התנצלות והזמנה לחג השוטטות

מאטים יקרים,
גילינו באיחור כי בשבועות האחרונים, ואולי אף החודשים, מנגנון העדכונים במייל של אתר סלואו לא תפקד כראוי והתראות על פוסטים חדשים לא נשלחו למאות המנויים. במהלך תיקון התקלה ייתכן ונשלחה אליכם היום הודעת בדיקה – אנו מתנצלים על כך ומזמינים אתכם להתעדכן באמצעות ארכיון הפוסטים של האתר. בנוסף, מאחר ומטבע הדברים לרבים ממנויי האתר אין חשבון פייסבוק, אנחנו שמחים לשתף אתכם בהזמנה לחג השוטטות המתרחש בתשעה עשר ליוני, יום חמישי הקרוב. להלן הטקסט המלא שעלה בעמוד האירוע.

בתשעה עשר ליוני, יום חמישי, הנכם מוזמנים לכבות את הטלוויזיה, לבטל את כל התוכניות האחרות ולהצטרף לחגיגות העולמיות של יום השוטטות הבינלאומי, פשוט על ידי יציאה להליכה איטית וחסרת תכלית ברחובות.

חג השוטטות (World Sauntering Day) הוא כנראה אחד האירועים החשובים ביותר לתנועת ההאטה, ומכאן גם שלעולם כולו, ובוודאי שאחד המהנים שבהם. האירוע נחגג לראשונה בשנת 1979 בגרנד הוטל במישגן, אשר מתהדר במרפסת הארוכה ביותר בעולם (כ 201 מטרים). היוזם של החג החדש היה ברנש בשם W.T.Rabe אשר ביקש למצוא תגובה הולמת לפופולריות ההולכת וגואה של הג’וגינג באותה תקופה, והאירוע עצמו, במהלכו שוטטו אנשים על המרפסת הלוך ושוב, נועד לעודד אנשים בכל רחבי העולם לקחת את החיים יותר בקלות, להאט את הקצב, וליהנות מהסביבה המקיפה אותם.

אם מחשבה אודות יציאה מהבית לטובת הליכה חסרת תכלית נשמעת לכם תמוהה, אין להאשים בכך אלא את העידן המודרני, אשר הכניע אותנו לדפוסי חשיבה תועלתניים בלבד – לכל דבר שאנו עושים צריכה להיות מטרה ברורה והבטלה היא אם כל חטאת.

במאה התשע עשרה כתב ניטשה: "המנוחה כבר נעשתה עניין של בושה; הרהורים ממושכים כמעט שגורמים נקיפות מצפון… 'זה רק למען הבריאות' – אומר אדם כשהוא נתפס בבילויו בחיק הטבע" – חג השוטטות מבקש לשחרר את האדם לפנאי נטול כל דאגות או מטרות, המגיע לטעמנו לשיאו בפעילות העצלה והסקרנית של השוטטות.

השוטטות, חשוב לציין, שונה מהליכה רגילה. המשוטט העירוני הוא בן דמותו של ה- Flâneur – כינוי שהוטבע בצרפת כבר במאה השש עשרה וטמן בחובו משמעויות מגוונות: האיש בעל הפנאי, הבטלן, החוקר/מגלה העולמות העירוני, והמומחה לענייני הרחובות. המשוטט העירוני הוא שילוב מנצח, אם כי אמביוולנטי, של סקרנות ועצלנות, והוא מהווה דמות מפתח בחשיבה האורבנית המודרנית, כמו גם בכתיבה ובאמנות.

חג השוטטות מאפשר לנו להתענג על המרחב הציבורי אשר הולך ונגזל לנגד עינינו, להכיר את הסביבה העירונית בה אנו חיים, לגלות מקומות נסתרים, להתרשם מאמנות הרחוב, להיקלע לשיחות אקראיות עם משוטטים אחרים, ולא פחות מכל אלה, למרוד – ארנה קזין כותבת בספרה "במרחק הליכה" כי הדרך העירונית היא כיום "מעבר ממקום של ייצור למקום של צריכה. היא אינה מקום בעצמה. היא אינה חלק מהיקום. האדם ההולך בלי סיבה היא בלתי נסבל. ולכן, כטיפוס, המשוטט, בן התרבות העירונית, הוא במידה רבה היפוכו של הצרכן."

נראה שהשוטטות כה מאיימת על סדרי העולם, עד כי בחוק היא נקבעה כעבירה לכל דבר, והיה ותעצרו על ידי שוטר בעודכם הולכים ובוהים, תאלצו למהר ולתרץ את מעשיכם. הלכתם לעבודה. הלכתם לבקר חבר. הלכתם לקניות, הכי טוב הלכתם לקניות, תמיד יש מה לקנות.

חג השוטטות, במובן זה, הוא לא פחות מאשר קריאה למרד בעידן התועלתני-ייצרני-צרכני.

"יעד מסוים לשוטטות או הקצבה מחמירה של זמן סותרים בהגדרה את רוחו האמתית של המשוטט", כתב אדמונד וייט, ובהתאמה, איננו יכולים לומר לכם כיצד או היכן לשוטט. יחד עם זאת, אנו מפצירים באלה מכם הפועלים ברחוב – אמנים, מוזיקאים, סטנדאפיסטים, בעלי גלריות, מספרי סיפורים ומשוטטים מקצועיים אחרים – צאו בהמוניכם אל הרחובות ביום חגנו הגדול, היו סוכני שוטטות המכירים לעוברי אורח אקראיים את תענוגות הרחוב, והעניקו להמונים את השיעור הטוב ביותר שיקבלו במסגרת לימודי הפנאי – חינוך לשוטטות.

________

משוטטים מקצועיים וחובבנים מוזמנים לשתף אותנו בתגובות בחוויות רחוב נבחרות
________

לחג השוטטות בויקיפדיה (http://bit.ly/1hDAnkC)
לפרק "הטיול" מהספר "אלוף בטלות" (http://bit.ly/1rFkKtO)
לפוסט חג השוטטות באתר סלואו (http://bit.ly/1luxtf5)
לפוסט "איך אני משוטטת" (http://bit.ly/SaQF8l)

________

תגובות2

 • הגב יוני 14, 2014

  גיא

  אפרופו קריאה למרד בעידן התועלתני-ייצרני-צרכני ובחברות מלאות האבטלה הסמויה
  שמבזבזות את זמן העובד על חפירת בורות ומילואם מחדש… 
  הזמן הטוב ביותר לשוטטות למי שיכול הוא בהפסקת הצהרים ממקום העבודה , כך גם משוטטים וגם נשארים על הפיירול.
  ההפסקה הזאת יכולה להתארך לפי היכולת למצוא הסברים  להיעדרות. בכל מקרה 
  ברגע שלא מתבקשים להסבר כאילו לא התרחשה השוטטות מעולם.
  יצא לי לתור ערים מרכזיות רבות בגוש דן וסביבתו בדרך נפלאה זאת. 

    

 • מערכת סלואו
  הגב יוני 14, 2014

  מערכת סלואו

  בהחלט, ואם כבר שוטטות בזמן הפסקות הצהריים אז שיהיו כמו אלה המתוארות במדריך הטרמפיסט לגלקסיה: "הזמן הוא אשליה, וזמן ארוחת הצהריים – אשליה כפולה ומכופלת"

  להתראות ברחובות

    

השאירו תגובה