אל תפספסו – יום ההתנתקות הבינלאומי הרביעי – 01.3 עד 02.3 – או בקיצור, סופ"ש הקרוב

בשנת 2010 התקבצה חבורה של יוצרים יהודים צעירים, לא דתיים, ועשתה חשבון נפש. מרביתם היו אמנים, כותבים, יוצרי קולנוע ומקצועני מדיה אחרים, וכולם, בדרגה זו או אחרת – מכורים. שבעה ימים בשבוע ועשרים וארבע שעות ביממה הם היו זמינים, מגגלים, מצייצים, מעדכנים, מלייקקים, מרפרשים, מגיבים, מסמסים ובאופן כללי במרדף אינסופי אחר פיסת האינפורמציה הבאה שתשקיט את הקריז שלהם למידע. במילים אחרות, הם היו בדיוק כמונו, כלואים בהפרעת הקשב הגדולה ביותר שנרשמה מאז בריאת העולם. רק שלהם נמאס, וכתגובה לעולם הכאוטי של הטכנולוגיה, הם יצרו את "מניפסט השבת" – פרשנות חילונית משלהם ליום המנוחה.

מניפסט השבת נוצר באותה רוח של תנועת ההאטה, מתוך רצון אמיתי לייצר קונטרה תרבותית לעידן המהיר שבו אנחנו חיים, למצוא את המקום שבו אפשר לעצור ולחשוב, ולעזאזל עם הדד ליין הקרוב. המניפסט עצמו כולל עשרה עקרונות פשוטים, ויותר חשוב, גמישים. כל אחד ואחת מוזמנים לייצר לעצמם את מניפסט השבת שלהם, באופן שיאפשר להם ליהנות, להירגע, לבלות עם חברים ולצאת לחיק הטבע.

מניפסט השבת – הצעת הגשה מאת קבוצת Reboot

 

הקבוצה שיצרה את המניפסט, המכנה את עצמה Reboot (אתחול מחדש) הבינה כמעט מיד שיום מנוחה אחד בשבוע הוא דרישה לא פשוטה מאנשים שהתרגלו לבלוע ריטלין על מנת להתרכז בדבר אחד ליותר מדקה, ולפיכך, ובמקביל, היא יצרה את קמפיין "יום ההתנתקות הבינלאומי" ( National Day of Unplugging ) שעומד להתרחש בסוף השבוע הקרוב בפעם השלישית. משקיעת החמה של יום שישי 01.3 ועד שקיעת החמה בשבת 02.3 – אתם נקראים לאתגר ההתנתקות הגדול: 24 שעות ללא טלוויזיות, טלפונים, מחשבים, ממירים, סטרימרים או מסכים בוהקים אחרים. רק אתם, החברים שלכם (לתאם פגישות מראש כן?), הספרים שלכם והטבע שמחוץ לביתכם.

כראוי לחבורה של יוצרים מוכשרים, הקמפיין מלווה בסרטון וידאו קצר שכבר הספיק לגרוף שבחים ופרסים, 2.5 דקות שלא יותירו אתכם אדישים

 

הסרטון והטקסט שלו מהווים טייק אוף לפואמה של אלן גינסברג שפורסמה תחת השם Howl ("יללה"), ואלה השורות הראשונות מתוכה

 

יצירת מופת לא קצרה במיוחד, אבל בהחלט שווה את ההשקעה

 

 

אז, אם גם אתם מנהלים מערכת יחסים עמוקה ורצינית עם כפתור "הריפרש", אם גם אתם יושבים לקפה/על בר/מסביב לשולחן הפוקר עם חברים, כשאתם לגמרי שקועים במכשיר החכם שהחליף זה מכבר את האינטילגנציה הבסיסית שלכם, אם גם אתם לא זוכרים מתי קראתם יותר מעשרים עמודים של ספר ברציפות, או הקשבתם לבנאדם שמדבר אליכם ברצינות, היום הזה הוא הזדמנות טובה בשבילכם להוכיח לעצמכם, שמכורים או לא, אתם יכולים להפסיק מתי שאתם רק רוצים.

והנה עוד שלוש דקות של חברים בקבוצה שמספרים על ההתנקות הפרטית שלהם

 

_________

לאתר קבוצת מניפסט השבת

_________

 

היה ראשון להגיב