על נתינה והרתעה (פוסט מלחמה)

הפעם הראשונה בחיי ששמעתי אזעקה היתה בגיל 14 במלחמת המפרץ הראשונה. רעדתי כמו תינוק בחדר האטום ושמעתי נפילות במרחק כמה רחובות. לפני שעה היתה הפעם השניה, עמדתי בחדר המדרגות עם השכנים ואכלתי אורז עם ירקות. עכשיו כשגם התל אביבים סימנו וי על החגורה שלהם, אפשר להתחיל לסכם: עמוד ענן, עופרת יצוקה 2, מלחמת אין ברירה כי יש בחירות, תקראו לזה איך שתרצו וזה לא ישנה כי התוצאות כבר ברורות וידועות – כמה מאות טילים נוספים לכיוון הדרום, כמה מאות הרוגים נוספים בשטחים, אינספור וויכוחים בין שמאלנים לימנים על מי הפעם התחיל, והכי חשוב, שום דבר לא הולך להשתנות. עמוד האש ימשיך בדרכו ועולם כמנהגו וגו'
אבל בכל זאת שווה לבחון את המוטיבציה העיקרית ליציאה לפעולה – לפחות לפי ראשי מערכת הביטחון המבצע נועד להשיב לצה"ל את יכולת ההרתעה, אולם, מבדיקה קצרה בויקיפדיה עולה כי הגדרת המילה "הרתעה", לפחות לפי מילון המונחים של הצבא עצמו, היא כדלהלן:

"פעולה או תהליך של איום המונעים מן האויב נקיטת פעולה בשל חשש מפני תוצאותיה. ההרתעה יוצרת הלך-רוח בדבר קיומו של איום אמין, שאין פעולת נגד סבירה נגדו, לדעת מקבלי ההחלטות של האויב. מימוש האיום כרוך להערכתם בתוצאות שאין הם יכולים או רוצים לעמוד בהן." (פורסם בבטאון חיל האוויר, 12/2001, 142)

עכשיו, יואילו נא שר הביטחון וראש הממשלה להסביר לציבור הרחב איך אפשר להרתיע עם שלא נותר לו דבר, או נכון יותר, מעולם לא היה לו דבר. לא חשמל סדיר, לא מים זורמים, לא מערכת ביוב, לא בתי יולדות, לא חופש תנועה לא מערכת חינוך ראויה ועוד לא ועוד לא… רק לאחרונה פורסמה רשימת הקלוריות המומלצת לתושבי עזה הנצורה, לעזאזל, אפילו לעלות במשקל הם לא יכולים כמו בני אדם.

וכשאין לך מה להפסיד, כל מה שנשאר לך זה הכבוד. הרגו לך הרגע את הרמטכ"ל, אתה תעשה הכול כדי לנקום. הכול. ביבי וברק הם קצת כמו שני בריונים בבית הספר שמתערבים עם ילד מכיתה א' למי יש יותר גדול. על מה נתערב הם שואלים, והילד עונה, אין לי כלום. אז בוא נתערב על הכבוד. בסוף כולם מפסידים.

החמאס הוא ברוך גדול לתהליך השלום, לפחות לעניות דעתי, ואין בי כל חיבה כלפי רמטכ"ל הארגון שעמד מאחורי חטיפת שליט ועוד פעולות איכותיות אחרות ועלה היום בלהבות. אבל לפני שממשיכים ברשימת החיסולים, מן הראוי לתת לעזתים משהו שהם יוכלו להפסיד.

דיור, מזון, חופש, תעסוקה, פתיחת מחסומים, וכל פעולה אחרת שתשפר מידית את חייהם של האזרחים הפשוטים. אלה שמאות המיליונים שמוזרמים לשטחים מעולם לא מגיעים אל כיסיהם וכיסי הילדים, אלה שרק מבקשים לחיות את חייהם בשלום אבל מתעקשים שיהיה ניתן לקרוא להם חיים. אם אחר כך ימשכו מטחי הטילים על ערי הדרום אפשר יהיה בלב שקט לחסל להם גם את קצין הרכב, האפסנאות, רס"ר המטבח או כל אדם אחר לובש מדים וחמוש המקורב לארגון.

אני אגיד את זה שוב – אי אפשר להרתיע את אלה שלא נותר להם דבר להפסיד.

____________

מעגל הדמים והטמטום המופגן תדירות על ידי שני הצדדים מזכיר לי שיר קצר של שתי שורות שכתבתי בימים בהם הייתי כותב שירים, כלומר, מזמן:

להילחם בטחנות רוח עדיף בקיץ, בחום, בשרב.
אז, הן כמעט ואינן משיבות מלחמה.

____________

לפני כחודשיים הייתי בהצגה "לא אשנא" המתארת את קורות חייו של ד"ר עזאלדין אבו-אלעיש, הרופא העזתי שאיבד את בנותיו במבצע עופרת יצוקה. יותר מגדלות הנפש שהוא מציג כאדם לנוכח הנסיבות הבלתי אפשריות של חייו, מן הראוי ללכת להצגה ולו על מנת לקבל תמונת מצב מיד ראשונה על חיי היום יום בעזה הכבושה. אחרי מונולוג של קצת יותר משעה גם אתם תבינו שלמילה הרתעה אין שום משמעות בצד השני של העולם.

____________

בנימין נתניהו אוהב לצטט מהתנ"ך, אז הנה אחד בשבילו "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ". לא נותר אלא לקוות שמי שיחליף אותו יאהב קצת פחות את התנ"ך, וקצת יותר את רעיון המשא ומתן.

____________

בתמונה: חוף הים של עזה

תגובות2

 • הגב נובמבר 15, 2012

  obywankanoby

  להזכירך מר נויפלד !
  גם תל אביב כבושה חיפה יפו וכן כל הארץ !
  אה גם אמריקה כבושה וגם צרפת,בלגיה מרוקו סין ושאר הארצות הקימות היום תמיד הגיע מישהו יותר גדול ולקח לאחר לחלש את הצעצועים.
  תשאל את השכנים הבני דודים שלנו על תל ארביע,ודי מוסררה,וכן כל שאר המפה ועזה היא כבר לא כבושה היתה להם הזדמנות להתחיל לבנות ארץ למופת אך במקום רכבת תחתית ומפעלים לרוחת התושבים הם בונים קאסמים -בכדי לשחרר את פלסטין את כולה לא קוי 67 מענינים אותם אלה הכל !אז אני מקווה שה force יהיה לצידינו
  שבת שלום!

    

 • עמית נויפלד
  הגב נובמבר 16, 2012

  עמית נויפלד

  תודה על התזכורת אובי יקר, אבל יש הבדל בין שטח כבוש לעם כבוש. בתל אביב יש רוב יהודי ומיעט ערבי עם זכויות מלאות (לפחות על הנייר) בשטחים יש מיעוט יהודי ורוב ערבי שחי דה פקטו במשטר אפרטהייד.

  אמריקה אכן נכבשה בתהליך אכזרי אבל כיום הילידים נהנים מזכויות מלאות כאזרחי מדינה לכל דבר, וכנ"ל לגבי כל מדינה נאורה בעולם שהכירה החטאי העבר שלה וכיפרה עליהם, הגיע הזמן שישראל תצטרף לחבורה.

    

השאירו תגובה