מצע מפלגת תנועת ההאטה

לא מעט אנשים שאלו אותי לאורך השנים כיצד ניתן להצטרף לתנועת ההאטה, והתשובה שלי מאז ומתמיד היתה "פשוט להאט". מאחר ומדובר בתנועה מבוזרת, נטולת כל מערכת בירוקרטית מארגנת (למעט "מזון איטי" אליה בהחלט אפשר להצטרף כחברים מן המניין), הרי שלא קיימת אפשרות טכנית להצטרפות לתנועה, או להפקה של תעודות חבר.

עם זאת, ברחבי העולם פועלים מאות אתרים, אשר ממש כמונו, מנסים לקדם את רעיונות התנועה, ומנהלים מפגשים אקראיים של חבריהם סביב פעילויות כאלה ואחרות (בקרוב אצלנו, שנ"צ מחתרתי באמצע יום עבודה במתחם העסקי של תל אביב – המעוניינים להצטרף כפעילים רדומים מוזמנים לשלוח מייל). באופן אישי אני עוקב אחרי כמה וכמה מאתרים אלה (בעתיד אפרסם פוסט נפרד עם המלצות), ואחד הטובים שבהם הוא ללא ספק "המכון הבינלאומי ללימודי איך לא לעשות יותר מידי" או בקיצור IINDM. בעבר פרסמתי תרגום של מניפסט האתר, ואת עשרת הכללים הבסיסיים שלו להאטה, אולם בימים האחרונים התוודעתי לעובדה כי הקולגות במכון החלו לנסח מצע למפלגה האיטית הראשונה.

כשחושבים על זה, אם יש גוף פוליטי שמסוגל לאחד את האנושות, הוא לא יכול להיות אלא שלוחה של תנועת ההאטה, מהסיבה הפשוטה שלא משנה אילו מחלוקות קיימות, איש לא יכול לערער על הזכות לבטלה, על קדושת השינה, על הצורך בבהייה, על האצילות שבעצלות, על ההתעלות שבשיטוט, או בקצרה ובמילים אחרות, על ההנאה שבאיטיות.

לאור האמור, החלטתי לתרגם את המצע הקצר שפורסם באתר המכון, והריהו לפניכם. אתם מוזמנים לאמץ אותו אל ליבכם, להוסיף עליו או לגרוע ממנו כרצונכם, אבל זכרו שמה שמתחיל היום כרעיון, יכול להתגלגל באיטיות לכדי תמונת התפקדות המונית בעיתון.

במילים אחרות, אמונה חברים, אמונה. ונמנומים.

union-web-hammock-72

פעיל בתנועה עמל על ניסוח מצע המפלגה (אילוסטרציה)

***

מצע מפלגת Slow

כלכלה: המפלגה מחויבת לצמיחה מהירה של משרות איטיות. בכל מקום בו אורבת חוסר-סבלנות, נתגבר עליה באמצעות כלכלנים איטיים. פוליטיקאים יתחייבו לפתוח את פיהם רק על מנת למסור מידע מנומק ואמירות חכמות. תעשיות איטיות יתוגמלו. הקלות מס משמעותיות יוענקו לעסקים שיקדישו זמן על מנת לשקול מה חשוב ומה לא.

חינוך: המפלגה מחויבת להתפתחות הילד בגיל הרך. מחקרים מצביעים על כך שגני הילדים נחלו כישלון חרוץ. כתוצאה מכך, שיעור עצום של מבוגרים הינו חסר כל יכולת משחקיות. רק עשרים אחוזים מהאוכלוסייה מסוגלים להמציא דברים על המקום. הרוב המוחלט איבד את יכולות הדמיון, העליצות, והפליאה הטבעית.
כיתה א' תתחיל מעתה בגיל 4, ותימשך באיטיות על פני עשר השנים הבאות. מטרתה תהיה לטפח סבלנות, שיתוף פעולה, חשיבה ביקורתית ויצירתיות. בגיל 14 בני נוער יתמחו באמנות נמנום אחר הצהריים, ויהיו רעננים לגמרי לקראת דרישות בלתי צפויות שעלולות להתרגש עליהם.

פשיעה: המפלגה תנקוט יד קשה כלפי פשיעה. חיפזון, אימפולסיביות, ושימוש עלוב בסימני פיסוק, לא יהיו נסבלים. משטרת ההאטה תצויד בריהוט נעים, אופניים, וציוד חדשני נוסף שיבטיח הירגעות ונוחות מקסימלית. שוטר נינוח הוא שוטר ידידותי הממלא בנועם את חובתו.

יחסים בינלאומיים: המפלגה הנה מפלגה של משא ומתן, הגיוניות ודיפלומטיה. שגרירנו יהיו בקיאים בתרבויות זרות, בשפות, ובצעדי ריקוד. שלום עולמי יושג באמצעות הפצת התרבות האיטית, ושימת דגש על נוחות, טוב לב ובהירות מחשבה.

ביטחון: כפי שנכתב בדרכה של האטה, האיטיות תגבר על המהירות. עמידתנו בפני איומים תהיה איתנה. הצבא שלנו יפיק את לקחי ההיסטוריה המהירה. הוא יוכל לחזות את התפתחותם הסבירה של האירועים. הוא יהיה איטי לכעוס, אך מהיר להגיב.

הצביעו Slow!

***

לאתר המכון הבינלאומי ללימודי איך לא לעשות יותר מידי

תגובות8

 • הגב אוגוסט 30, 2016

  גיא

  המפלגה לא תדגול בשום צורה של מיסיונרית שכן כיצד נדע שאנו איטיים אם לא יהיו מהירים לידנו?הם באים ביחד ולא יפרדו לעולם.העצלות היא מעלה רק אם יש עבודה בצידה. המפלגה לכן לא תמנע עבודה מהחרוצים ומנוחה מהעצלים.
  מלבד זאת,סבורני
  שהחלזון מן השפן.

  נשלח ממקום העבודה שלי
  (בהפסקה יזומה )

    

 • הגב אוגוסט 30, 2016

  דרור בר

  טוב, אז אחרי קריאת המבוא לקחתי פסק זמן לפני קריאת המצע כדי לא להסכים עם ההנחה הראשונה ונקודת המוצא ש"איש לא יכול לערער על הזכות לבטלה". כי הנורמה הקיימת היא שללא עבודה אין פרנסה. אם אין פרנסה אין הכנסה מספקת לקיום אלא אם עבדת קשה כדי שתהיה לך הכנסה פסיבית נאותה. ז"א שלרוב האנוש הזכות לבטלה פשוט לא קיימת…
  אלא אם תחליף את המונח "בטלה" למונח "מנוחה".
  אגב, אני מממש את זכות הבטלה שלי במלואה כשבא לי. כלומר מצהיר על עצמי כסוג של בטלן כרוני 😉
  וגם,,, השימוש במונח "מפלגה" לא אהוד עלי, כי פירושו פילוג. בתנועה לדמוקרטיה ישירה שאני נמצא בה,https://www.facebook.com/%D7%A7%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%A2%D7%9D-1724411721175093/?view_public_for=1724411721175093
  אגב, יש לי גם המלצה על המנון
  https://www.youtube.com/watch?v=mJuEwP2wM7Y&list=PLDZnnV063vq1zcbKscamsCCHgN9VjQ4EC&index=32&shuffle=1211

    

  • עמית נויפלד
   הגב אוגוסט 30, 2016

   עמית נויפלד

   מסכים לגבי הפירוש הבעייתי של המילה מפלגה, אבל בשימוש יומיומי אני לא חושב שהוא מצוי בתודעה.
   לגבי בטלה, הכוונה היא כמובן לאפשרות להתבטל מדי פעם, מבלי שמישהו יראה בכך טעם לפגם. אחת הטענות המרכזיות של תנועת ההאטה היא שאנו רוב הזמן עסוקים באינספור פעילויות, גם בזמן הפנאי שלנו, ושכל סימן לבטלה מוחלטת גורר עמו ביקורת. אני לא נגד עבודה כל עוד היא נעשית במידה, ובוודאי שאיני מטיף לפרישה ומחיה מהכנסה פסיבית. יש בלוגים אחרים שעושים זאת בהצלחה, אני מעדיף לכתוב על מה שיכול להיות מאומץ מחר על ידי 99% מהאוכלוסייה מבלי שהרעיון יקרוס אל תוך עצמו.

   אחלה שיר, בהחלט מועמד ראוי, וגם התנועה לדמוקרטיה ישירה, אקרא עוד.

     

 • הגב אוגוסט 30, 2016

  שרון רז

  לגבי המוזיקה, אני מעדיף את זה:

  https://www.youtube.com/watch?v=HmHzhXrIphs

  ובהזדמנות זאת- אם לא כתבתי עד עכשיו- אז תודה רבה על הפוסטים בבלוג הנהדר הזה.

    

  • עמית נויפלד
   הגב אוגוסט 31, 2016

   עמית נויפלד

   היי שרון, תודה רבה,
   חייב להודות שרק עכשיו גיליתי את "נטוש" והעברתי בו בערך שעה במקום לעבוד… פרויקט מדהים.

     

 • הגב ספטמבר 1, 2016

  מור

  מצחיק ושנון, את הקול שלי הם קנו!

    

 • הגב נובמבר 1, 2022

  שלומי

  אני מאמין בהאטה, אך המצע יכול להיות גם רציני כדי שיפנה גם לאנשים שפחות מבינים הומור

    

השאירו תגובה