רגע לפני סוף ה…

החיים זה מה שקורה בזמן שאלוהים משתין אל הבאר שהאדם מתכנן, או משהו כזה, אנחנו לא זוכרים את הניסוח המדוייק, אבל הרעיון דומה – הימים חולפים מהר מידי וחלק הארי של הזמן שלנו נגזל על ידי הצורך לעבוד, ללמוד, לעסוק בבירוקרטיות וטרדות קיום אלה ואחרות, עד שלעיתים אנחנו שוכחים לעצור ולהתבונן בעולם שנמצא מעבר לקצה האף שלנו. כשרובנו כבר כן עושים זאת באמצעות קריאת עיתון או צפייה בחדשות, הרושם שמתקבל הוא שהחיים הם בסך הכל רצף של מלחמות, תאונות, אסונות, שחיתויות, שביתות ותינוקות שבמקרה נולדו בדיוק באותו תאריך של אמם וסבתם. שיואו. אז רגע לפני סוף השנה, או העולם (הראשון מבין השניים), הנה מקבץ סיפורים משמחים ומעוררי השראה משנת 2012 – לא משנה לאן אנחנו ממשיכים, אנחנו עושים זאת בעודנו מחייכים.

 

הנשיא הנדיב (והעני) ביותר בעולם. לוחם גרילה לשעבר, צמחוני, לא מחזיק חשבון בנק, תורם לצדקה 90% מהמשכורת שלו וקידם לגליזציה של מריחואנה ואת זכותן של נשים לבצע הפלות בארצו. הכירו את נשיא אורוגוואי, חוסה "פפה" מוחיקה.

"יש כאלה שמכנים אותי 'הנשיא העני', אבל אני לא נשיא עני", סיפר מוחיקה בראיון. "האנשים העניים באמת הם אלו שתמיד רוצים עוד ועוד, אלו שלעולם אין להם מספיק. אלו הם העניים, משום שהם לכודים בתוך מעגל קסמים, ולעולם לא יהיה להם מספיק זמן לעצמם. אני בוחר באורח חיים צנוע זה, ובוחר לא לצבור יותר מדי רכוש, כדי שיהיה לי זמן לחיות את חיי כפי שאני רוצה. זה עניין של חירות. אם אין לך הרבה רכוש, אז אתה לא צריך לעבוד כל חייך כמו עבד כדי לממן אותם, ולכן יש לך יותר זמן לעצמך".

 

לו רק תמיד היו חופשיים. פרות בבריטניה חוגגות את היציאה למרעה בפעם הראשונה לאחר שהוחזקו ברפת במהלך כל החורף, וברווזים שהוחזקו כל חייהם בכלובים נכנסים לראשונה בחייהם לאגם.

 

פלאש מוב פילהרמוני. התזמורת הפילהרמונית של קופנהגן החליטה להפתיע נוסעי קרון רכבת בקונצרט מאולתר.

 

מים בשם רייצ'ל. ביום הולדתה התשיעי, החליטה רייצ'ל בקווית מארה"ב לבקש מחבריה ובני משפחתה לתרום כל אחד תשעה דולרים לארגון צדקה שמקדם פרויקטים לאספקת מי שתייה נקיים לתושבי מדינות מתפתחות – כדי שילדים בני גילה באפריקה יוכלו לשתות מים נקיים. רייצ'ל לא הצליחה לגייס את סכום היעד שקבעה של 300 דולר, אולם הבטיחה לגייס סכום גדול יותר ביום הולדתה הבא. חודש לאחר יום הולדתה נהרגה רייצ'ל בתאונת דרכים. סיפורה של רייצ'ל גרם לאנשים ברחבי תבל לגייס תרומות למען המטרה שהציבה לעצמה, ובתוך שנה מיום מותה הובטחו אספקת מי שתייה נקיים ל-60,000 בני אדם בלמעלה מ-100 כפרים באתיופיה.

 

גינון גרילה: להפוך סדקים במדרכה לגינות זעירות.  תושבי מזרח לונדון בבריטניה מתלוננים זה שנים על הבורות הרבים בכבישים ובמדרכות באזור, אשר לא רק מכערים את הנוף אלא גם מהווים סכנה של ממש להולכי רגל. אולם תושב האזור, שזכה לכינוי "גנן בורות הכביש", הצליח לעשות את הבלתי אפשרי: הוא גרם לתושבים (בני אדם ושאר בעלי החיים) להתאהב בבורות.

 

תזמורת ממוחזרת: להפוך זבל למוסיקה. טכנאי במזבלת ענק בבירת פרגוואי התיידד עם תושבי שכונת העוני הסמוכה למזבלה המתפרנסים מאיסוף פסולת למחזור יצר יחד איתם כלי נגינה מפחים, צנצנות, קרשים, מזלגות ופריטים נוספים שאספו בהררי הזבל. הטכנאי, שהוא גם מוסיקאי חובב, לימד בהמשך את ילדי השכונה לנגן בכלי הנגינה הממוחזרים, וכך נולדה תזמורת אשר מונה כיום 30 צעירים וצעירות, זוכה להצלחה בינלאומית ומופיעה ברחבי העולם.

 

החיים כמשחק. סטיבן ג'פסון, בן 71, מאמין שמשחקים אינם מיועדים רק לילדים, ומתייחס לחיים בתור גן שעשועים אינסופי של יצירתיות.

 

אנחנו אנשי הבתים הזעירים. ישנם אנשים שמעדיפים לחיות בפשטות ובצמצום אך בעצמאות ובאושר, במקום להשתעבד למשכנתא או להחזקת בית גדול. מסע אל תוך בתיהם הזעירים של אנשים המתגוררים בקרונות-מגורים, סירות, מערות, מחסנים משופצים ודירות קטנטנות.

 

אימת הניאו-נאצים בגרמניה: פנסיונרית עם כלי ניקוי. אירמלה מנסה-שראם, בת 66, מסתובבת זה למעלה מ-25 שנים ברחובות ברלין, חמושה בכלי ניקוי ותרסיס צבע כדי למחוק כתובות נאצה גזעניות וניאו-נאציות, או לכסות אותן בצבע במקרים שבהם אינה מצליחה להסיר את הכתובת.

 

____________

לסיכומי שנה נוספים בתחומי המחאה, היצירתיות והתעלולים – אתר הכל שקרים

____________

 

1 תגובה

  • הגב דצמבר 23, 2012

    גילור

    מעודד ומפיח תקווה…

      

השאירו תגובה