הרגלי זן – 8 – שלושת הסודות לאושר

כולנו יודעים שכסף לא יכול לקנות אושר, אבל פעמים רבות אנחנו מתנהלים תחת הרושם שהיינו יכולים להיות יותר מאושרים אם רק היה לנו קצת יותר כסף. אנו מותנים לרצות להיות עשירים (אף שאנחנו יודעים שהעשירים אינם בהכרח מאושרים); אנחנו מאומנים לרצות את הגאדג'ט האחרון או את האופנה שהטלוויזיה מורה לנו לרצות; אנחנו רוצים להרוויח עוד כסף כדי שנוכל לחיות את החיים הטובים. אבל אף אחד מהדברים האלה לא יהפוך אותנו למאושרים יותר. לא משנה כמה נרוויח, לא משנה כמה כסף יהיה לנו בבנק, לא משנה כמה יפים הבגדים שלנו, המכוניות והצעצועים שלנו, כל אלה לא יהפכו אותנו למאושרים. והדבר העצוב הוא, שלעיתים לוקח לנו עשרות שנים של מרדף אחר עושר ומותרות, עד שאנחנו מבינים את האמת הפשוטה הזאת.

אז מה כן יכול לגרום לנו אושר? למרבה המזל, מדובר בשלושה דברים שלא עולים לנו דבר. שלושת הדברים האלה הוכחו באמצעות מחקרים – סקרים שכללו מאות אלפי אנשים שנשאלו אודות הדברים שיש להם בחייהם, איך הם מרגישים לגבי חייהם, ועד כמה הם מאושרים.

אחד ממשתתפי הסקר ("הכנר המאושר" ציור של ג'רארד ואן הונת'ורסט משנת 1624)

 

והנה הם לפניכם עכשיו, שלושת הסודות לאושר:

1. קשרים טובים. יש לנו צורך אנושי בקרבה, באינטימיות, עם בני אדם אחרים. חברויות אמיצות ותומכות, ומערכות יחסים קרובות ואוהבות עם בני זוג ומשפחה יהפכו אותנו בסבירות גבוהה לאנשים מאושרים יותר. צעדי פעולה: פנו לעצמכם זמן, עוד היום, על מנת לבלות עם האנשים האהובים עליכם, לספר להם עד כמה הם חשובים לכם, להקשיב להם, ולטפח את היחסים שלכם עמם.

2. חשיבה חיובית. מאז ומעולם הייתי חסיד של חשיבה חיובית כדרך מוצלחת להשגת מטרות, אולם מסתבר שזו גם דרך שיכולה להוביל אותנו אל עבר האושר עצמו. אופטימיות והערכה עצמית הם שניים מהמאפיינים הבולטים של אנשים המנהלים חיים מאושרים. אנשים מאושרים חשים מועצמים, בשליטה על חייהם, ובעלי נקודת מבט חיובית על החיים. צעדי פעולה: הפכו את החשיבה החיובית להרגל שלכם. למעשה, זה צריך להיות אחד ההרגלים הראשונים שאתם מפתחים. תרגילו את עצמכם למעוך כל בדל של מחשבה שלילית ולהחליף אותה באחת אחרת וחיובית. במקום "אני לא יכול", חישבו "אני יכול". זה אולי נשמע נדוש, אבל זה עובד בשבילי כל פעם מחדש.

3. זרימה. המצב שאנחנו נכנסים אליו כאשר אנחנו לגמרי מרוכזים במה שאנחנו עושים. כאשר אנחנו כל כך שקועים בדבר עד שאנחנו מאבדים לגמרי תחושה של זמן. עבודה, או פנאי, שמצליחים לנווט אתכם למצב זה של זרימה הם ככל הנראה המפתח החשוב ביותר בדרך אל האושר. אנשים בדרך כלל מוצאים את ההנאה הגדולה ביותר לא במצבים של בהייה חסרת משמעות, כי אם דווקא בסיטואציות בהן הם שקועים באתגרים מחשבתיים. צעדי פעולה: מצאו עבודה שאתם חשים כלפיה תשוקה גדולה. ברצינות – זהו צעד חשוב ביותר. מצאו תחביבים שאתם מלאי תשוקה כלפיהם. כבו את הטלוויזיה – הטלוויזיה היא ההפך מזרימה – וצאו החוצה ועשו משהו שמעסיק אתכם במלוא מובן המילה.

 

קיבלתם זה עתה את שלושת הסודות לאושר. אל תבזבזו אותם.

____________

לכל הפוסטים בטור 'הרגלי זן'

____________

באותו נושא
הדרך אל האושר
101 דרכים להאט את החיים – פרק 1 – כללים מקדימים

____________

1 תגובה

 • הגב מאי 4, 2014

  גיא

  אני לא מסכים… אבל זה באמת לא חדש.
  כלומר אני מסכים שהגישה הזאת סבירה רק שאני לא ממליץ עליה.
  מומלץ לפעול בלי מחשבה.
  ״הפכו את החשיבה החיובית להרגל שלכם״ … ?
  כלומר בהתחלה בסדר … כשמצליחים.
  כשלא מצליחים מה שקורה זה שנכנסים למצב תסכול שלא הצלחנו…
  ואז בפעם הבאה המקום לפעול ללא מחשבה אנחנו מזגזגים …
  כשאנו מזגזגים אנחנו לא זורמים ( המלצה שלישית) …
  לכן עדיף לפעול ללא מחשבה …
  כשאתה אוכל תוכל
  כשאתה ישן תשן
  כשאתה חושב חיובית חשוב חיובית
  כשאתה חושה שלילית חשוב שלילית ( אל תזגזג ותנסה לחשוב חיובית )
  בסוף זה יעבור ( או שלא ) … איך תדע שיש לך מחשבות חיובית אם תהרוג את השליליות ?
  🙂

    

השאירו תגובה