מה לעשות כשלא עושים כלום

התקלה המסתורית ברשת פלאפון, שלפחות לטענת חלק מכלי התקשורת פגעה בכשלושה מיליון מאזרחי ישראל, גררה אחריה תגובות צרכנים נזעמות ודרישות לפיצויים בסכומים שמסתיימים בשבעה אפסים, וזאת לאחר תקלה שנמשכה שעות ספורות, ואפילו לא באמצע יום עסקים עמוס במיוחד, אלא בערב יום ראשון. מבלי להקל ראש בנזקים שנגרמו לצרכני החברה, הרי שיותר מכל מדגישה התגובה הנזעמת את התלות שפיתחנו באמצעים הטכנולוגיים שסביבנו, יהיו אלה מכשירי הטלפון, המחשבים, הטלוויזיות, ושאר אמצי התקשורת והבידור בהם אנו אוחזים – אם החיבור לאינטרנט מתנתק אנחנו חוזרים להיות ילדים בזמן הפסקת חשמל, יושבים חסרי סבלנות בחוסר מעש ומחכים  – או במילים אחרות, בלעדיהם אנחנו חשים אבודים.

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים נעשים מודעים להשלכות של התמכרות זאת, ומחפשים את הדרך להיחלץ ממנה, ולו לכמה שעות. תהליך ה"אנפלאגד", ההתנתקות מאמצעי המדיה השונים, כרוך בהתגברות על הפחד הגדול מהלא נודע, הידוע גם בכינויו – שעמום. אחרי הכל, מה באמת אנחנו אמורים לעשות כשאנחנו לא מחוברים לנייד, איזה טעם יהיה למזון אם לא נעלה אותו קודם כתמונה לאינסטגרם, ואיך נדע שהבדיחה שסיפרנו הרגע היתה באמת מצחיקה אם לא נעמיד אותה כסטטוס למבחן הקהל? ובכן, על דרך אחת כבר נכתב באתר זה – שבת אנפלאגד – אולם לאלה מכם שמחפשים פתרונות אישיים יותר, זמינים יותר, וכאלה שאינם מצריכים התארגנות של מעל עשרה אנשים, מומלץ להכיר את היוזמה הבאה של קבוצת "ריבוט", האחראית בין השאר ל"מניפסט השבת", "יום ההתנתקות הבינלאומי", וכעת גם ל"אנדו ליסט" – או במילותיהם: מה לעשות כשלא עושים כלום.

בכל סופ"ש שולחת הקבוצה ניוזלטר עם הצעות בילוי והעברת זמן מקוריות, יותר או פחות, אשר אינן כרוכות בשום צורה בחיבור לאמצעים טכנולוגים אלה ואחרים. הניוזלטר בנוי משני חלקים: הראשון כולל שלוש המלצות תחת הכותרות "עשה, שאל, ספר", והשני כולל המלצות נקודתיות לשלוש ערים גדולות בארצות הברית: לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו וניו יורק.

"אנדו ליסט", מטעמי נוחות חתכנו את צילום המסך לשני חלקים

 

בניולטר שבתמונה, למשל, המלצת ה"עשה" היא ללמוד לנגן שיר אחד על כלי מוזיקלי כלשהו, והמלצת ה"שאל" היא: האם אי פעם שינית את דעתך לגבי משהו שבעבר האמנת בו בכל ליבך. לחלק מאיתנו זה יישמע כמו פעולת צופים, וסביר להניח שזה אותו חלק שמתגעגע לפעולות הצופים. בקטגוריית ה"ספר" אתם מתבקשים לנסות לספר על רגע בחייכם שבו הניתוק מהטכנולוגיה אילץ אתכם לאלתר אופן תקשורת אחר, ייתכן עמוק ומשמעותי יותר, או להביא אנקדוטה משעשעת, ציטוט, פרק מספר או כל דבר אחר שמתקשר לרעיון האנפלאגד.

בקרוב אצלכם בתיבת המייל

 

חלקה השני של הרשימה מוקדש כאמור לערים ספציפיות בארצות הברית. אתגרים בפארקים ציבוריים, לקיחת חלק בפרוייקטים אמנותיים, או סיוע לתיירים הם רק חלק קטן מההמלצות שבקלות ניתן לתרגם אצלנו לתל אביב, חיפה וירושלים, בתור התחלה.

אז בפעם הבאה שאתם חשים צורך לברוח משטף המידע שמאיים להטביע אתכם, אבל חוששים מהמדבר האינסופי של השעמום שממתין לכם בצד השני, תעיפו מבט ברשימת האנדו ליסט השבועית, וסביר להניח שתמצאו בה לפחות משהו אחד שיגרום לכם להרגיש שוב מאושרים כילדים, או לפחות ימשוך את תשומת לבכם לזמן מה הרחק ממסך כלשהו שמהבהב.

להרשמה לניוזלטר של ה"אנדו ליסט" לחצו כאן

__________

באותו נושא

שבת אנפלאגד

יום ההתנתקות הבינלאומי

טכנולוגיה והשאיפה לחירות

__________

 

 

היה ראשון להגיב