הכל יהיה בסוודר, ובקרוב.

אין כמו ערב סוער במיוחד כדי לדרבן אותי לכתוב את הפוסט שאתם עומדים לקרוא. בחוץ, הגשם השוטף מכניע בפעם המי יודע כמה את מערכות הניקוז של ערי ישראל, והרוח מכופפת דקלים חסונים ומעיפה רוכבי טוסטוסים אקראיים וילדים קטנים. אבל לי בפנים חמים ונעים, ולא רק בגלל שאני עוטה ארבע שכבות לבוש, ומעליהם כירבולית וחליפת קוסמונאוטים רוסית, אלא בגלל שבשמונה השנים האחרונות, בכל חודש דצמבר ובערב הראשון שמעז להיות חורף אמיתי, אני נזכר שממש בקרוב, ובזכות בחור אחד העונה לשם ליאור לוי, הכול הולך להיות בסוודר.

אבל אולי כדאי שאפשיר את קצות האצבעות ואקליד את הסיפור בקצרה ומתחילתו. חורף שנת 2004 – בחור צעיר ונטול כוחות על מתעורר בוקר אחד על מנת לגלות כי במהלך הלילה מצא הומלס את מותו ברחוב בו הוא גר. סיבת המוות – קור.

קור. ייתכן והעובדה הזאת נשמעת לכם תמוהה בדיוק כפי שהיא נשמעה לליאור באותו בוקר קר ואפרורי, אחרי הכול, "החורף שלנו הוא לא איי איי איי גם במיטבו, אז שהומלסים בתל אביב ינפחו את נשמתם בזמן שאפילו בסיביר אנשים בעיקר מצלמים סרטים שמראים מה קורה למים רותחים במינוס 60 מעלות ומעלים ליו טיוב…" בירור קצר באינטרנט הבהיר לליאור את המצב שכולנו מעדיפים לא לגלות – מדי שנה מתים בתל אביב עשרות דרי רחוב, רובם המוחלט בעונה הקרה.

kazmir, malevich, winter-landscape.jpg!Large

Kazmir Malevich, Winter Landscape, 1930

אז נכון, המעלות אצלנו לא צונחות מתחת לאפס, אבל שילוב קטלני של תזונה לקויה, טמפרטורות נמוכות, היעדר לבוש חם ובקבוק אחד יותר מידי של אלכוהול זול, עושה את העבודה גם בחורף ישראלי בלאי – בשנת 2011 מצאו את מותם 45 דרי רחוב.

"ההומלסים של הערים הגדולות הם לא הטיפוסים הרומנטיים של הסרטים של צ'אפלין או השיכורים הפואטים של צ'כוב, אלא נשמות שאיבדו את דרכן, ומרביתם מתדרדרים מהר מאוד לכלל התמכרות זו או אחרת המסייעת בידם להעביר עוד יום בעולם. רובנו עוברים על פניהם ברחוב מבלי להעיף מבט נוסף – אחרי הכול יש מוסדות שמתוקף תפקידם אמורים לסייע להם, ובכל מקרה, גם אם ניתן להם כמה שקלים הם הרי רק יוציאו אותם על סמים ו… "

לאחר אותו בוקר קיבל ליאור החלטה שלא להסתפק עוד בתירוצים הרגילים. הוא אמנם לא יכול לשנות את העולם ולגאול את כל דרי הרחוב, אבל את המעט שהוא יכול הוא בהחלט התכוון לעשות. את המידע שהוא אסף על מצבם של ההומלסים הוא ערך למסמך קצר ולא שיפוטי ("לא שיפוטי כלפיי ההומלסים, לא שיפוטי כלפיי החברה ולא שיפוטי כלפיי עצמי"), ואותו הוא הדפיס בכמה מאות עותקים יחדיו עם כתובת המייל שלו.

מעבר לנתונים היבשים, המסמך, שהופץ על גבי עצים ולוחות מודעות תחת השם "אנשים לאנשים", ביקש בפשטות מאנשים לתרום את הבגדים החמים להם הם אינם זקוקים עוד. ליאור הבטיח להגיע בעצמו לקחת אותם ולחלק להומלסים המצויים ברחובות הסמוכים לביתו, וכך אכן קרה. "הרגשתי כמו גיבור על שיוצא למשימה. בלילות החורף רכבתי על האופניים שלי לבתי האנשים שיצרו עימי קשר, והייתי חוזר מהם עם בגדים חמים להומלסים. לפעמים היו מצטרפים חברים, וכך זה נמשך מידי חורף."

בעקבות כתבה שנעשתה ב- Ynet על הפעילות קיבל ליאור מאות תגובות חמות ואוהדות, והבגדים החמים החלו להיערם במהירות שהצריכה היערכות מסוג אחר, "תשומת הלב הפכה ל"מטרד" קיבלתי כל כך הרבה שקים מלאים בבגדים חמים שלא היה לי איפה לאחסן אותם", למרבה המזל, הקראמה לא אכזבה – דברים טובים קורים לאנשים טובים – ועד מהרה נמצא מחסן מתאים דרך תורם אנונימי, והמרכז הלוגיסטי הועבר אליו.

כעת, כאשר היוזמה הפרטית הפכה למיני מפעל צדקה, יכול היה ליאור לממש שאיפה צנועה נוספת – לאסוף מוזיקאים ולבקש מכל אחד מהם לנגן שני שירים, ושהקהל שיבוא לראות אותם לא ישלם בכסף, אלא ישלם בסוודר. כך, בפשטות ובענווה, ובזכות היענות מרשימה מצד אמנים אליהם פנה, יצא לפני שמונה שנים "פסטיבל בסוודר" לדרכו. הפסטיבל, לדברי ליאור, "הנו יוזמה פרטית, שנועדה לערב את קהילת תושבי העיר בנעשה מתחת לחלון ביתם, בלי שיפוטיות וביקורת, להושיט יד לאלו שמזלם לא שפר עליהם."

הסיפור של ליאור צריך להיות תמיד לנגד עינינו. רבים מאיתנו נתקלים בעוולות אלה ואחרות, אולם אנחנו חשים שידינו קצרה מלהושיע. הסיבה לכך היא שאנחנו מנסים לדמיין כיצד אנחנו "פותרים" את הבעיה, במקום לנסות ולהקל עליה בתור התחלה. ליאור, בחלקת האלוהים הקטנה שלו, שינה את העולם. בחלקת אלוהים אחרת, אנשים אחרים דואגים להביא לדרי הרחוב ארוחה, להציע מקלחת חמה, או לקחת חלק בהליך הארוך והקשה של שיקומם.

אז אל תתנו לעובדה שאתם לא יכולים לשנות את כל העולם לרפות את ידכם, ותכירו בעובדה שיש מעט שאתם כן יכולים לעשות. בשביל מישהו אחר, המעט הזה הוא יותר ממה שהוא יכול לקוות לו. ובתור התחלה, פשפשו בארון שלכם, מצאו בגד חם ישן שלא לבשתם שנים, ותגיעו לפסטיבל בסוודר החמישי.

יום שישי 22.12.17 – מועדון הבארבי בתל אביב בין 12:00 ל 17:00

לרשימת המופעים המלאה ניתן להיכנס לעמוד האירוע בפייסבוק

__________

היה ראשון להגיב