גרינפיס VS פולקסווגן – איך לערוך קמפיין סביבתי מצליח במיוחד (רמז: תגרמו להם לצחוק)

דומה שרוח חדשה שורה על אירגון גרינפיס בשנה האחרונה. הקונגולמרט הסביבתי שמתפרש בכל רחבי העולם נתפס לא אחת כארגון אפרורי, ומירב הציבור מכיר אותו בעיקר בזכות פעולות הגרילה שלהם כנגד ספינות ציד הליוותנים ותחנות הכוח הזוכות לאזכורים בתקשורת העולמית, ובזכות המתנדבים העומדים בפינות רחוב אשר פונים ללא ליאות לאנשים. למרות האמור רשימת ההצלחות הסביבתיות של הארגון ארוכה ומעוררת הערכה, וניתן להתרשם ממנה באתר הבית שלהם.

אולם כעת נדמה שגריפיס מבקשת לפנות להמונים, והיא עושה זאת בהצלחה רבה..

בחצי השנה האחרונה מנהל הארגון התקפה חזיתית על תאגיד הרכב הגדול באירופה "פולקסווגן", ועושה זאת בצורה הטובה ביותר שבאפשר, כלומר, בצורה המצחיקה ביותר שבאפשר. פולקסווגן נבחרה כמטרה לאחר שהוכח כי במשך שנים היא מפעילה לובינג איימתני כנגד העברת חוקים סביבתיים, מסרבת באופן עקבי לחשוף את נתוני הזיהום המלאים של רכביה, ולא מעט בגלל העובדה הפשוטה שמדובר בתאגיד הרכב הגדול ביותר באירופה, ומכאן גם שטביעת רגלו האקולוגית הנה המשמעותית ביותר. הצלחה בקמפיין נגד פולקסווגן משמעותה הצלחה כנגד יצרניות הרכב בכללותן.

ואם הצלחה נמדדת ברייטינג, הרי שהקמפיין הנוכחי נחת ישר לפריים טיים. יותר מרבע מיליון מתושבי היבשת נרשמו באתר המחאה בתוך שלושה חודשים בלבד. איך הם עשו את זה? קצת כמו בג'ודו, אנשי גרינפיס הבינו שהדרך הטובה ביותר לפגוע ביריב, היא להשתמש במסה שלו, בגודל שלו, בתנועה ובמהירות שלו, ולהסיט אותם בפשטות מהכיוון המקורי שלהם. במקרה הזה, גריפיס לקחו את הקמפיין המקורי של פולקסווגן, שעשה שימוש בילד במחופש לדארת' ווידר (המתנשף ממלחמת הכוכבים) ועשו ממנו קרקס. הקמפיין לווה בשילוט רחוב מאסיבי, מתנדבים הלבושים כחיילי האימפריה, אולם גולת הכותרת שלו היתה סרטוני הוידאו שהופצו ברשת.

גרינפיס יכלה לנקוט באינספור טקטיקות על מנת לתקוף את תאגיד פולקסווגן ואת תעשיית הרכב, היא יכלה להציף את הציבור בנתונים יבשים על זיהום ונזקים, אבל היא בחרה שלא לעשות כך. עקרונית, זה היה המקום להזכיר שורה של מחקרים שהוכיחו כי הדרך הנכונה להביא לשינוי היא באמצעות הומור, ולא הפחדה, אבל אני אשתוק ואתן לתמונות לדבר בעד עצמן:

הנה הסרטון המקורי

 

והנה הסרטון של גרינפיס

סרטון נוסף שנעשה הורד מהרשת בעקבות תביעה של חברת לוקאס הפקות (נו, ההוא שעשה את מלחמת הכוכבים) אז מהרו וצפו בטרם כוחות האופל יצליחו להוריד גם את הסרטון הראשון…

And may the force be with you

היה ראשון להגיב