת יימשכו התערוכות, ובשעה 15:00 ניפגש בכיכר הבימה לאירוע Face a book – נשב בנחת במשך כשעתיים ונקרא את הספר הזה שאנחנו לא מצליחים להגיע אליו כבר חודשים (אפשר גם להביא ספרים להחלפה). שי וליאור מבטיחים עוד הפתעות שונות ומסתוריות המתוכננות ברגעים אלה במחשכים. (לתפריט האירועים המלא לחצו פה). במידה ותהיו מעוניינים לערוך אירוע דומה בעירכם, כתבו לנו ונצרף אותו לעמוד.

יום לא דיגיטלי

אז אם גם אתם מנהלים מערכת יחסים עמוקה ורצינית עם הרשת החברתית, יושבים בחמישי על הבר כשאתם שקועים במסך הסמארטפון במקום באנשים, לא זוכרים מתי קראתם יותר מעשרים עמודים של ספר ברציפות, או הקשבתם לבנאדם שמדבר אליכם ברצינות, "יום לא דיגיטלי" הוא בדיוק ההזדמנות להוכיח לעצמכם שמכורים או לא, אתם יכולים להפסיק מתי שאתם רק רוצים.

יום לא דיגיטלי – משקיעת השמש ביום שישי ה-03.03 ועד שקיעת השמש ביום שבת ה-04.03. נתראה בצד השני.

1 תגובה

 • הגב פברואר 28, 2017

  משה

  נפלא!
  אני בעד להנהיג את זה כל שבוע!
  אה, כבר יש את השבת.. בכל מקרה כל הכבוד לכם!
  כי זה מבהיר גם לדתיים מה הדברים שאפשר וצריך למקד בשבת שלהם.

    

השאירו תגובה