אתר חדש לתנועת ההאטה!

כפי שחלקכם בוודאי שמו לב, ביממה האחרונה עובר אתר סלואו מתיחת פנים. כאשר בנינו אותו לפני שלוש שנים וחצי, לא ידעתי כמעט כלום על אפיון אתרים וממשק משתמש, וגם את מה שניסו ללמד אותי אחרים, דחיתי בשאט נפש לטובת עיצוב מינימליסטי שנתקע במוחי ופונקציונליות אפסית. במילים אחרות, עשיתי כמעט כל טעות אפשרית. למרות זאת, ובאורח פלאי משהו, תכני האתר הצליחו להשתרבב לכלי תקשורת מרכזיים, להתברג למקומות מכובדים בחיפושים רלוונטיים בגוגל, וכמובן, להגיע ולגעת בלא מעט אנשים.

השינויים שהתבצעו באתר, אותם אסקור כעת בקצרה, מבוססים בחלקם על הערות מועילות (לעיתים גערות), של גולשים ותיקים, והתודה נתונה ומגיעה להם בדין.

ראשית השפה. כאשר אתר סלואו יצא לדרכו הקטגוריות השונות היו בשפה האנגלית. המחשבה שעמדה מאחורי הבחירה ביקשה ליישר קו עם אתרי התנועה בחו"ל, ולקבע בתודעה את המילה SLOW המהווה מעין סימן היכר של התנועה (Slow Home, Slow Food, Slow Travel…). זאת היתה כמובן טעות, וזכיתי ללא מעט הערות בשל כך. נכון להיום, ולמעט הלוגו עצמו, האתר כולו הנו בעברית צחה.

התפריט הראשי, שבעבר הכיל רק את שמות הקטגוריות השונות, מאפשר כעת ניווט קל והתמצאות טובה יותר בתכני האתר (כך לפחות אני רוצה להאמין). ניתן לאתר בקלות את הקטגוריות, או למצוא תכנים לפי טורים קבועים, קמפיינים מתמשכים, ארכיון מלא, פוסטים מומלצים וכו'. כמובן, אם יש הערות או הצעות תרגישו בנוח לשתף אותן בתגובות.

שני ווידג'טים מרכזיים התווספו לאתר. הראשון – עדכוני פיד מעמוד הפייסבוק. לשמחתי, למנויים רבים של האתר אין חשבון פייסבוק פעיל, ולצערי הרשת החברתית הפכה למדיום שלא ניתן להתעלם ממנו. עמוד הפייסבוק של סלואו מאפשר להעלות תכנים, תובנות והערות אחרות שאינן יכולות להתגבש לכלל פוסט שיעמוד בפני עצמו, אולם לטעמי הן חשובות או משעשעות מספיק. הווידג'ט החדש יאפשר הצצה לתכנים אלה גם לסרבני המצפון שבינינו. מנגד, הרשת החברתית מפיצה פוסטים חדשים רק למספר מצומצם של עוקבי העמוד, ועל מנת לקבל התראה על כל פוסט חדש שעולה באתר אני ממליץ בחום להירשם לעדכונים במייל (אופציה שנייה היא ללחוץ על כפתור הלייק בעמוד של סלואו ולסמן Get Notifications, ואז פייסבוק יידע אתכם על כל סטאטוס חדש שעולה).

ווידג'ט נוסף, שלעד ייקרא על שמו של הגולש גיא, הוא זה של התגובות האחרונות. מצד שמאל ניתן לראות כעת בכל רגע נתון את חמשת התגובות האחרונות שהתפרסמו באתר, ואני מאמין שהתוסף הפשוט והמתבקש הזה יאפשר לדיאלוגים מעניינים להתפתח ביתר נוחות בין הגולשים. מאותה סיבה אני כרגע מתלבט אם להשיב את תגובות הפייסבוק לאתר, הווידג'ט לא יכול להציג אותן והן יוצרות לעיתים דיונים מקבילים שלעולם אינם נפגשים.

לצד הווידג'טים שהתווספו היו גם שניים שהלכו לעולמם – לוח האירועים ואינדקס העסקים. הראשון לא הצליח לצערי להוות גורם משמעותי בקביעת סדר היום והצריך התעסקות רבה מהצפוי, ואילו השני, שנועד להוות פלטפורמה חינמית לפרסום עסקים המשתלבים ברוח התנועה, משך בעיקר בעלי מקצוע המהווים את האנטיתזה הגמורה. אחת ממטרות האינדקס, יש להודות, היתה לעודד בעלי מקצוע להעלות תכנים לבלוג, אולם במהלך השנים האחרונות גיליתי כי בניגוד לאינטואציה הבסיסית שלי, למרבית האנשים כתיבה אינה דבר טריוויאלי הבא בקלות. בפועל, נרשמו לאתר קרוב לחמש מאות עסקים רלוונטיים, ורק מאמר אחד נשלח ופורסם.

עסקים קטנים הם עדיין אחד מנושאי הליבה של האתר, ולא זנחתי לחלוטין את רעיון האינדקס. לעת עתה, ועד שאבין כיצד לפצח את הנושא בצורה טובה יותר, הוא מאופסן במקום בטוח, והתנצלותי לכל בעלי כרטיסי העסק שעלו בעבר.

עד כאן לעדכון הראשוני. במהלך הימים הקרובים יבוצעו ניסויים כאלה ואחרים בממשק, ומחלות ילדות כאלה ואחרות יתגלו ויטופלו. אשמח לקבל פידבקים (למעט "אהבתי יותר את העיצוב הישן"), ביקורות בונות והצעות ייעול אחרות.

תגובות20

 • הגב פברואר 18, 2015

  גיא

  יופי! במזל טוב!
  אני אצלצל עכשיו לאמא שלי להגיד לה שתקרא את הפוסט ותראה שבכל זאת הגעתי למשהו בחיים 🙂

    

  • מערכת סלואו
   הגב פברואר 18, 2015

   מערכת סלואו

   זה פחות או יותר הכי רחוק שאפשר להגיע בסלואו

     

 • הגב פברואר 18, 2015

  תמר

  ידידותי ביותר. מזל טוב!!

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  יוליה

  נראה מעולה! עושה חשק להאט ולקרוא 🙂

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  עירא

  נחמד מאוד! אפשר לשאול מה שמה של תבנית הוורדפרס היפה הזו?

    

  • מערכת סלואו
   הגב פברואר 18, 2015

   מערכת סלואו

   תודה עירא, התבנית היא SimpleMag

     

 • הגב פברואר 18, 2015

  D! פה

  מזל טוב.
  שווה להגיב. לעין שלי הפונט החדש לא ברור מספיק, יען – לא קריא.
  אין ספק שתגובות אחרונות זה דבר נחוץ פה ובכל אתר. לטעמי ניתן לצמצם את הרווח בין התגובות, הוא ממלא שטח עצום ביחס לתוכן והפונקציה שלו.

    

  • מערכת סלואו
   הגב פברואר 18, 2015

   מערכת סלואו

   תודה איש, לגבי הפונט, אני אוהב אותו אבל אהיה ער לתגובות דומות נוספות. הרווחים בין התגובות האחרונות הם חלק מעיצוב הטמפלייט אני חושב, אבל אבדוק אם אפשר לצמצם.

     

 • הגב פברואר 18, 2015

  עמית

  כל הכבוד מר נויפלד

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  יעל

  נראה טוב! נקי, מנימליסטי כמו שאתה אוהב וכך צריך להיות.
  הערה 1, אני מסכימה עם מר. D! פה, הפונט אינו קריא, הוא טוב לכותרות ולטקסטים קצרים אבל פחות לטקסטים ארוכים רצים.
  בהצלחה 🙂

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  אירית שבח

  נראה מצוין!!!

    

 • הגב פברואר 18, 2015

  שירה

  אהבתי את האתר החדש אבל אני מעדיפה שיכיל גם תמונות רקע כמו הקודם. ככה הוא יותר מדי דומה למלא אתרים אחרים.

    

  • עמית נויפלד
   הגב פברואר 18, 2015

   עמית נויפלד

   תודה שירה, אבל אני לא בטוח למה הכוונה בתמונות רקע. בפוסט הספציפי אין תמונות נלוות רק במקרה, ובאתר הישן בעיקר היה רקע אפרפר שבמקור נועד לצור תחושה של נייר עיתון, ספק אם בהצלחה… את התמונה הראשית שהיתה בראש האתר שמרנו ואת יכולה לראות אותה בעמוד הבית. אם התכוונת למשהו אחר אשמח לשמוע.

     

   • הגב פברואר 22, 2015

    שירה

    באמת התכוונתי לתמונה בראש האתר ועכשיו ראיתי שטעיתי והיא שם:)

      

 • הגב פברואר 19, 2015

  יפעת

  אז אני דווקא מאודדד אוהבת את הפונט! 🙂 האם זה open sans?

    

  • מערכת סלואו
   הגב פברואר 19, 2015

   מערכת סלואו

   אכן כן, סחתיין על הזיהוי 🙂

     

 • הגב פברואר 21, 2015

  ל

  היי,
  בטח קשור לחידוש של האתר – נראה שיש בעיה לדפדף אחורה בארכיון.. לפחות בפיירפוקס.
  רוצה לקרוא עוד! 🙂

    

  • מערכת סלואו
   הגב פברואר 21, 2015

   מערכת סלואו

   היי,. באופן עקרוני הארכיון הוא רשימה ארוכה של כל הפוסטים, בלי אפשרות לעבור לעמודים נוספים. אם היא לא נפתחת לך במלואה עדכנ/י בבקשה, ואם כן פשוט נצטרך לכתוב עוד 😉

   תודה!

     

 • הגב פברואר 21, 2015

  ל

  התכוונתי לרשימה של הפוסטים האחרונים בעמוד הראשי – כלומר למספרי העמודים בתחתית הרשימה.
  מן הסתם אפשר להגיע אליהם גם בדרכים אחרות, אבל רק לידיעתכם…

    

  • מערכת סלואו
   הגב פברואר 21, 2015

   מערכת סלואו

   זה אכן לא עובד, יטופל בהקדם, שוב תודה.

     

השאירו תגובה