יום ההתנתקות 2021

בשנת 2010 התקבצה חבורה של יוצרים יהודים צעירים, לא דתיים, ועשתה חשבון נפש. מרביתם היו אמנים, כותבים, יוצרי קולנוע ומקצועני מדיה אחרים, וכולם, בדרגה זו או אחרת – מכורים. שבעה ימים בשבוע ועשרים וארבע שעות ביממה הם היו זמינים, מגגלים, מצייצים, מעדכנים, מלייקקים, מרפרשים, מגיבים, מסמסים ובאופן כללי במרדף אינסופי אחר פיסת האינפורמציה הבאה שתשקיט את הקריז שלהם למידע. במילים אחרות, הם היו בדיוק כמונו, כלואים בהפרעת הקשב הגדולה ביותר שנרשמה מאז בריאת העולם. רק שלהם נמאס, וכתגובה לעולם הכאוטי של הטכנולוגיה, הם יצרו את "מניפסט השבת" – פרשנות חילונית משלהם ליום המנוחה.

מניפסט השבת – הצעת הגשה מאת קבוצת Reboot

 

מניפסט השבת נוצר ברוחה של תנועת ההאטה, מתוך רצון לייצר קונטרה תרבותית לעידן המהיר שבו אנחנו חיים, למצוא את המקום שבו אפשר לעצור ולחשוב, ולעזאזל עם הדד ליין הקרוב. המניפסט עצמו כולל עשרה עקרונות פשוטים, ויותר חשוב, גמישים. כל אחד ואחת מוזמנים לייצר לעצמם את מניפסט השבת שלהם, באופן שיאפשר להם ליהנות, להירגע, לבלות עם חברים ולצאת לחיק הטבע.

הקבוצה שיצרה את המניפסט, המכנה את עצמה Reboot (אתחול מחדש) הבינה כמעט מיד שיום מנוחה אחד בשבוע הוא דרישה לא פשוטה מאנשים שהתרגלו לבלוע ריטלין על מנת להתרכז בדבר אחד ליותר מדקה, ולפיכך, ובמקביל, היא יצרה את קמפיין  National Day of Unplugging, שעומד להתרחש בסוף השבוע הקרוב – משקיעת החמה של יום שישי 05.3 ועד שקיעת החמה בשבת 06.3 – אנחנו נקראים לאתגר ההתנתקות הגדול: 24 שעות ללא טלוויזיות, טלפונים, מחשבים, ממירים, סטרימרים או מסכים בוהקים אחרים.

בשנים עברו חגגנו את היום הלא דיגיטלי במגוון אירועים, פרי מוחם הקודח של שי נצר וליאור פרנקל, אולם השנה, ובהתאם לנסיבות, אנחנו נמנעים מליזום התכנסויות המוניות של יותר משלושה אנשים. ההתנתקות לפיכך תהיה אישית, בקרב משפחה וחברים, ספרים, חתולים ועציצים. אלה מאיתנו שזקוקים לחיזוקים חיוביים יכולים למצוא אותם באחד או יותר מהפוסטים הבאים:

מינימליזם מחשבתי, או, מדוע וכיצד להשתעמם

תוכן ממכר

הנודיסטים החדשים

תזונה דיגיטלית

***

אז, אם גם אתם מנהלים מערכת יחסים עמוקה ורצינית עם כפתור הריפרש, אם גם אתם יושבים לקפה או על בר כשאתם לגמרי שקועים במכשיר החכם שהחליף זה מכבר את האינטילגנציה הבסיסית שלכם, אם גם אתם לא זוכרים מתי קראתם יותר מעשרים עמודים של ספר ברציפות, או הקשבתם לבנאדם שמדבר אליכם ברצינות, היום הזה הוא הזדמנות טובה בשבילכם להוכיח לעצמכם, שמכורים או לא, אתם יכולים להפסיק מתי שאתם רק רוצים.

לאתר היזמה National Day of Unplugging

 

***

***

Theodoros Stamos, Deseret,1959

***

למקרה שפספסתם – מהדורה חדשה ומעודכנת של המדריך המלא להאטה זמינה עכשיו באתר הקיבוץ המאוחד ובכל חנויות הספרים.

תגובות3

 • הגב מרץ 4, 2021

  עדי

  חבל רק שזה מסווה של דחיפת יהדות (לראייה, למשל, קישור לזום לאפיית חלה בראש האתר של הקבוצה). לכן זה גם דווקא בדיוק בשעות של השבת היהודית ולא בתאריך יום אחד.
  ובתכלס, מה עוזר יום אחד בשנה שנועלים בו את הטלפון. צריך להפחית שימוש במסכים כל יום.

    

  • עמית נויפלד
   הגב מרץ 4, 2021

   עמית נויפלד

   כל חברי קבוצת ריבוט חילונים גמורים למיטב ידיעתי. שבת היא פשוט מעבדה טובה ונוחה להתנסות בהתנתקות. ואיפה יש קישור לסדנת זום לאפיית חלה? מודה שפספסתי את זה באתר של היזמה…

     

 • הגב מאי 11, 2021

  עמית

  יש ימים ששווה להתנתק בהם יותר מבשבת. למשל, אחרי אסון, כשאנשים מפורסמים מתבטאים בצורה שמעצבנות אחרים, ויש להם הרבה עוקבים שהשד יודע מי ביקש מהם לעקוב אחרי אותם מפורסמים. ואני לא ממש מנותק מהאינסטגרם והפייסבוק כי התקשורת מביאה לי חדשות מאותן רשתות.

    

השאירו תגובה