קיימות תל אביבית – 2 – קומפוסט עירוני

ליומולדת לפני שנתיים נתתי לחברה (לבקשתה) ערכת קומפוסט ביתית. ערכה זה אומר דלי עם מכסה וחופן של תולעים אדומות. חברתי היקרה השליכה לדלי במשך כמה חודשים את הזבל האורגני שלה, ונטשה את הדלי בפינת המרפסת.  הזמן עבר והגעתי שוב לדירה שלה, אחרי בישול פשטידת בוקצ'וי ופלפלים חיפשתי מה לעשות עם כל הקליפות ופתחתי את הדלי. אדמה חומה ועשירה קידמה את פני, דשן איכותי תוצרת בית שרק חיכה שיפזרו אותו באדניות. אחרי פיזור הקומפוסט והעברת השאריות החדשות לדלי ישבתי לכתוב את הפוסט הזה.

מתנת היומולדת המושלמת (עטפתי לבד)

לעזאזל, למה אנשים בעלי מודעות סביבתית לא עושים קומפוסט? איך זה שאני נמצאת אצל חברים ורואה את הפח שלהם מלא בזבל אורגני, שלא לדבר על בקבוקים זכוכית וניירות? ברור לי שחלק מזה נובע מעצלנות ואדישות, אבל ייתכן שחלק נובע מכך שאנשים לא מבינים כמה קל ונכון לעשות קומפוסט ביתי. יש מדינות בהם בור לפסולת אורגנית בחצר זה פק"ל.

הפרדה של פסולת אורגנית היא העתיד, והוא כבר כאן. אפילו עיר נטול שיק כמו מודיעין מתחילה בפיילוט של הפרדת פסולת אורגנית, בשני פחים נפרדים- כשפח החום מיועד לשאריות אורגניות שיוטמנו בנפרד. הזבל שלנו מתחיל להטביע אותנו (זוכרים את הסרט המצוין של פיקסר וול-אי?) ותוך חמש שנים מילא כולנו נפריד פסולת אורגנית, לצד מחזור וצמצום בצריכה. לא רק מתוך מודעות סביבתית, אלא כי המציאות תחייב אותנו לעשות את זה וכי הטמנת אשפה תעלה לנו הרבה כסף, בין אם בארנונה או בתשלום ישיר.

אז למה לא להתחיל עכשיו? למה לא לטפח את האדניות שלכם או את הגינה? כמעט בכל בית תל אביבי יש אדנית או מרפסת עם עציצים (ואם אין לכם, כדאי שתהיה). כמעט מתחת לכל בניין יש שטח אדמה קטן ובדרך כלל מוזנח, שיהיה מאושר לקבל קצת דשן. זה כל כך פשוט, הגיוני ונגיש. אני עצמי עושה קומפוסט כבר שנתיים, בתקופות. בקיץ זה קצת יותר מסובך אז אני מוותרת לעצמי. הגינה המוזנחת שמתחת לעמודי הבניין ממש מבסוטה מהמעט שאני נותנת לה, ושלושים ותשע האדניות שלי ממש מרוצות.

אז איך עושים?

שתי שיטות- אחת למתקדמים כי היא דורשת חופן של תולעים אדומות, ויש אנשים שנגעלים מתולעים. מי שמחבב חסרי חוליות מוזמן לסור ל"עץ בעיר" ברחוב ביאליק ולהשקיע 20 שקל בחופן תולעים. מי שנגעל ילך על השיטה הפרימיטיבית.

השיטה הפשוטה כוללת דלי עם מכסה (30 ₪  בטמבוריה הקרובה או דלי סיד משומש), כמה ענפים ומעדר ידני (אני משתמשת לעיתים בצנצנת, כשאינני מוצאת את שלי). וזהו. השיטה עם הדלי מתאימה לאנשים עם מרפסת, אחרים יכולים פשוט להוריד את שקית הזבל האורגני ישירות לבור קטן בגינה.

כל פעם שמבשלים שמים את כל השאריות האורגניות בקערה, ומשם מעבירים אותם לדלי. צריך שם קצת אדמה או חול, וקצת ענפים יבשים- כאלה שגזמתם מצמחי האדניות שלקחו קשה את החורף. אפשר למלא את הדלי ולתת לזה לנוח חודשיים שלושה. אם הלכתם על בור בגינה (מומלץ) חופרים בור קטן (20 על 20 ס"מ יספיקו, אבל ככל שהוא יותר גדול יהיה לכם יותר מקום)

ומטמינים שם את הפסולת, מכוסה בקצת ענפים. כשהבור מלא חופרים עוד אחד קטן וכך הלאה. בקיץ, בגלל שיבש והקומפוסט יוצר חום, הערמה מתייבשת ולא עוברת תהליך. אפשר להרטיב אותה מעט, אבל אפשר (כמוני) לנטוש את הבור ולחכות שיגיעו הסתיו והחורף. בורות שעשיתי בשנה שעברה הפכו בינתיים לאדמה השחורה והעשירה של קומפוסט, מבלי שהשקעתי בהם מאמץ נוסף.

רק כדי לסגור את הפינה, בוא נבדוק שוב שכולם מבינים מה כולל זבל אורגני: שאריות מזון מבושל, ירקות שנרקבו, קליפות ביצים, קליפות של פירות וירקות. זהו פחות או יותר. לא כדאי לשים בשר כי זה יכול להסריח ומושך כלבים וזבובים. ולא כדאי לשים קליפות של פירות הדר כי הם דורשות הרבה יותר זמן להתפרק והחומציות פוגעת בקומפוסט.

כן כן. זה פשוט בדיוק כמו שזה נשמע. זה מצמצם את כמות הזבל הביתי, טוב לסביבה, ונותן לכם דשן איכותי בחינם וללא חומרים מזיקים. זה גם מרגיש ממש טוב ונכון. נסו, לא תתחרטו.

__________

לפרק הקודם – הנבט הראשון

__________

תגובות2

 • הגב אפריל 2, 2012

  שדה אלברט "

  שלום לך
  קראתי את המאמר ושמחתי לקרוא שיש התעניינות בנושא ההפרדה במקור וטיפול במקור באמצעות תולעים אדומות.
  לעניין, אני פמסיונר הגר עכשיו בתל מונד לשם עברתי מתל אביב ואני עוסק מזה חמש שנים בהדרכה בגני ילדים באזור לב השרון בחינוך להפרדה וטיפול במקור באמצעות תולעים אדומות ולשם כך גם דאגתי להקים חווה לריבוי תולעים וכמו כן פתחתי כלי פשוט המתאים להפרדה בגני ילדים ובמשק בית  שהוא קופסת קלקר שממוחזרת מיעודה המקורי :הובלה אוירית של דגים מארצות הצפון. 
  אני מסוגל לספק תולעים בתוך כלי מוכן לפעולה  במחיר של גידול התולעים בלבד לכל דורש  בחווה שלי מליונים שלתולעים מחכים להכנס לפעולה.

    

 • הגב יוני 14, 2015

  פלוני_אלמונית

  האם אפשר לשים בעציץ גדול מתחת לכיור? חייבים לכסות את העציץ בדבר מה? צריך לשים גם חול בקומפוסט????

    

השאירו תגובה