על אנשים וטייקונים – או – למה התניידתי מאורנג' לפלאפון – חלק א'

אתמול, במקביל להתניידותי מחברת אורנג' לחברת פלאפון, פורסם בעיתונות הכלכלית כי אילן בן דב, בעל השליטה בחברה הכתומה, פיטר 70 עובדים. אני כמובן לא הופתעתי מהמהלך, רק אובדן ההכנסות מהחשבונות האישיים והמופרכים ששילמתי במהלך השנתיים האחרונות היה מאלץ כל בעל שליטה לפטר מיידית כמה עשרות עובדים, אבל פרט לעזיבתי התלוותה עוד סיבה לפיטורים, כזו אשר צצה בראשו של מנכ"ל פלוני אלמוני אי שם בשנות התשעים, ומאז התפשטה כמו בעלות על יאכטה פרטית לאחר שוד הקופה הציבורית אל עבר כל דירקטוריון בעולם – אנחנו מכירים את הסיבה הזאת בשמה: התייעלות.
_______

סלח לי אבי כי חטאתי.
חשבתי כי "התייעלות" פירושה שיפור השירות לצרכן, כלומר, לי, ובכך חטאתי בחטא הגאווה.
חשבתי כי "התייעלות" פירושה שיפור המוצר ותכנונו באופן שיקנה לו יציבות, אריכות ימים ואמינות, מוצר שלא יאלץ אותי לשדרג אותו כל שני חמישי בתמורה לכסף שחסכתי בעבודה קשה, ובכך חטאתי שוב, הפעם בחטא העצלות.
חשבתי גם כי "התייעלות" פירושה צמצום הפגיעה הסביבתית והקטנת טביעת הרגל האקולוגית של החברה, באופן שיקנה לי יותר שטחים פתוחים, יותר מים צלולים, יותר אוויר נקי, פחות מאגרי אשפה ויותר פארקים וגנים… חטאתי בחטא החמדנות.

סלח לי אבי כי חטאתי. לא הבנתי שהתייעלות, משמעה היחידי הוא, "קיצוץ".

_______

אורנג' לא מייצרת שום דבר. 70 העובדים שפוטרו נועדו לעשות דבר אחד בלבד. לתת ללקוחות החברה שירות. שירות במכירה, בתחזוקה ובתיקון. 70 העובדים שפוטרו הם בסך הכול שקלול של עוד כמה דקות שכולנו נעמוד בפעם הבאה בתורים. זה לא שיש לנו באמת מה לעשות, לאן נלך, לפאלפון? לסלקום? – זו נבלה וזו טרפה.

בעלי השליטה של החברות הגדולות יודעים זאת, שרי אריסון יכלה להרשות לעצמה לפטר 900 עובדים, בשנה שבה בנק הפועלים רשם מעל למיליארד ₪ הכנסות – כן, מסתבר שהיה צורך בהתייעלות גם בשנה כזאת.

הטייקונים למדו אותנו היטב, הם יודעים שאנחנו נקרא על המהלך בעיתון, שנתעצבן, שנעלה סטטוס זועם ואז נלך לנמנם. בערב נקום ונצא לשתות משהו, נדבר על זה עוד קצת ויום למחרת כבר נכעס על משהו אחר, על מישהו אחר. לעזאזל, בטח יש להם איזה סבב פנימי כזה, תור מי הפעם לקומם.

רק שהקיץ האחרון התחיל לחבל להם בתוכניות, אבל על זה עוד נדבר בהמשך, סדר צריך להיות.

_______

רבות נכתב על האופן שבו רכש אילן בן דב, בעידודו של איזה מקובל, את חברת אורנג' באמצעות מינוף עצום ושימוש בקופת המזומנים של החברה עצמה, שחלקה הלא מבוטל שייך לציבור המשקיעים הרחב. אין בכוונתי להכביר מילים בנושא, הקומיקס הזה עושה את זה באופן הרבה יותר מוצלח.

מתוך הקומיקס (באמת מומלץ ללחוץ על הלינק)

אני רק רוצה להזכיר שאת השיטה בן דב לא המציא בעזרת לימודי הקבלה. כל טייקון, כל בעל שליטה, עשה את הרכישה המשמעותית בחייו באמצעות כסף של מישהו אחר. שלנו, אם לדייק. הוא לא הוציא אותו ישירות מכיסינו, הוא עשה זאת באמצעות הלוואות עתק מהבנקים, אבל בסופו של דבר, זה הכסף שלנו. כשהחברה שלו מרוויחה, בעל השליטה גוזר לעצמו קופון שאפשר לכסות איתו את אוסטרליה (נכון, יבשת קטנה). זה מעצבן, אבל לא מעצבן כמו מה שקורה כשהוא לא מצליח להחזיר את הלוואה. אז הוא פשוט משאיר אותנו עם הזין ביד. קוראים לזה תספורת, אולי כי תספורת זה משהו נחמד שקורה אחת לחודש אם אתה זכר ממוצע שלא סובל מהקרחה, אבל אל תתבלבלו, מדובר בנו עומדים באמצע המדבר שידוע בכינויו "חשבון העובר ושב", עם הזין ביד.

_______

"שנאת טייקונים", כך יתייג יחצ"ן שחלה בפוליו בילדותו ומעולם לא טופל, את דברי עד כה. לאחר מכן ימהר לשטוח את תרומתם האדירה לחברה, ואם זה לא יעבוד, יאיים כי בכל רגע נתון הם יכולים לקום ולהעביר את עסקיהם למקומות בהם יודעים להעריך עשירים ולהתייחס אליהם בהתאם. למהפכה הצרפתית למשל. אבל רגע לפני שאנחנו מתכופפים אל מול פניהם של הטייקונים שמתחילים לארוז את חפציהם, אנחנו יכולים לעצור רגע ולתהות, לאן בדיוק יעביר תשובה את רשת תחנות הדלק שלו, לערב הסעודית? ולאן תעביר אריסון את בנק הפועלים, לפינת רחוב בוול סטריט? לאן יעביר עמרי פדן את מקדונלדס, לצרפת? והאחים עופר, לאן יעבירו את מפעלי ים המלח, לאגם לוך נס?

"הם מעסיקים עשרות אלפי עובדים". ימהר היחצ"ן לגמגם. נכון, 99% מהם בשכר רעב (ועוד אחוז אחד של מנהלים בכירים) אבל יותר חשובה מהשכר היא העובדה שאותם טייקונים באמת חושבים שבלעדיהם אותם עשרות אלפי בני אדם ימצאו את עצמם בלשכת האבטלה. אם מחר כל סניפי שופרסל יסגרו, האם זה אומר שאנשים לא יזדקקו למרכול בשכונה שלהם? יזדקקו גם יזדקקו. רק שבמקום רשת ארצית שתורמת לעושרה של קבוצה מצומצמת של בעלי שליטה, יכולים לקום מאות סופרים משפחתיים, שיספקו תעסוקה והכנסה יפה ומספקת לבעליהם. הדוגמא הזאת תופסת גם לרשתות של מזון מהיר, בתי קפה, בנקים גדולים, חברות דלק, חברות אשראי… בכל מקום שבו יש חברה אחת שמרוויחה 450 מיליון ₪ ברבעון יכולות להיות 10 חברות שמרוויחות 45 מיליון, ומאה חברות שמרוויחות 4.5 מיליון – הרי לכם תהליך ראוי של הפרטה – להפוך רשתות ותאגידים לעסקים אינטימים, ייחודיים, תחרותיים, מגוונים, קטנים ופרטיים.

אנחנו לא צריכים את הטייקונים.

______

אבל רגע, אנחנו לא יוצאים מהסיפור לגמרי נקיים. כשבן דב @ אריסון מפטרים עשרות ומאות עובדים בשם ההתייעלות יש גם לנו יד בדבר. ההתייעלות נועדה לשפר את ביצועיה הכספיים של החברה, ושיפור הביצועים נועד להעלות את ערכה של המניה. מאחר ואנחנו בעלי המניות, הרי שיש לנו חלק בקריאה לקיצוץ. אולי לא באופן ישיר, אחרי הכול, מרביתנו מנהלים את כספינו באמצעות בתי השקעות, או באמצעות ה"מוסדיים" המנהלים את קרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו. אבל אנחנו אלה שנותנים להם מנדט ללחוץ. מנדט בצורה פשוטה של הפקדת החסכונות.

אנחנו מכניסים את הכסף שלנו לבורסה, כדי להפוך כסף לעוד כסף. בלי לעבוד, בלי לייצר, בלי להזיע ובלי לחדש, ובכך אנחנו שופכים עוד שמן למדורת השיטה הכלכלית שמאיימת לכלות את כולנו. אנחנו מכניסים את הכסף לבורסה ומרוויחים דיווידנד של 47 ₪ כתוצאה מקיצוץ שהחריב את עולמם של הורינו, שכנינו וילדינו. אנחנו הפחם שזורק עצמו מרצון אל לב ליבה של התבערה המניעה את הקטר שמסיע את כולנו אל עבר תהום. אנחנו. אני ואתם.

______

לפני שנתיים וחצי העברתי את כל הוני דאז, כמאה אלף שקלים לחשבון העובר ושב. במשך חודשים הייתי מקבל טלפונים מפקידות ופקידים שהיו מעירים לי על הסכום השוכב כאבן שאין לה הופכין (בתרגום חופשי: אנחנו לא יכולים לגלגל אותו הלאה כהלוואה) ומשדלים אותי לשים אותו לכל הפחות בפיקדון יומי (בתרגום חופשי, 0.00015% ריבית ורווח כולל של כ 12 ש"ח בשנה) סרבתי שוב ושוב עד שהם התייאשו. הכסף שלי כבר לא מאמין בשכפול גנטי. יצאתי מהקזינו ומהמשחק הכלכלי, ולפחות בנתיים, שלא על מנת לשוב.

אבל האם אפשר לסגור את שוק ההון? כפי שמסביר ירון זילכה בוידאו המצורף, כנראה שלא. אבל אפשר לשים סוף לחמדנות באמצעות מערכת של בלמים ואיזונים, ובראש ובראשונה, להתחיל בבדק בית. לשים את הכסף שלנו על השחקנים בשוק שאינם שולחים זרועות כתמנון, שמשלמים משכורות נאותות, שמספקים מוצרים ראויים, שדואגים לסביבה ולקהילה ולא רק למטרות החזרי מס… לשים את הכסף במקומות שבהם הוא אולי לא יכפיל את עצמו, אך גם לא ייאלץ להתפלש בזוהמה חמדנית ושחיתות מוסרית.

_______

אבל בכלל רציתי לספר לכם על ההתניידות שלי מאורנג' לפאלפון, על היותי צרכן אידיוט, על יחסי מין במשפחה ועל תביעה ייצוגית שקורמת עור וגידים בעקבות החדירה הלא ראויה, רק שהפוסט הזה כבר יצא ארוך מידי, אז אין מנוס אלא מלהפוך אותו לאירוע מתגלגל, היום חלק א', מחר חלק ב'.

_______

1 תגובה

 • הגב נובמבר 5, 2011

  אחי

  מילים כדורבנים. ריספקט נויף.

  ושתי הערות קטנטנות, אם כבר:
  ראשית, צריך לדעתי לציין שאת ההלוואות הגדולות והתספורות הם עושים עם אג"חים ולא עם מניות.

  שנית, ופה אני כבר ממש מסכים איתך – כדאי תמיד להשקיע בשוק ההון רק בחברות שאתה באמת מאמין בהן, ולא באלו שנשמע לך שהמניה שלהן עשוייה לעלות. הוט, פלאפון, אורנג', בזק, בנקים, דלק נדל"ן, דלק רכב, דלק זיבי – כולן נבלות ולא הייתי שם בהן היום שקל. זו המסקנה האמיתית ממה שקורה פה בחודשים האחרונים. דרך אחת טובה היא פשוט לא לסחור בבורסה הישראלית, אלא רק בחו"ל.
  לא שזה יעזור לקצבאות הפנסיה שלנו ולשאר הכספים שלנו שמושקעים ללא שום פיקוח ועם הרבה אינטרסים בחברות הישראליות, אבל זו התחלה.

   

    

השאירו תגובה