היסטוריה של מהירות – על הקשר שבין החטא הקדמון ותעשיית המזון, הרפורמציה הפרוטסטנטית והמהפכה התעשייתית, ומושג הקהילה כאפשרות של האטה – פרק 9 – הפתרון!

כן, זאת לא טעות הקלדה או קריאה. אתם גם לא צריכים לשפשף את העיניים או לצבוט את החברה שלכם, אתם לא חולמים. בפרק הנוכחי אני מתכוון ליידע אתכם בפתרון הסופי למכלול הבעיות שסקרתי עד כה, אבל לפני זה, אולי בכל זאת כמה מילים.
כשאני מסתכל אחורה על רשימת הפרקים הקודמים, אני לא יכול שלא לחוש חוסר נחת מסויים, נראה שאני בסה"כ אגואיסט קטן וממורמר. האוכל לא טעים לי, אני נמצא שעות ארוכות בעבודה, אני קונה יותר מידי  דברים  שמתקלקלים אחרי כמה שעות, יש לי כאב לא ברור בצד כבר שלושה שבועות, אני עדיין סוחב צליעה ברגל ימין מהחופשה האחרונה בברלין ואל תזכירו לי אפילו את הסופ"ש הזוועתי האחרון… אה כן, וגם נראה לי שאני קצת בדיכאון.

אז רק כדי שהטור כולו לא יקוטלג תחת התגית "פולני", אני מבקש להוסיף כעת את הבעיה האחרונה לרשימה, זו שלמען האמת הופיעה בין השורות כמעט בכל פרק עד עתה, אולם מעולם לא נהגתה בצורה ברורה – בעיית הסביבה – הפגיעה ההולכת ומתמשכת במערכת האקולוגית שלנו היא תוצאה ישירה של מכלול המפגעים שנסקרו עד עתה: תעשיית המזון נכון להיום היא המזהם מספר אחד בעולם, בעלת השלכות סביבתיות שמאפילות אף על תעשיית הרכב. חוות הגידול התעשיתיות צורכות יותר אנרגיה ומייצרות יותר זיהום מכפי שהקרקעות עליהן הן יושבות מסוגלות לספוג, יערות שלמים נכרתים על מנת לספק שטחי מרעה, ולפי תאוריה אחת לפחות, נפיחותיהם של עדרי הבקר באוסטרליה הן האחראיות הישירות לחור באוזון. כך או אחרת, האוכל שאנחנו מגדלים, כביכול על מנת לחיות, הורג את הכוכב שלנו, ומכאן שגם אותנו, באיטיות אך בעיקביות.

את מה שהכבשים, הפרות והחזירים לא עושים, עושים ביתר התלבהות האנשים. הטורבו קפיטלזים לקח על עצמו להרוס כל פינה שבה תעשיית המזון טרם חירבנה. מפעלים מזהמים, מי שופכין, כימיכלים רעילים, תוצרי נפט כאלה ואחרים, יחדיו עם בולמוס הקניות, החופשות, המוצרים והפסולת הנחוצים על מנת לשמר את המערכת הכלכלית הולכים וסותמים את העורקים של העולם בו אנחנו חיים. במילים אחרות, ניתן לומר שאנחנו זן דיאלקטי. אנחנו מייצרים בכוחות עצמנו את התנאים שעתידים לכלותנו.

אז זהו, הבעייה האקולוגית חותמת את הרשימה המייאשת, ורגע לפני שאתם מבקשים לקפוץ מהחלון ולשים קץ לחייכם, אני רוצה להזכיר לכם שני דברים: ראשית, אני לא יצאתי לדרך הארוכה רק על מנת לדכא אתכם עד עפר, בשביל זה הייתי יכול פשוט לתת לכם לקרוא את העיתון של מחר, ושנית, הרי כבר אמרתי לכם, יש פיתרון! (אתם אף פעם לא מקשיבים) ולא רק שיש פתרון, אני אפילו הולך להציג אותו ממש עכשיו, בשני חלקים, בלי דחיות, בלי שהיות, בלי דרישות מופרכות (מיניות או כספיות), בלי "קליף האנגר" של בפרק הבא… ובלי… טוב טוב. הנה, לא צריך לצעוק

________

הפתרון חלק א'

מתוך הספר "Garfield On Top Of The World" הוצאת Ravette Books

 

הפתרון* חלק ב'

ספר בראשית, פרקים א-ג

 

____________

רגועים יותר? לא? מה זאת אומרת לא??

____________

אני יודע מה אתם חושבים: "איך לעזאזל רצועת קומיקס קצרה של גארפילד וכמה פסוקים מספר בראשית מהווים פתרון לאיזושהי בעיה, כולל בעיית הסמים הקשה שאתה ככל הנראה סובל ממנה חתיכת בן @#$&*"…

אבל אני מתעקש. בשני הקבצים המצורפים טמון הפתרון לכל הבעיות שהעלתי עד כה בשמונת הטורים הראשונים, שלא לומר התשובה לשאלת משמעות החיים. אם הפתרון עצמו לא מובן, הרי שזה לא בגלל שנפלה טעות בחישובים, אלא בגלל שנפלה טעות בשאלה.

עד כה לא עסקנו אלא בתיאור הבעיות הנובעות מחיים בעולם שהתמכר למהירות, ולפיכך ייתכן ונוצר הרושם המטעה, כי השאלה הגדולה היא כיצד ניתן לפתור את מכלול הבעיות, אולם, זוהי רק חצי מהאמת, מאחר והשאלה המעניינת יותר היא לא איך אנחנו יוצאים מהסיטואציה שנקלענו אליה, אלא איך בכלל הגענו אליה מלכתחילה.

הרי לכם שאלה ראויה. איך קרה שהעולם שלנו הגיע למצב שבו הוא מחשב את קיצו לאחור תוך כדי שעיטה אל עבר חומת לבנים בצורה. היה ונצליח לעמוד על התהליך ההיסטורי שנמצא בבסיסה של התופעה, נצליח באחת גם להבין את הפתרון המוצע.

ובכן, לא יהיה זה מופרך לטעון שמכלול הבעיות שנסקרו עד כה, הגם שחלקן מאפיינות את העולם כולו, באות לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר במה שנהוג לכנות "העולם המערבי, הקפיטליסטי, הליברלי והחילוני". לפיכך, לא נותר לנו אלא להבין את האופן שבו התפתח העולם "המערבי, הקפיטליסטי, הליברלי והחילוני", ואז, נוכל גם להבין בצורה מוצלחת יותר את שני חלקי הפתרון המוצעים.

ממש במקרה, אני גם יודע איפה כדאי להתחיל…

__________

* הבטחה: לאלה מכם המוטרדים מהופעתם של פסוקים עתיקים כחלק מהפתרון המוצע, הנני מתחייב שבשום שלב בעתיד לא יהפכו הטורים הללו לכנס חזרה בתשובה. סיפור בראשית ישמש אותנו בהמשך הדרך למטרת ניסוי משותף בפרשנות כתובים עתיקים.

__________

לפרק הבא – המאה החשובה מכולן     לפרק הקודם – משמעות       לפרק הראשון – הקדמה

__________

תגובות5

 • להגיב ינואר 9, 2012

  יניר

  כותב יקר , אתה משחק באש. קרא בין שורותיך וגלה מה קרה לחתול 

    

 • עמית נויפלד
  להגיב ינואר 9, 2012

  עמית נויפלד

  אני מבטיח להיות זהיר…

   

    

 • להגיב אפריל 3, 2014

  שם

  הרצאה מאד מעניינת. לדעתי לא מספיק ארוכה בשביל לפצל ל-9 חלקים, אבל מעניינת מאד.
  מה שכן, "הפיתרון" שלך הוא פילוסופיה בשקל. זאת אומרת – לא נתת שום פיתרון. ידיעת ההיסטוריה היא חשובה, ודווקא אותה הקפדת להשאיר מאחורי הקלעים והשתמשת בדוגמאות ילדותיות שאני בטוח שנשמעות הרבה יותר טוב "לייב" מאשר בקריאה.
  החלק האחרון, "הפיתרון", הוא בעיקר גיבוב טבעוני בגרוש שלא מבוסס על כלום.
  בעיית הגזים מעדרי הבקר היא בכלל בניו זילנד, לא באוסטרליה. וגם שם מצאו דרך להתמודד איתה. (צמצום עדרי הבקר, מס נפיחה ועוד)
  החור באוזון בכלל נמצא במגמת הצטמצמות עקב האיסורי בעולם המערבי להשתמש בחומרי הדברה, דאודורנטים וכו' אשר פוגעים בו.
  השימוש שלך במונחים כמו "בעיית הסמים" זאת רק עוד הוכחה שאין לך פואנטה, בדיוק כמו הטבלה שהבאת באחד הפרקים הקודמים שטוענת כי קנאביס גורם להזיות. עוד הייתי קצת סקפטי כשהגעתי לחלק של התרופות, אבל שיכנעתי את עצמי להמשיך כי קיוויתי שזאת "מעידה" רגעית, או שימוש בטבלה חיצונית על מנת להבהיר נקודה. אני מבין שלא.
  קיוויתי שהאתר שלך, שיש לו שם מאד מפתה, וכמה פוסטים מאד איכותיים, הוא באמת יתן איזושהי אלטרנטיבה וגישה לחיים שתאפשר לצאת מהמירוץ ודרך להתמודד עם שעות עבודה רבות.
  האמת? לא יודע מה ציפיתי לקרוא פה, אבל מה שבטוח זה שלא ציפיתי לקרוא גיבוב שטויות של טבעונים שאפשר למצוא בכל הרצאה של גארי יופובסקי בצירוף עם עוד קצת אג'נדה של אל-סם וטפטופים של אתאיזם.
  מצטער, זה יש בכל המדיה המיינסטרימית ופה אתה לא שונה מהם בשום דבר.
  בקיצור, כשאתה כותב שמונה חלקים של הרצאה שמצהירה שהיא תסקור את ההיסטוריה של המהירות – כתוב קצת על ההיסטוריה. מה הוא החטא הקדמון? איפה התחילה תעשיית המזון, איך היא התפתחה? איפה נכנסה כל הרפורמציה הפרוטסטנטית ואיפה היא ה"אפשרות של האטה" שנמצאת בסוף הכותרת?
  מצטער, או שאני ממש טיפש או שאין פה שום הצעה לפיתרון, שום אפשרות של האטה, ובעצם פירטת את כל הבעיות שאנחנו כבר יודעים בניסוח מאד ארוך עם כמה דוגמאות אישיות.

    

 • מערכת סלואו
  להגיב אפריל 3, 2014

  מערכת סלואו

  המממ… שלום לך מבקר אלמוני
  לא יודעים אם באמת היינו מכנים אותך טיפש, אם כי סגנון ההתנסחות שלך בתגובה מעיד על בעיה מסויימת. אחרי פרק 9 יש עוד 9 פרקים נוספים (כלומר, הטור מסתיים בפרק 18) שגם הם לא מהווים את כל ההרצאה.

  למעשה, ממש בסוף הפוסט הנוכחי יש לינק לפרק הבא, צר לנו שלא שמת לב לפרט הקטן הזה.

  סופ"ש נעים!

    

 • עמית נויפלד
  להגיב אפריל 3, 2014

  עמית נויפלד

  מעבר לתגובה שמעלי אני אשמח לדעת איפה קראת אג'נדה של "אל-סם", בפרק בו מוצגת טבלת ה"סמים" מדובר על תרופות… גם אין אג'נדה טבעונית מאחורי הטור הזה, או אתאיסטית לצורך העניין, בפרק הראשון הגדרתי את עצמי כחילוני מאמין.

  ממליץ לך להבא לקרוא טקסטים בנחת, ותוך שימת לב לפני כתיבת תגובות משתלחות

    

השאירו תגובה