מבוא לאושר

בכמה וכמה הזדמנויות התבטאתי באתר זה באופן שאינו משתמע לשתי פנים – העולם עומד בפני קטסטרופה כלכלית – ובהתאמה הוספתי המלצות חמות: ללמוד לבנות משהו עם הידיים, לקחת סדנת ליקוט, ולהתקהל, ולא רק על מנת לשמור על חום גוף. נבואת הזעם שלי כמובן לא היתה תלושה מכל מציאות –  אם בשנת 2008 מספר לא מבוטל של אמריקאים לא הצליחו לעמוד בהחזרי המשכנתאות שלהם, הרי שב- 2012 התעוררנו על מנת לגלות שמספר לא מבוטל של מדינות אינן מצליחות לעמוד בהחזרי החובות שלהן. הוסיפו לכך את העובדה שאנו חיים תחת שיטה כלכלית הדורשת גדילה אינסופית בעולם בעל משאבים מוגבלים, את הפערים ההולכים וגדלים בין העשירים לעניים, ואת סדרת הכתבות של שאול אמסטרדמסקי בנושא הפנסיה, ותבינו למה לרגעים הייתי סקפטי, אבל לא עוד.

שתי סיבות עיקריות הביאו לכך שבחודשים האחרונים אני נמלא אופטימיות זהירה: הראשונה נובעת מהעובדה שסוף סוף, ולאחר תלאות וקשיים אינסופיים, יש לנו שר אוצר אחראי*, והשניה, שבמסגרת שיטוטי בנבכי עולם הסלואו אני נתקל בעוד ועוד יוזמות חברתיות הקוראות תגר על העולם הכלכלי הישן, אשר נישאות על כתפיהם של פעילים חברתיים חדורי אמונה ועוז נעורים. אחד מאותם רפורמטים צעירים הוא אופיר אביגד, שייתכן ומוכר לחלק מהקוראים מימיו כמקים "האקדמיה לגיבורי העל", מנהל עמוד הפייסבוק "הקונספירלה" ואחד ממקימי "הבר קיימא" שבפלורנטין. בימים אלה החל אופיר לקדם את אחת מהיוזמות המוצלחות ביותר בהן נתקלתי – "מרכז אושר" – עליו ארחיב בעוד מספר שורות. את אופיר פגשתי לראשונה לפני מספר שבועות, וכאשר שטחתי בפניו את השקפת עולמי הוא הביט בי בתערובת של בוז ורחמים, ומעט אחר כך סילק אותי מביתו. "בכל פעם שתתמוטט קומה במבנה הישן", הוא עוד הספיק לומר, "אנחנו נהיה שם כדי לבנות אחת חדשה".

"מרכז אושר" הוא בהחלט קומה חדשה, או לפחות לובי מפואר לשיטה הכלכלית של הדור הבא – מדובר בבנק זמן משוכלל ומפותח, פרי עבודתו ארוכת השנים של פעיל חברתי ותיק בשם ניצן (המעדיף להיוותר באלמוניותו) וחברים נוספים מצוות ההקמה של הבר קיימא, אשר למעשה מאפשר סחר חליפין מהסוג הישן והמשובח, באמצעות מטבע חברתי חדש, המכונה בפשטות "שפע".

מערכת "אושר" (O-Share) החדשה שעלתה לאוויר לפני כמה ימים מאפשרת לשתף חפצים, בגדים, ספרים, כלי עבודה וכמובן כישורים, החל בלימוד גיטרה, בניית אתרים, עיסוי שוודי ועוד, בתמורה למטבע השפע – ערכו הבסיסי של המטבע נקבע לפי יחידות זמן – שישים דקות הינן שוות ערך לשישים יחידות שפע. בכל האמור למכירה או השאלה של חפצים, תג השפע נקבע על ידי המציעים.

הנה למשל כמה דוגמאות ממה שניתן להשיג רגע במערכת האושר, בתמורה ליחידות שפע:

קטגוריית לימודים

 

וכך הלאה. נכון לרגע זה קיימות באתר כעשרים קטגוריות, ומאות הצעות לשיתוף או מכירה של חפצים, שירותים וכישורים. המשותף לכולם – הדרך היחידה שלכם להשיג אותם היא באמצעות מטבע השפע – לא ניתן בשום מקרה לפרסם במערכת פריט או שירות בתשלום במטבע אחר, מכל סוג שיהיה.

אז איך משיגים שפע? פשוט מאוד – עם הרישום לאתר מקבל כל משתמש בונוס התחלתי של 180 שפע, ולאחר מכן השגת השפע מתבססת על הצעה הדדית של כישורים, שירותים או חפצים. אני למשל הצעתי את שירותי בתחום העריכה והכתיבה, וכמו כן העמדתי להשאלה סולם ששוכב בביתי כאבן שאין לה הופכין (כל עוד לא נשרפת מנורה), לוח מחיק בו אני משתמש בהרצאות (בכל זאת, טכנופוב), ואת ספריית הסרטים הפרטית שלי. שמחתי לגלות שעם העלאת המודעה הראשונה קיבלתי בונוס נוסף של 60 שפע, ועם כל מודעה נוספת בונוס נוסף של 5 יחידות שפע, מה שהעמיד אותי על סכום כולל של 250 שפע, שאת חלקם כבר החזרתי למערכת באמצעות הזמנה של תערובת קומפוסט משובח לאדניות. עוד חדשות טובות – במערכת אושר לא ניתן להיקלע ליתרות שליליות.

המערכת עצמה היא קלה ופשוטה, ואפילו אני הצלחתי להתנהל בה בצורה אינטואטיבית ומהירה. מדובר, כפי שהסביר לי ניצן, באחת ממערכות בנקי הזמן המתקדמות ביותר, גם בהשוואה לאתרים גדולים ומבוססים בחו"ל, והתכנון הארוך ניכר בממשק הידידותי, אליו עוד יתווספו בעתיד הקרוב אפשרויות סינון נחוצות לפי מיקום גאוגרפי, או תתי קטגוריות שונות.

על מנת להצטרף למערכת האושר, כל שעליכם לעשות הוא להצטרף לקבוצת הפייסבוק "חברי אושר" ולאחר מכן תקבלו לינק לאתר עצמו, אשר מאפשר רישום באמצעות חשבון הפייסבוק שלכם. עם הצטרפותכם תזכו כאמור למענק ראשוני, ותוכלו מיד לפרסם הצעות או בקשות בכוחות עצמכם, ולהתחיל בסחר החליפין הפרטי שלכם, שיתבסס על זמן, חפצים וכישורים, ולא על שטרות, מטבעות, חובות והמחאות.

מערכת אושר רחוקה עדיין מלהחליף את השיטה המוניטרית השולטת בעולם, אולם היא בהחלט צעד ראשון, בעיקר אל עבר ההכרה וההפנמה שמערכת שכזו של סחר חליפין היא אפשרית, ואף יותר מכך, בת קיימא, ואולי אף חשוב מכך, שבכל אחד ואחת מאיתנו טמונים כישורים כאלה ואחרים שיאפשרו לנו לשרוד בעולם, גם אם מחר יבוטל רעיון הכסף והזמן.

 

שפע, כפי שמערכת אושר מוכיחה, הוא לא דבר מה שאנחנו צריכים לשעבד את חיינו בעבורו, אלא משהו שאנחנו יכולים לייצר יחדיו ללא כל קושי, באמצעות שיתופי פעולה.

__________

לשאלות נפוצות הנוגעות למערכת אושר

__________

*לא יכולתי להתאפק

__________

 

 

תגובות6

 • הגב אוגוסט 19, 2013

  איה

  הי
  אחלה פוסט – ורעיון מעולה! תיכף נרשמת

  פשוט שמתי לב שכל פעם שאתם שמים לינקים בכתבות – הם "דורסים" את העמוד ועוברים ללינק [במקום לפתוח טאב חדש]
  ככה, לתשומת ליבכם 🙂    

    

 • מערכת סלואו
  הגב אוגוסט 19, 2013

  מערכת סלואו

  צודקת, אנחנו נטפל בזה, אגב קליק אמצעי פותח את הלינק בחלון חדש, אבל זה לא מסיר מאיתנו את האחריות 😉

    

 • הגב אוגוסט 19, 2013

  לירון

  אתה משהו. כיף לקרוא כל פעם מחדש את שאתה כותב. שלא לדבר על הרעיונות המקסימים. תודה 🙂
  לירון

    

 • הגב אוגוסט 19, 2013

  אלדד

  נחמד, רק שעצוב לקרוא ש- שר אוצר אחראי הוא כזה שמאפשר תכנוני מס של חברות כמו "טבע" (שילמה 0.6% בפועל), וייצוא מינרלים ומשאבים ששייכים לציבור תמורת תמלוגים אפסיים ממש. כזה שמוריד את המיסוי על ויסקי שמחירו מעל 100 ש"ח לבקבוק (ועד אינסוף) – בזמן שהוא מעלה במאות אחוזים את המס על אלכוהול זול (משקלים בודדים של מס – ל30-40 ש"ח), מעלה מס רגרסיבי כמו מע"מ ובגלל דורש מהעניים לשלם על "החגיגה שהיתה פה בשנתיים האחרונות" של קבוצות לחץ ובעלי הון (26 מליארד של רווחים כלואים – במתנה לחברות שקיבלו מענקים וציפצפו על התנאים להם)

    

 • עמית נויפלד
  הגב אוגוסט 19, 2013

  עמית נויפלד

  היי אלדד, הציניות שלי לא תמיד מובנת, אני מודה, אבל קודם כל אני מנסה להצחיק את עצמי, ואם זה מצליח אז זה שווה את זה 🙂

  אם תלחץ על השם שלי למעלה תראה את רשימת הפוסטים שכתבתי באתר, ביניהם לא מעט שנכתבו על שר האוצר שלנו (גם בדעות של אתר הארץ אפשר למצוא כמה).

  רפרוף מהיר עליהם יבהיר לך שאני לא מחבב את הבחור.

  שיהיה יום טוב

    

 • עמית נויפלד
  הגב אוגוסט 19, 2013

  עמית נויפלד

  ולירון, תודה!

    

השאירו תגובה