חג השוטטות 2017

בתשעה עשר ביוני, יום שני, הנכם מוזמנים לכבות את הטלוויזיה, לבטל את כל התוכניות האחרות ולהצטרף לחגיגות העולמיות של יום השוטטות הבינלאומי, פשוט על ידי יציאה להליכה איטית וחסרת תכלית ברחובות.
 
***לעמוד האירוע בפייסבוק***
***פרטים אודות מקומות מפגש ואירועים נקודתיים בסוף הטקסט***
 
חג השוטטות (World Sauntering Day) הוא אחד האירועים החשובים ביותר לתנועת ההאטה (ומכאן גם שלעולם כולו), ובוודאי שאחד המהנים שבהם. האירוע נחגג לראשונה בשנת 1979 בגרנד הוטל במישגן, אשר מתהדר במרפסת הארוכה ביותר בעולם (201 מטרים). היוזם של החג החדש היה ברנש בשם W.T.Rabe אשר ביקש למצוא תגובה הולמת לפופולריות ההולכת וגואה של הג’וגינג באותה תקופה, והאירוע עצמו, במהלכו שוטטו אנשים על המרפסת הלוך ושוב, נועד לעודד אנשים בכל רחבי העולם לקחת את החיים יותר בקלות, להאט את הקצב, וליהנות מהסביבה המקיפה אותם.
 
אם מחשבה אודות יציאה מהבית לטובת הליכה חסרת תכלית נשמעת לכם תמוהה, אין להאשים בכך אלא את העידן המודרני, אשר הכניע אותנו לדפוסי חשיבה תועלתניים בלבד – לכל דבר שאנו עושים צריכה להיות מטרה ברורה והבטלה היא אם כל חטאת.
 
במאה התשע עשרה כתב ניטשה: "המנוחה כבר נעשתה עניין של בושה; הרהורים ממושכים כמעט שגורמים נקיפות מצפון… 'זה רק למען הבריאות' – אומר אדם כשהוא נתפס בבילויו בחיק הטבע" – חג השוטטות מבקש לשחרר את האדם לפנאי נטול כל דאגות או מטרות, המגיע לטעמנו לשיאו בפעילות העצלה והסקרנית של השוטטות.
 

השוטטות, חשוב לציין, שונה מהליכה רגילה. המשוטט העירוני הוא בן דמותו של ה- Flâneur – כינוי שהוטבע בצרפת כבר במאה השש עשרה וטמן בחובו משמעויות מגוונות: האיש בעל הפנאי, הבטלן, החוקר/מגלה העולמות העירוני, והמומחה לענייני הרחובות. המשוטט העירוני הוא שילוב מנצח, אם כי אמביוולנטי, של סקרנות ועצלנות, והוא מהווה דמות מפתח בחשיבה האורבנית המודרנית, כמו גם בכתיבה ובאמנות.

 

משוטט2017-2
 

חג השוטטות מאפשר לנו להתענג על המרחב הציבורי אשר הולך ונגזל לנגד עינינו, להכיר את הסביבה העירונית בה אנו חיים, לגלות מקומות נסתרים, להתרשם מאמנות הרחוב, להיקלע לשיחות אקראיות עם משוטטים אחרים, ולא פחות מכל אלה, למרוד. ארנה קזין כותבת בספרה "במרחק הליכה" כי הדרך העירונית היא כיום "מעבר ממקום של ייצור למקום של צריכה. היא אינה מקום בעצמה. היא אינה חלק מהיקום. האדם ההולך בלי סיבה הוא בלתי נסבל. ולכן, כטיפוס, המשוטט, בן התרבות העירונית, הוא במידה רבה היפוכו של הצרכן."
 
נראה שהשוטטות כה מאיימת על סדרי העולם, עד כי בחוק היא נקבעה כעבירה לכל דבר, והיה ותעצרו על ידי שוטר בעודכם הולכים ובוהים, תאלצו למהר ולתרץ את מעשיכם. הלכתם לעבודה. הלכתם לבקר חבר. הלכתם לקניות, הכי טוב הלכתם לקניות, תמיד יש מה לקנות.
 
חג השוטטות, במובן זה, הוא לא פחות מאשר קריאה למרד בעידן התועלתני-ייצרני-צרכני.
 
"יעד מסוים לשוטטות או הקצבה מחמירה של זמן סותרים בהגדרה את רוחו האמתית של המשוטט", כתב אדמונד וייט, ובהתאמה, איננו יכולים לומר לכם כיצד או היכן לשוטט. עם זאת, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ביום חגנו, לצאת מהבתים, לקחת חלק בתענוגות הרחוב, ולהצטרף לשיעור הטוב ביותר שניתן לקבל במסגרת לימודי הפנאי – חינוך לשוטטות.
 
***
 
חג השוטטות תל אביב
 
ביום האירוע נתאסף בשעה 19:00 על גג "גן העיר" (נכנסים דרך שער הקניון שברחוב אבן גבירול ועולים במדרגות). הרחבה שעל הגג, אשר מוגדרת כ"זיקת הנאה", או שפ"פ (שטח פרטי פתוח), תארח אותנו לטובת שיחה קצרה אודות המרחב הציבורי. נדבר על מה הופך רחוב לשוקק חיים והומה אדם, על הסיבות שהפסיקו לתכנן בישראל רחובות, על המגדלים שפוצעים את הרקמה העירונית, ועל זיקות ההנאה – אותם שטחים פתוחים שיזמי נדל"ן מתחייבים להכשיר לטובת שימושים ציבוריים, אולם בפועל מתוכננים בצורה שתרחיק מהם ככל האפשר עוברי אורח אקראיים. לאחר מכן, בסביבות 19:30, נצא לשיטוט שאינו מוגבל בזמן או בחלל, והינו במופגן חסר תכלית לחלוטין.
 
חג השוטטות ניו יורק
 
אם אתם נמצאים בניו יורק, יהונתן משעל, משוטט מקצועי שעבר השנה להתגורר בעיר, מזמין אתכם להצטרף אליו לשיטוט חגיגי שיתחיל ב- Union Square בשעה 19:30 (זמן מקומי) ורק אלוהים יודע מתי ואיפה יסתיים.
 
***
קולגות לשוטטות מערים אחרות – נשמח אם תעדכנו אותנו באירועים מקומיים ונדאג להוסיף אותם לרשימה כאן, ובעמוד האירוע בפייסבוק.
 
***
 
להתראות ברחובות
אלישבע זלצר (המשוטטת – http://bit.ly/1AxVsXo)
יהונתן משעל (CTLV – http://bit.ly/1RtPgDL)
עמית נויפלד (עבדכם הנאמן)

תגובות10

 • הגב מאי 20, 2017

  שרון רז

  אוהב את הבלוג הזה, הקונספט, הפוסטים ושוב תודה על כל זה.
  אני רק לא לגמרי מבין את עניין חג השוטטות או השוטטות המאורגנת. זה לא אוקסימורון?
  הרי שוטטות אמיתית היא פשוט לא לחשוב על משהו מתכונן וללכת ולשוטט ולהתבונן ולרחף ולתת לעצמך להתחבר לסביה ולעצמך פנימה, החוצה ופנימה, פנימה והחוצה, בועה פנימית משוטטת, עצמאית.
  אז איך זה שוטטות מאורגנת? אנשים לא מסוגלים לשוטט בעצמם? לבדם? צריך לארגן להם?…
  משעשע קצת, תמוה ומוזר קצת.
  שבוע טוב

    

  • עמית נויפלד
   הגב מאי 21, 2017

   עמית נויפלד

   היי שרון, תודה על התגובה.
   אתה צודק כמובן, ואחת לשנה אנחנו אכן נאלצים לחיות בסתירה.
   שוטטות אמיתית היא נטולת מטרה או ארגון, אבל זאת פעילות שאנחנו כל כך אוהבים ששמחנו לגלות שהוקדש לה יום חג, והחלטנו לקחת בו חלק תוך ניסיון למזער את הדיסוננס (לא לקבוע יעד לשוטטות אלא רק נקודת מפגש, ולא לקבוע פרק זמן בו נשוטט אלא רק שעת מפגש).

   אנחנו מקווים שעצם החג מסייע בהעלאת המודעות לפעילות המיוחדת הזאת, ושבעקבות חשיפה לאירוע אנשים, גם אם לא יגיעו להשתתף, ישקלו לאמץ אותה ביומיום.

     

 • הגב מאי 21, 2017

  שירה

  עוד סיבה טובה לאמץ כלב, מאפשר לך שוטטות לגיטימית בכל ימות השנה.

    

  • הגב יוני 4, 2017

   טל

   הקדמתיני –
   כל כך נכון!
   מאז שאימצתי כלב אני משוטטת ללא הכרה וזה כה נהדר!

     

 • הגב מאי 23, 2017

  יעל ר.

  גם אותי שעשע האוקסימורון בחג השוטטות המאורגן והמסודר…

  כמי שאוהבת מאוד שוטטות וטורחת לעשות זאת באופן קבוע, הנה עוד כמה מילים אודות שוטטות:

  1. מוח הוא שריר, וכדי לאמן אותו צריך לא ליפול יותר מדי להרגלים: תשוטטו, תגוונו במסלול גם בהליכות השגרתיות מתחנת האוטובוס לעבודה או מהבית לסופרמרקט. אם זה מוסיף קצת הליכה זה בסדר, זה בריא.
  2. הסתמכות מוחלטת על תוכנות ניווט בטיול בחו"ל מנוונת את החלקים במוח האמונים על אוריינטציה, התמצאות וניווט. שימו את הטלפון בחזרה בתיק, קחו מפה מנייר. מה גם שגילוי הפתעות תוך כדי שוטטות היא הדרך הכי כיפית לטייל.
  3. באלבניה יש מסורת עתיקה של לצאת בערב לשוטטות ברחובות הראשיים, שבחלק מהערים אפילו נסגרים לצורך העניין לתנועת כלי רכב – השוטטות היא גם כדי להתאוורר בסוף היום ולהפעיל את הרגליים, ועל הדרך גם לפגוש את השכנים והחברים שיצאו גם הם לשוטט. איזה רעיון מעולה (:

    

 • הגב מאי 26, 2017

  גיא

  עמית , סחטיין , ראיתי אותך משוטט בכתבה עכשיו בערוץ 2.
  העניין שראיתי רק חצי כתבה במקרה…
  מחכה מעצלות שתעלה את הכתבה כאן על מנת שאוכל לצפות בה באיטיות.

    

  • מערכת סלואו
   הגב מאי 27, 2017

   מערכת סלואו

   היי גיא, טוב לשמוע ממך
   לא הפסדת הרבה, כרגיל בכתבות מגזין מנסים לדחוף יותר מידי ובסוף לא יוצא כלום.
   בפעם הבאה אני לא עושה פחות מ"שישים דקות" 😉

     

 • הגב יוני 12, 2017

  מיכל

  השוטטות מבחינתי היא תפיסת עולם וסוג של הוויה. לחיות במיינדסט פתוח לאקראיות, להפתעה, לאי ידיעה ולהזדמנויות שטמונות בה. האירוע הפיזי של השוטטות מייצר תנאים למיינסטרים הזה, מה שלא מתאפשר בקצב החיים שלנו.

    

 • הגב יוני 18, 2017

  אריק

  שבת אורתודוכסית

    

  • מערכת סלואו
   הגב יוני 18, 2017

   מערכת סלואו

   לגמרי. למעט כמובן המצוות, האיסורים, והאמונה בבריאת העולם לפני כ-5,775 שנים.

     

השאירו תגובה