יום ההתנתקות הבינלאומי החמישי – 6-7.3 – או בקיצור, מחר!

זו הפעם השלישית, מאז עלה אתר סלואו לאוויר, שאנחנו זוכים לציין ולקחת חלק ביום ההתנתקות הבינלאומי, אשר נחגג ברחבי העולם מאז שנת 2010. לפי ספר דברי ימי תנועת ההאטה, באותה שנה התקבצה חבורה של  יוצרים יהודים צעירים, לא דתיים, ועשתה חשבון נפש. מרביתם היו אמנים, כותבים, יוצרי קולנוע ומקצועני מדיה אחרים, וכולם, בדרגה זו או אחרת – מכורים. שבעה ימים בשבוע ועשרים וארבע שעות ביממה הם היו זמינים, מגגלים, מצייצים, מעדכנים, מלייקקים, מרפרשים, מגיבים, מסמסים ובאופן כללי במרדף אינסופי אחר פיסת האינפורמציה הבאה שתשקיט את הקריז למידע. במילים אחרות, הם היו שותפים להפרעת הקשב הגדולה ביותר שנרשמה מאז בריאת העולם. רק שלהם נמאס, וכתגובה לעולם הכאוטי של הטכנולוגיה, הם יצרו את "מניפסט השבת" – פרשנות חילונית משלהם ליום המנוחה.

מניפסט השבת נוצר באותה רוח של תנועת ההאטה, מתוך רצון אמיתי לייצר קונטרה תרבותית לעידן המהיר שבו אנחנו חיים, למצוא את המקום שבו אפשר לעצור ולחשוב, ולעזאזל עם הדד ליין הקרוב. המניפסט עצמו כולל עשרה עקרונות פשוטים, ויותר חשוב, גמישים. כל אחד ואחת מוזמנים לייצר לעצמם את מניפסט השבת שלהם, באופן שיאפשר להם ליהנות, להירגע, לבלות עם חברים ולצאת לחיק הטבע.

מניפסט-השבת

מניפסט השבת – הצעת הגשה מאת קבוצת Reboot

הקבוצה שיצרה את המניפסט, המכנה את עצמה Reboot (אתחול מחדש) הבינה כמעט מיד שיום מנוחה אחד בשבוע הוא דרישה לא פשוטה מאנשים שהתרגלו לבלוע ריטלין על מנת להתרכז בדבר אחד ליותר מדקה, ולפיכך, ובמקביל, היא יצרה את קמפיין "יום ההתנתקות הבינלאומי" ( National Day of Unplugging ) שעומד להתרחש בסוף השבוע הקרוב בפעם החמישית. משקיעת החמה של יום שישי 06.3 ועד שקיעת החמה בשבת 07.3 – אתם נקראים לאתגר ההתנתקות הגדול: 24 שעות ללא טלוויזיות, טלפונים, מחשבים, ממירים, סטרימרים או מסכים בוהקים אחרים. רק אתם, החברים שלכם (לתאם פגישות מראש כן?), מסיבות פורים, ספרים והטבע שמחוץ לביתכם.

כראוי לחבורה של יוצרים מוכשרים, הקמפיין מלווה בסרטון וידאו קצר שכבר הספיק לגרוף שבחים ופרסים, 2.5 דקות שלא יותירו אתכם אדישים

בשנה שעברה נחגג האירוע בישראל תחת הכותרת "יום לא דיגיטלי", ומאחורי ההפקה עמדו החברים ליאור פרנקל ושי נצר (יוזמי ה"דיאטה הדיגיטלית" תנצב"ה), שרתמו לטובת המאורע לא מעט אמנים שהופיעו בברים ובתי קפה, והכניסה אליהם הותנתה בהשארת הטלפון הנייד בכניסה.  מאחר והשנה לא התארגנה יוזמה דומה, יום ההתנתקות הבינלאומי יחגג באופן אישי. מי שמעוניין לקבל השראה יכול לבקר באתר המצוין המלווה את החגיגות מיומן הראשון nationaldayofunplugging .

אם גם אתם מנהלים מערכת יחסים עמוקה ורצינית עם הרשת החברתית, יושבים בחמישי על הבר כשאתם שקועים במסך הסמארטפון במקום באנשים, לא זוכרים מתי קראתם יותר מעשרים עמודים של ספר ברציפות, או הקשבתם לבנאדם שמדבר אליכם ברצינות, יום ההתנתקות הבינלאומי החמישי הוא בדיוק ההזדמנות להוכיח לעצמכם שמכורים או לא, אתם יכולים להפסיק מתי שאתם רק רוצים. העובדה שחג ההתנתקות נופל השנה בישראל על סופ"ש פורים, מהווה לדעתי הזדמנות מעולה לקחת בו חלק פעיל, שימו על עצמכם תחפושת, צאו להסתובב בעיר, והשאירו את הניידים בבתים. סיכוי לא רע שהעובדה שאתם תהיו ללא סמארטפון ביד באמת תקשה על הזיהוי שלכם השנה.

יום ההתנתקות הבינלאומי החמישי – משקיעת השמש ביום שישי ה-06.03 ועד שקיעת השמש ביום שבת ה-07.03. נתראה בצד השני.

 

תגובות2

 • הגב מרץ 8, 2015

  שירה

  עמדתי באתגר ואפילו נהניתי!

    

 • הגב מרץ 8, 2015

  ג׳ודאס

  חזק מאוד

    

השאירו תגובה